vyzkoušejte týden zdarma

Banán jako univerzální svačina před, po i během tréninku Zpět na seznam článků

Tropické ovoce, které se u nás v mírném pásmu dobře usadilo. Řeč je o banánu, ovoci s blahodárnými účinky ovlivňující zdraví.

Banán čistě z nutričního pohledu

  • 1 banán (průměrně 120 g) má okolo 475 kJ
  • 1,45 g bílkovin
  • 26 g sacharidů, z toho 22 g jednoduchých cukrů
  • 0,3 g tuku
  • 2,5 g vlákniny

 

Podíváme-li se na banán jako takový, je složen ze 75 % vody, 22 % sacharidů (především glukózy, fruktózy, sacharózy) a zbytek tvoří stopové prvky (draslík, sodík, hořčík, vápník, zinek, mangan) a vitaminy řady B, vitamin C, D a E.

Raději více nebo méně vyzrálý banán?

Ovoce v procesu zrání přeměňuje škroby na cukry a banán je toho názorným příkladem. Nezralý zelený banán, který teprve začíná žloutnout, obsahuje 80 % škrobu a 7 % cukrů, téměř zralý žlutý banán obsahuje 25 % škrobů a 65 % cukrů a typický přezrálý banán s načernalými skvrnami obsahuje 5 % škrobu a 90 % cukrů. Velmi tedy záleží, v jaké fázi se banán stane součástí vašeho jídelníčku.

Banán ve fitness

Cukry a škroby poskytují svalům v podstatě stejné množství energie, ale mají rozdílnou schopnost je vyživovat vitaminy a minerály. Škroby a cukry z přírodních zdrojů (ovoce, zelenina) s sebou nesou i další hodnotné složky potravy (vláknina, vitaminy, minerální látky), která pomáhají např. v regeneraci svalů po tréninku.

Pro účely fitness hledíme zejména na několik aspektů. Před tréninkem je třeba dočerpat energetické zásoby glykogenu, někdy u náročnějších tréninků platí to samé i během a následně po tréninku. Banán je skvělým ovocem v tom, že je lehce stravitelný, a proto pro sportovce ideální. Fyzicky aktivní jedinec rychle dostane, co potřebuje, a to vše přírodní cestou.

Banán má v porovnání s jinými druhy ovoce o dost více kalorií. V momentě, kdy podáváte výkon, je přeci energie na místě, a banán je tedy daleko vhodnější než např. hruška. Ačkoli je banán v redukčních dietách spíše v kolonce “omezit” nebo “příležitostně” ve stravě pro sportovce je to opačný případ.

Působí příznivě na nervovou soustavu, cévní soustavu, trávicí soustavu a neopomenutelně také na svaly.

Ve fitness dávejte přednost dobře vyzrálým kouskům! Energie z těchto banánů bude díky většímu podílu jednoduchých cukrů rychleji využitelná.

Co si přečíst dál?

Jsou zdravé potraviny skutečně zdravé?

Záleží vám na výběru potravin? Nejsou vám lhostejné jejich nutriční hodnoty? Vybírat potraviny dle obsahu zdraví prospěšných látek nestačí. Zajímat by […]

Fit lívance 3x jinak

Hubnete do plavek a sladkému se pro jistotu vyhýbáte? Lívancům nemusíte. Pochutnat si na nich můžete dokonce i v dietě. […]

3 fit dezerty k nedělní kávě

Nedokážete si vychutnat odpolední či nedělní kávu bez sladkého zákusku? Bojíte se však při mlsání o svoji kondici? Zkuste se inspirovat […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Jsou zdravé potraviny skutečně zdravé?

Záleží vám na výběru potravin? Nejsou vám lhostejné jejich nutriční hodnoty? Vybírat potraviny dle obsahu zdraví prospěšných látek nestačí. Zajímat by […]

Contours v médiích