vyzkoušejte týden zdarma

Potraviny zdravé pouze na pohled Zpět na seznam článků

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná budete překvapeni, ale podobných potravin najdete v obchodě celou řadu. Jak je možné, že po nich s chutí sáhnete i vy? Tvůrci reklamních letáků sází na neznalost a pohodlnost většiny zákazníků.

Vsadit na jednoduchost se vyplatí

Jak nešlápnout při nákupu potravin vedle? Rozhodně se vyplatí nedůvěřovat chytlavých reklamním sloganům a poutavým etiketám. Skutečně zdravé potraviny reklamu nepotřebují. Proč? Jsou jimi základní potraviny pěstované odnepaměti v našich podnebných šířkách:
  • ovoce
  • zelenina
  • celozrnné obiloviny
  • luštěniny
  • ořechy
  • semínka
Zatímco pro některé mohou být tyto potraviny nudné a neatraktivní, jiní, především odborníci na zdravou výživu, jsou si dobře vědomi jejich zdravotních benefitů. A co takové mléko, máslo nebo třeba pečivo? Vybírejte mezi nimi pečlivě, sázejte vždy na čerstvost, lokálnost a ověřené zdroje. Obohatit jídelníček můžete i dalšími minimálně průmyslově zpracovanými potravinami. O které potraviny jde, prozradí zadní strana jejich obalů.

Proč se vyplatí číst informace na obalech výrobků?

Považujete za zdravé tzv. light potraviny? Přestože obsahují méně tuku, zdraví neprospívají. Jak je to možné? Potraviny s nízkým obsahem tuku v sobě často ukrývají „éčka“, umělá sladidla, jednoduché cukry a jiné látky, které nahrazují chuť a konzistenci tukové složky.

Pokud „light“ potraviny do jídelníčku zařazujete, dávejte při jejich výběru pozor na nutriční složení a kalorickou hodnotu.

Stejně obezřetní buďte také při výběru sušeného ovoce. Sušené ovoce je samo o sobě zdravé, problém však může nastat, je-li sířené (konzervované oxidem siřičitým) nebo slazené. Takové ovoce raději nekupujte a přednost dejte ovoci sušenému mrazem. I to jezte s mírou.

Snadno oklamání můžete být také v případě umělých sladidel. Umělá sladidla jsou mnohdy zdraví škodlivější než často démonizovaný bílý cukr. Pokud se bez sladké chuti neobejdete, sáhněte po banánech, datlích a jiném zvláště sladkém ovoci, které sladkou chuť propůjčí i nejrůznějším pečeným moučníkům, dortům a jiným sladkým dezertům.

Další výrobky, které se zdají být na první pohled zdravé, jsou müsli tyčinky a instantní kaše. Prodávané jako hotové produkty obsahují jednoduché cukry, nasycené tuky, „éčka“ a další přidané látky.

Nejlépe uděláte, připravíte-li si müsli sami v pohodlí domova. Potřebovat budete pouze vločky, ořechy, semínka, případně kvalitní proteinový prášek. Skvělou zprávou je, že podomácku připravené müsli je nejen chutnější, ale také levnější v porovnání se zakoupenými výrobky.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích