vyzkoušejte týden zdarma

Fitness slovníček pro mírně pokročilé Zpět na seznam článků

V posilovně už nejste žádným nováčkem, ale přesto vám stále některé věci co se fitness životního stylu unikají? Zde je výčet dalších pojmů, které bychom jako sportovci měli určitě znát a které bychom měli pokud možno aplikovat i do praxe.

Nestačí totiž jenom chodit do posilovny a cvičit si podle toho, co nás napadne. Při posilování a cvičení obecně bychom měli být obeznámeni s mnoha zásadními fakty, díky kterým náš trénink povýší hned o několik stupňů výše.

Jedná se nejenom o frekvenci a techniku cvičení, ale měli bychom si uvědomit i důležitost pestré a vyvážené stravy, která má na náš výkon rovněž zásadní vliv.

Intenzita. Jak často bychom měli cvičit?

Hodně lidí dělá tu chybu, že pokud se rozhodnou cvičit, snaží se do toho zejména ze začátku vynaložit všechny své síly. Na tom by nebylo nic špatného, ovšem jenom do chvíle, než vyčerpáte svůj organismus a cvičení vám poté bude spíš ke škodě.

Jestliže pravidelně posilujete, měli byste si uvědomit, že svaly nerostou při tréninku, ale zásadně po něm. Proto bychom neměli brát na lehkou váhu odpočinek, který je druhou, velmi zásadní součástí tréninku.

K budování svalové hmoty totiž vaše tělo potřebuje dostatečnou a pravidelnou regeneraci, díky které si odpočinete a budete mít dostatek sil na další výkony.

Regenerace svalového vlákna je proces, při kterém svaly sílí a připravují se na další zátěž. Pokud bychom svým svalům dostatečný odpočinek nedopřáli a například posilovali každý den tu samou svalovou skupinu, rychlých výsledků se nikdy nedočkáme.

Navíc si přetěžováním svalů můžeme zavařit i na některá zranění, která by nás následně odtrhla od cvičení na daleko delší dobu než je čas, který je potřeba k regeneraci. A to přece nikdo z nás nechce.

Spalovače tuků

Jistě už jste slyšeli o doplňcích stravy, které nám mohou dopomoci k lepšímu a efektivnějšímu spalování tuků. Ano, takové přípravky opravdu existují, a proto pokud se snažíte redukovat hmotnost, můžete celý proces spalování ještě více podpořit.

Existují přípravky na bázi karnitinu, které nám pomáhají k intenzivnějšímu spalování tuků zejména při aerobní zátěži. Na trhu jsou ale i takové, které popohání náš metabolismus k vyšším výkonům i v klidovém režimu.

Mezi takové můžeme zařadit hlavně termogenní spalovače, které v našem těle pomáhají zvýšit bazální teplotu a tím urychlují i proces odbourávání tuků. Spalovače při doporučeném užívání nejsou nijak nebezpečné, proto bychom se jejich pomoci při cvičení neměli obávat.

Proteiny

Jistě víte, že bílkoviny neboli proteiny jsou důležitou součástí našich jídelníčků. Pokud ale pravidelně sportujeme, měli bychom jim přikládat daleko větší váhu. Bílkoviny ve stravě jsou důležité hlavně z hlediska nabírání svalové hmoty, ale v našem těle plní i nespočet jiných, velmi důležitých fyziologických funkcí.

Pokud budeme dbát na dostatečný přísun plnohodnotných proteinů ve stravě, máme vlastně na půl vyhráno. Plnohodnotné proteiny, které obsahují všechny nezbytné aminokyseliny, nalezneme hlavně v živočišných zdrojích, proto pokud jste vegetariáni či vegani, měli byste si jejich příjem zajistit z jiných zdrojů.

Proteiny mohou být skvělými pomocníky i při hubnutí, při jejich zvýšeném příjmu ušetříme energii ze sacharidů a tuků, což nám napomůže k rychlejšímu úbytku váhy z tukových zásob, nikoli ze svalů.

Rýsování postavy a sacharidové vlny

Při nabírání svalové hmoty je ze začátku důležitý i optimální nárůst váhy tak, abychom do budoucna měli při cvičení z čeho čerpat.

Může se však stát, že přesto, že budete mít už dostatek svalů, stále vaše snažení nebude vidět na první pohled. Je to hlavně tím, že svaly jsou stále ukryté pod vrstvou tuku, který bychom se měli nyní pokusit odbourat a tím vyrýsovat svoji postavu do požadovaných parametrů.

Pro rýsování postavy mnozí kulturisti doporučují systém takzvaných sacharidových vln, při kterých si po několik dní dávkujeme sacharidy s postupnou tendencí.

První den jsme tedy například na pouhých 50g sacharidů, druhý už na 100g, potom 150g až postupně dojdeme do námi stanoveného čísla (např. 400g), které se liší dle vašeho záměru a celkového stavu těla. Tento příjem sacharidů však musí být optimálně doplněn vysokými dávkami kvalitních proteinů, které nám zajistí, že nebudeme ztrácet svalovou hmotu.

Tento režim někteří fitness vyznavači dodržují i dlouhodobě, a že to na budování postavy funguje, se můžeme sami přesvědčit pohledem na jejich krásně vyrýsovaná těla.

Zdravý životní styl a fitness k sobě zkrátka patří. Jestliže se vaší životní filosofií stalo především pravidelné cvičení a zdravá strava, zatleskejte si. Vy totiž moc dobře víte, že starat se o svoje tělo je to nejlepší, co pro sebe v životě můžeme udělat. Za pár let poděkujeme sami sobě, protože vynaložená dřina bude na nás jistě znát i za nějaký ten čas.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích