vyzkoušejte týden zdarma

Jak účinně nastartovat metabolismus? Zpět na seznam článků

Metabolismus, slovo, které se v článcích o hubnutí často skloňuje ve všech pádech. Jaký je ale jeho pravý význam?

Jednoduše řečeno, jedná se o souhrn všech procesů probíhajících v organismu a sloužících k vytvoření využitelné energie a látek, které organismus pro své funkce potřebuje.

Čím rychlejší metabolismus je, tím snadněji člověk hubne a spaluje kalorie. Někteří lidé ho mají zrychlený od přírody. Také muži lépe spalují kalorie než ženy, a to i při odpočinku.

U většiny lidí se po 40. roce života metabolismus zpomalí. Ačkoli jedinec nemůže ovlivnit své geny, pohlaví nebo věk, existují různé způsoby, jak jej účinně nastartovat. O jaké jde?

Posilujte

Vaše tělo neustále spaluje kalorie, i když zrovna nic neděláte. Ještě lépe to však funguje u lidí, kteří mají zpevněné svalstvo. Po silovém tréninku se všechny svaly v těle zaktivují, což zvyšuje průměrnou denní rychlost metabolismu.

Pravidelně cvičte

Aerobní cviky nejsou určeny přímo na formování svalstva, ale metabolismus umí nastartovat. Ještě efektivnější je pak vysoce intenzivní trénink, kdy člověk během cvičení střídá rychlé a pomalejší tempo.

Pijte hodně vody

Dehydratace může metabolismus zpomalit. Podle jedné studie, osoby, které vypily denně 8 a více sklenic vody, spalovaly více kalorií než ty, které vypily 4 sklenice. Dejte si rovněž sklenici vody či jiného neslazeného nápoje před každým jídlem a jezte čerstvé ovoce a zeleninu, které ji přirozeně obsahují.

Co se týče energetických drinků, některé jejich složky, jako kofein či taurin, mohou metabolismus nakopnout a podpořit spalování tuků. Pijte je však s mírou, protože mohou vést k vysokému krevnímu tlaku, úzkosti a nespavosti.

Jezte častěji po menších porcích

Když zkonzumujete za den tři velká jídla, metabolismus se v čase mezi nimi zpomaluje. Proto je výhodnější dát si co 3-4 hodiny menší, zdravou svačinku a vařené pokrmy si okořeňte. Koření obsahuje přírodní chemikálie, které dokážou metabolismus nastartovat k vyšší rychlosti.

Nezapomínejte na bílkoviny

Tělo spaluje mnohem více kalorií, když tráví proteiny, než při trávení tuků nebo sacharidů. Mezi dobré zdroje této základní látky patří například libové hovězí a bílé kuřecí maso, krůtí a slepičí maso, ryby, vejce, tofu, ořechy, fazole a nízkotučné mléčné výrobky.

Nebojte se kávy

O bezpečnosti pití kávy se stále diskutuje, ale s mírou určitě nic nezkazíte. Její účinky jako podpora soustředění, zvýšení energie a zabránění únavy se hodí i při cvičení a kofein navíc krátkodobě metabolismus „nakopává“.

Dáváte-li přednost čaji, vyzkoušejte zelený nebo oolong, kombinující v sobě příznivé účinky kofeinu a katechinů (látky podobné flavonoidům, podporující hubnutí). Lidé, kteří vypijí 2-4 šálky denně, spalují během středně intenzivního kratšího cvičení až o 17 % více kalorií.

Pozor na nízkokalorické diety

Dietní programy, které doporučují zkonzumovat méně než 1200 kalorií ženám a méně než 1800 kalorií mužům za den, metabolismus opravdu nezrychlí. Možná shodíte pár kilo, ale půjde to na úkor zdravé výživy. Kromě toho můžete ztratit svalovou hmotu, což, jak už bylo zmíněno výše, s rychlostí metabolismu rovněž souvisí.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích