vyzkoušejte týden zdarma

Klíč ke zdraví: Každodenní praxe jógy včetně očisty Zpět na seznam článků

Jóga je aktivita, které se může věnovat každý. Stačí ji praktikovat 15 minut denně, abyste na sobě pocítili celé spektrum jejích přínosů.

Přečtěte si v tomto článku, které benefity jóga přináší a proč je klíčem k pevnému zdraví.

Zlepšuje pružnost, sílu a držení těla

Denní provozování jógy protahuje a posiluje svalové partie celého těla.

K praktikování jógy nemusíte být přirozeně pružní. Stačí, když se jí budete pravidelně věnovat, nezávisle na své fyzické kondici. Pružnými se stanete časem.

Je komplexním cvičením

Jóga v sobě spojuje prvky různých činností, ale klidnějším a komplexnějším způsobem než jiné pohybové cvičení. Kombinuje kardio, funkční a silový trénink.

Podporuje hubnutí

Jóga ovlivňuje metabolický systém a tím spalování tuků. Podporuje obnovení hormonální rovnováhy v organismu a dopomáhá k udržení zdravé tělesné hmotnosti.

Posiluje celkové propojení mysli a těla a přináší tolik potřebné uvolnění.

Zvyšuje energii

Pouhých pár minut jógy ve vás probudí energii a pocit dlouhodobé svěžesti.

Zmírňuje stres

Chcete-li účinně bojovat se stresem, měli byste provádět všechny tři základní prvky jógy, tj. jógové polohy, dýchání a meditaci.

Nemůžete kvůli stresu spát? Vyzkoušejte speciální relaxační pozice, třeba hluboký předklon ve stoji.

Ovlivňuje dýchání

Hluboké a klidné dýchání je nezbytnou součástí jógové praxe.

Schopnosti ovládat dech se říká pránajáma. Cílem pránajámy je dech zpomalit, prohloubit a revitalizovat jím celé tělo. Pokud se naučíte kontrolovat dýchání, budete se cítit uvolněnější, vyrovnanější a klidnější.

Plný jógový dech vám pomůže ve stresových situacích nebo při bolestech. Správným dýcháním zlepšíte také kapacitu plic.

Navozuje pocit štěstí

Jak už bylo několikrát zmíněno, jóga nemá jen fyzické, ale také psychické přínosy. Pravidelné cvičení jógy a provádění meditace zvyšuje tvorbu hormonu serotoninu, přezdívaného hormon štěstí. S praktikováním jógy se zvyšují i hladiny tzv. gama-aminobutyru v mozku. Ten je spojován s nižším rizikem vzniku deprese a úzkostí.

Pouhých 15 minut jógy denně může změnit celou chemii v mozku a zlepšit náladu. Člověk se stane koncentrovanější, jeho myšlení bude jasnější a zlepší se mu i kognitivní schopnosti.

Prodlužuje život

Všechny výše uvedené benefity samozřejmě ovlivňují celkové zdraví. Pravidelná jógová praxe navíc snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění a podle některých studií chrání telomery (koncové části našich chromozomů) před rychlým zkracováním. Jednoduše řečeno, když se telomery dostanou ke svému konci, umíráme stářím.

Čistí tělo i mysl

Jógové techniky (hluboké dýchání, relaxace, meditace) působí jako celková očista. Není tím myšlena přímo detoxikace, kterou je možné spojovat s vyloučením nepotřebných a škodlivých látek z organismu. Jde o očistu duchovní vedoucí k harmonii těla a mysli.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích