vyzkoušejte týden zdarma

Plaváním posílíte tělo, zlepšíte kondici a spálíte kalorie Zpět na seznam článků

Letní radovánky u vody nemusí být jen pouhou zábavou. Pravidelné plavání je mnohem víc – pomůže vám spalovat kalorie, zrychlit metabolismus a zpevnit každý sval v těle bez zátěže vašich kloubů.

Sexy tělo nemají jen olympijští plavci – můžete ho mít i vy. Při porovnání rekreačních fitness plavců s neplavci měli plavci všech věkových kategorií více svalové hmoty, štíhlejší pas a boky.

Stačí vám jen plavky, brýle a čepice, přečíst si tento článek a jít do toho!

Proč je pohyb ve vodě tak efektivní?

Postava zpevněná plaváním je výsledkem účinného spalování kalorií a nabírání svalové hmoty. Plavání v mírném tempu může spálit kolem 500 kalorií za hodinu, pokud zvýšíte úsilí tak až téměř 700.

Jelikož voda je skoro 800x hustší než vzduch, každý pohyb v ní funguje jako malé odporové cvičení pro celé vaše tělo, zejména jeho střed, boky, paže, ramena a hýždě.

Nárůst svalové hmoty zároveň urychluje metabolismus, takže spalování kalorií vám půjde snáz také poté, co se osprchujete a usušíte.

Další skvělé výhody plavání:

Není náročné na klouby

Voda navíc v podstatě ruší gravitaci, takže se vlastně nacházíte ve stavu beztíže a nevzniká žádný nápor na klouby. Na rozdíl od mnoha jiných sportů tak smíte plavat skoro každý den, aniž byste riskovali zranění.

Prodlužuje život

Nevěříte? Podle jedné studie jsou pravidelní plavci biologicky až o 20 let mladší, než je jejich skutečný věk. Jejich krevní tlak, hladina cholesterolu, funkce srdečně-cévního systému a centrálního nervového systému i kognitivní schopnosti jsou srovnatelné s mnohem mladšími lidmi.

Jak správně začít?

Mnoho nováčků má příliš vysoká očekávání a skáčou do bazénu s tím, že uplavou alespoň půl hodiny nepřetržitě. Po chvíli ale už nevyhnutelně visí u okraje a jsou úplně vyčerpaní. Důvodem je, že pohyb ve vodě, jak už bylo zmíněno, funguje jinak než na souši a rovněž váš kardiovaskulární systém a svaly se tomu musí přizpůsobit.

Jako u jiných druhů tréninků i zde platí rozdělit si aktivitu na několik kratších (menších) úseků a střídat intervaly intenzivnější činnosti s odpočinkem.

Tip pro začátečníky

Uplavte 4 bazény v mírném tempu (máte-li potřebu, po každém z nich se u okraje vydýchejte). Pak si na půl minuty dejte pauzu. Opakujte 5x – 10x. Prvních 14 dní takto trénujte 2x – 3x týdně.

Jestliže jste předtím dlouho nikde neplavali, lze si první tréninky ulehčit pomocí plavecké desky.

Nejčastější plavecké styly

Kraul (volný styl)

Patří k nejoblíbenějším, protože je snadné se jej naučit a spaluje nejvíc kalorií. Má rovněž nejmenší odpor a nenamáhá krční páteř.

Znak

Zlepšuje držení těla tím, že zapojuje záda a ramenní svaly. Položte se na hladinu zády a dívejte se vzhůru (na oblohu nebo strop, ne na prsty u nohou, protože tak by se vám ponořovaly boky). Hlava je v jedné linii s páteří. Paže rozložte do pozice písmene Y. Paže jsou v asi 45-stupňovém úhlu od těla, aby byl tlak na ramena menší.

Prsa

U rekreačních plavců patří k nejpoužívanějšímu stylu. Je nejpomalejší, ale mezi profesionálními sportovci se jeho techniky stále zrychlují. Je velmi jednoduchý, ale ne tak účinný a vyžaduje správnou souhru pohybů u rukou i nohou.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích