vyzkoušejte týden zdarma

Skupinové lekce v parcích. Kde cvičit zadarmo? Zpět na seznam článků

Skupinové cvičení v parcích je ideální pohybová aktivita, když je venku hezky. Má celou řadu výhod, mj. čerstvý vzduch, zeleň kolem sebe, společnost podobně naladěných lidí a je navíc zdarma.

Samotná města tento trend vítají a parky s fitness nástroji, které ocení všichni od studentů přes maminky s dětmi po seniory, rostou jak houby po dešti.

Pokud ve svém okolí takovou možnost nemáte, určitě lze cvičit jen s vlastní vahou či s pomocí lavičky.

Městské parky jako fitness centra

Ne každého láká být celoročně zavřený v posilovně, a ještě za to utrácet velké peníze. Z tohoto důvodu je cvičení v parcích v poslední době čím dál tím oblíbenější.

Někteří dávají přednost obyčejné chůzi, jiní preferují navštěvovat skupinové lekce zaměřené na důchodce, matky s dětmi, příznivce jógy apod.

Ve městech vznikají i tzv. fitness stezky, kde najdete přímo trenéry, kteří vám poradí, jak cviky správně provádět. Vznikají také parky se stroji uzpůsobenými starším osobám s jednoduchým ovládáním a šetrnějšími k tělu.

Parky v pohybu

Státní zdravotní ústav v Praze a katedra rekreologie FTK UP v Olomouci realizují projekt nazvaný Parky v pohybu, do něhož se od loňska zapojilo už 14 měst po celé republice. Lidé zde cvičí hlavně s vlastní vahou, koncentrují se na správné dýchání, postoj, chůzi a rovnováhu.

Každá hodina je trochu jiná a často se improvizuje.

Posilovací stroje v parcích

U takových strojů by měla být informační tabule či štítek s textem doplněným obrázkem názorně vysvětlujícím, na jakou část těla je zaměřen a jak ho správně používat.

V některých parcích nebo na lekcích jsou zdarma k dispozici zkušení trenéři, kteří kromě cvičení poradí rovněž s výživou a hubnutím.

Mezi některé běžné stroje patří:

  • protahovací zařízení na ruce, hruď a záda zlepšující flexibilitu a hybnost kloubů
  • surfovací zařízení na záda, boky, stehna a celkovou koordinaci
  • stepper na ruce a nohy, který nezatěžuje klouby tak jako normální běh
  • veslařský trenažér určený všem hlavním svalovým partiím a zvyšující kapacitu plic
  • přístroj na procvičování a zlepšování pohyblivosti kloubů, svalů ramen, zápěstí, loktů a klíčních kostí
  • posilovací lavice podporující zpevňování břicha a zádového svalstva nebo klasická bradla

Co je důležité při cvičení venku?

Prakticky tady platí stejné zásady jako kdekoli jinde, tj. vzít si pohodlné oblečení, dobré boty, ručník, pro některé aktivity cvičící podložku a nezapomenout na pití.

V případě, že chodíte sami a ve vašem městě nemáte výše zmíněná posilovací zařízení, myslete na to, abyste cviky prováděli správně (to samozřejmě i při skupinovém pohybu, ale tam vám může poradit instruktor, popř. návody na příslušných nástrojích).

Při nevhodně prováděných pohybech nebudou výsledky vidět a navíc si můžete přivodit natažený sval nebo bolavá záda.

Jak se zapojit?

Jestliže sami nevíte o vhodném parku či aktivitě ve vašem okolí, podívejte se na internet a zeptejte se známých. Případné lekce bývají také inzerovány v místních novinách a na venkovních plakátech.

Co si přečíst dál?

Jsou zdravé potraviny skutečně zdravé?

Záleží vám na výběru potravin? Nejsou vám lhostejné jejich nutriční hodnoty? Vybírat potraviny dle obsahu zdraví prospěšných látek nestačí. Zajímat by […]

Fit lívance 3x jinak

Hubnete do plavek a sladkému se pro jistotu vyhýbáte? Lívancům nemusíte. Pochutnat si na nich můžete dokonce i v dietě. […]

3 fit dezerty k nedělní kávě

Nedokážete si vychutnat odpolední či nedělní kávu bez sladkého zákusku? Bojíte se však při mlsání o svoji kondici? Zkuste se inspirovat […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Jsou zdravé potraviny skutečně zdravé?

Záleží vám na výběru potravin? Nejsou vám lhostejné jejich nutriční hodnoty? Vybírat potraviny dle obsahu zdraví prospěšných látek nestačí. Zajímat by […]

Contours v médiích