vyzkoušejte týden zdarma

Tajemství zdravé a racionální výživy Zpět na seznam článků

Zdravá strava a dostatečný pohyb dnes již není jenom způsob jak zhubnout, ale pomalu se stává životním stylem mnoha lidí po celém světě.

Racionální jídelníček s přiměřeným množstvím všech potřebných živin, pravidelný sport či jen obyčejná chůze jsou  klíčem k atraktivnímu a zdravému tělu, ve kterém se budete cítit naprosto fantasticky.

Pokud se budete ve svém těle cítit dobře vy, budou tak na vás posléze nahlížet i ostatní. V neposlední řadě vám zdravá strava přispěje také v duševním rozvoji a posílí psychiku, ne nadarmo se už léta traduje „ve zdravém těle zdravý duch“.

Nebuďte pohodlní

V první řadě bychom si měli uvědomit, že zdravá strava není ve skutečnosti žádným tajemstvím. Nezdravá strava a nedostatek pohybu jsou příčinou dnešního způsobu života mnoha lidí, kteří mají sklony k pohodlnosti.

Všechno, včetně potravy, je pro nás dnes velmi dobře dostupné, což je důsledkem i nárůstu vyskytující se nadváhy po celém světě.

Dříve lidé museli vynakládat velké množství energie na to, aby si potravu vůbec obstarali, kdežto dnes není problém zajít si za roh do supermarketu a nakoupit si vše, co v danou chvíli potřebujeme.

Tato skutečnost přivedla mnohé lidi k výrazné lenosti, která se může odrážet nejenom na našem těle, ale také na celkové psychice.

Racio, latinsky rozum

Pokud vás ke změně jídelníčku dohnala vaše současná váha nebo zdravotní stav, nevadí. Mnohem lepší by ale bylo, abychom si důležitost skladby jídelníčku uvědomili dříve, než bude pozdě.

Zdravá totiž neznamená ochuzená a chuťově nezajímavá, jak se někteří lidé domnívají. Racionální jídelníček je ve skutečnosti takovým rozumným kompromisem, který si každý musí najít dle svého uvážení.

Nežeňte se do extrémů

Rozhodně po vás nikdo nemůže chtít, abyste si už dokonce života nedali řízek nebo zmrzlinu. To opravdové tajemství racionální stravy tkví totiž v přiměřenosti.

Konzumace všech složek stravy v přiměřené míře je tou nejlepší cestou, jak se ke svému zdravému životnímu stylu dopracovat. Nejlepší pro vás bude, když si uvědomíte důležitost hesla: „všeho s mírou“.

Trojpoměr živin

Ano, dopřát si můžete opravdu všechno, ale pouze v adekvátním množství. V první řadě se ale zaměřte na dostatečný přísun všech nezbytných živin. Mezi nejdůležitější makro-živiny, bez kterých by náš organismus zkrátka nefungoval, patří bílkoviny, tuky a sacharidy.

Tyto živiny bychom měli konzumovat v optimálním poměru, nejčastěji se uvádí 12-15% bílkovin, 50-60% sacharidů a 25-30% tuků z celkové přijaté energie.

Je samozřejmostí, že pokud si nebudete denně jídlo vážit, tak ideálního poměru nedosáhnete, ale přijaté množství by se mělo alespoň pohybovat v podobném rozmezí.

Neméně důležitý je i dostatečný přísun minerálních látek a vitamínů, jejichž výčet by byl sám o sobě tématem na několik dalších takovýchto článků.

Všeobecně je dobré konzumovat dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, luštěnin, nízkotučných bílkovin a kvalitních tuků.

Hřešte chytře

Skutečnost, že si jednou za čas dopřejete nějakou tu neřest v podobě čokolády či bonbonů nevadí, snažte se však četnost takovýchto neduhů omezit na minimum.

Věřte, že i když vás jednou za čas honí mlsná (což se vám s kvalitním a pravidelným stravováním příliš často stávat nebude), můžete své chutě uspokojit i kvalitnějším pamlskem než je kýbl smetanové zmrzliny zalitý polevou.

Při chuti na sladké sáhněte po kvalitní, vysoce-procentní hořké čokoládě, sušeném ovoci, nebo tvarohu s ovocem. Ušetříte zbytečné kalorie a navíc nezatížíte svůj organismus.

Zapomeňte také na všechny nesmyslné, jednostranné diety, které nám rádoby odborníci radí na nejrůznějších webech a stránkách časopisů.

Pamatujte si: jednostranná strava, ať už je jakkoli „zdravá“, vám příliš užitku nepřinese. Ochudíte své tělo o nezbytné složky potravy a dříve či později se budete potýkat buď s nechtěným nárůstem váhy, nebo s různě závažnými zdravotními komplikacemi.

Kvalitní jídelníček ve finále podtrhněte dostatečným pitným režimem, kdy budete dávat přednost neslazeným čajům a obyčejné, přesto zázračné vodě.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích