vyzkoušejte týden zdarma

Vysokofrekvenční intervalový trénink – složitý název, jednoduchá podstata cvičení Zpět na seznam článků

Pravidelný pohyb ke spokojenému životu patří stejně jako pestrá a zdravá strava. Každý, kdo se již někdy pokusil změnit svůj životní styl k lepšímu, jistě zaznamenal, že pocit po poctivém výkonu stráveném sportovní aktivitou je zkrátka k nezaplacení.

Sport není jenom nástrojem jak se udržet ve formě po fyzické stránce, ale je také klíčem k daleko lepší psychické pohodě. Je všeobecně známo, že pokud se překonáte a vyburcujete se ke sportovní aktivitě přesto, že se vám příliš nechtělo, budete se cítit perfektně. Může za to nejenom pocit z dobře odvedené práce, ale také hormony štěstí, endorfiny.

Endorfiny se vylučují převážně v radostných a veselých chvílích, při sportu, intimní stimulaci či meditačních rituálech. Jde o látky podobné opiátům a právě tyto hormony můžou za pocity uvolnění, radosti a pohody, které po intenzivně odvedeném výkonu pociťujeme.

Najděte v sobě sportovce

Lidé se všeobecně dělí na ty, kteří nemají se sportem absolutně žádný problém a fyzickou aktivitu mají v podstatě za odměnu. Pak jsou tady ale i ti, kteří se do pohybových aktivit musí nutit, jelikož odjakživa inklinovali spíše k jiné formě zábavy.

Druzí zmiňovaní to nemají lehké, zejména pokud se snaží o shazování nadbytečných kil, jelikož redukce hmotnosti a cvičení jdou ruku v ruce. V tomto případě je vhodné když si každý, kdo se do cvičení musí nutit, najde aktivitu, na kterou se bude těšit. Sportovních aktivit je celá řada, chce to jen trochu vůle a odhodlání pro to je vyzkoušet, abychom si jednou našli „tu svoji“.

Kombinace posilování i spalování

Vyzkoušeli jste již nespočet sportů, ale stále jste nenašli nic, co by vás bavilo? A slyšeli jste už o aktivitě, která se nazývá vysokofrekvenční intervalový trénink? Název zní sice podstatně složitě, princip cvičení je však jednoduchý.

Tento trénink, cizím slovem nazývaný AF training je vysokofrekvenční pohybová aktivita, která nám dopomůže nejenom posílit téměř všechny svalové skupiny (i ty, o nichž jsme doposud neměli ani ponětí), ale také nám pomůže vybudovat si kondičku a spalovat tukové zásoby.

Jde o trénink, který je v našich končinách víceméně novinkou, mohli bychom si ho splést s jeho známějším „příbuzným“ – kruhovým tréninkem.

Žádné složité techniky

Na lekci AF tréninku se dostavte oblečeni jako na klasické běhání, postačí sportovní komplet, tenisky a dostatek pití.

Trénink se provádí ve skupině lidí, což vás díky okolní motivaci dožene k výkonům, o jakých jste si možná ani nesnili. Pod vedením zkušených trenérů se zahřejete a postupně provádíte cviky, pozice a kombinace cvičení, při kterých se pořádně zapotíte a nadřete.

Cvičení, během kterého se po chvíli dostanete do aerobní zóny, probíhá něco okolo 60ti minut a proto se kromě posílení celého těla dočkáte i spalování tuků. Při tréninku využíváte nejenom váhy vlastního těla, ale v pokročilých lekcích jsou do hry zapojovány i nejrůznější pomůcky jako je TRX, balanční míče či plošiny.

Pro muže i ženy, nováčky i pokročilé

Tato sportovní aktivita je vhodná jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Během hodiny si můžete kdykoliv zvolnit a trochu si odpočinout. Přestože u nás toto cvičení ještě není příliš zaběhlé, na lekce vysokofrekvenčního intervalového tréninku se můžete objednat kdekoliv po celé republice, stačí jen trochu podrobněji pátrat.

Výhodou tohoto cvičení je fakt, že během jednoho tréninku nejenom posilujete a formujete celé tělo, ale zároveň se pohybujete ve spalovacím pásmu, které je nezbytné pro efektivní hubnutí. Navíc si při tréninku odpočinete i po psychické stránce, jelikož při cvičení formou zábavy vám již na jiné myšlenky nezbude čas. Budete se tak cítit příjemně vyčerpaní, ale zároveň naberete nové síly do dalších chvil dnešního uspěchaného života. Dobrá nálada, pevné a štíhlé tělo, to je motto tohoto tréninku.

Je libo vysokofrekvenční intervalový tanec?

Pokud vás lekce vysokofrekvenčního intervalového tréninku příliš nenadchla a raději byste zkusili něco ladnějšího a ženštějšího, je zde alternativa i pro vás.

Tento trénink se totiž velmi často provádí i druhým způsobem, za pomocí tanečních prvků a kreací. Při hodině si tak nebudete připadat jako v tělocvičně, ale spíše jako v tanečním studiu. Hudba bude o něco rytmičtější a vy zde budete moci předvést i svou pohybovou nadanost.

Nebojte se, na účinnosti tréninku to nic nezmění, rovněž se totiž jedná o spalovací a formovací trénink, který má navíc za úkol spojit sportování s celkovým uvolněním a zábavou. Taneční kroky nejsou nijak složité, nemusíte se obávat ani náročných sestav. Zkrátka uvolníte své tělo i mysl a v doprovodu hudby následujete trenéra.

Hledáte-li stále tu pravou sportovní aktivitu pro vás, zkuste tento vysokofrekvenční intervalový trénink. Co když se právě v tomto cvičení skrývá vaše ztracená láska ke sportu?

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích