vyzkoušejte týden zdarma

Co o vás řekne váš somatotyp? Zpět na seznam článků

Somatotyp je kvantitativní popis postavy, resp. popis stavby a kompozice lidského těla. Tato tělesná danost o vás vypoví mnohé. Hodí se v rámci prevence běžně se vyskytujících chorob, ale také pro odhadnutí, ve kterém sportu byste měli větší šanci vyniknout.

Somatotyp je údajně dědičný, a to až ze 70 %. Jak moc se na somatotyp spoléhat a jak s touto informací nakládat?

Jaký somatotyp máte vy?

Každý jedinec má určitou tělesnou typologii, která je rozdělena do třech základních somatotypů. Do jisté míry se navzájem kombinují.

Endomorf

Můžete se setkat i s označením piknik. Zavalité krátké tělo, vyznačuje se celkovou zaobleností a vyklenutým břichem.

Mezomorf

Někdy též svalnatý či atletický. Ideální typ se silně vyvinutou kostrou, širokým hrudníkem, výrazným svalstvem a užšími boky. Jedná se o vyloženě sportovní typ.

Ektomorf

Hubený nebo astenický somatotyp. Dlouhá, štíhlá až hubená postava, plochý hrudník, úzká ramena a dlouhé končetiny.

Ačkoliv má zde poměrně velký význam dědičnost, rozhodně na ní nelze svádět vše! Velký podíl má např. na délce kostí a výšce postavy, avšak množství svalů a tuku je relativně snadno ovlivnitelné.

Geneticky nemáte ani naprogramované, kolik budete mít tuku v těle, nebo spíše na jakých místech se vám nadbytečný tuk bude ukládat. Výjimku tvoří ti, kteří trpí výraznou poruchou regulace vstřebávání, ukládání živin, apod. Tito jedinci se pohybují pouze v řádu několika málo procent!

Co informace o vašem somatotypu vypovídá?

Endomorf

Stěží má BMI pod hranicí 25. Z hlediska rizika vzniku nadváhy a obezity je endomorf nejnáchylnějším somatotypem. Má k tloustnutí velké sklony, špatně se zbavuje tuku a kromě obezity může inklinovat ke vzniku řady civilizačních onemocnění (cukrovka, srdečně-cévní choroby).

Mezomorf

BMI se pohybuje v optimálních hranicích. Přerušením pohybové aktivity nebo nevyváženým poměrem mezi výdejem a příjmem energie se rychle dostává nad hranici obezity.

Ektomorf

BMI na hranici 18 – 22.  „Ať jí, co jí, netloustne.“

Je zřejmé, že stěží najdete ideální somatotypy. Všeobecně platí, že k motorickým výkonům mají velký předpoklad somatotypy mezomorfně-ektomorfní s převládající mezomorfní složkou.

U volejbalistů se například uplatňuje určitý stupeň endomorfie, který souvisí s jejich silovou stránkou. Vytrvalostní běžec, baletka či kulturista mohou mít stejné procentuální množství tělesného tuku, ale ve složení a stavbě těla bude zásadní rozdíl, který jim bude poskytovat jiné pohybové dispozice.

„Do vínku“ jistě dostaneme určité tělesné proporce, ale pamatujte si, že s těmi může každý z vás do značné míry pracovat a nelze se vymlouvat na dědičnost a somatotyp. V některých případech vám znalost vašeho tělesného somatotypu prozradí zásadní informace (viz. výše). Spíše byste měli s touto informací dále pracovat.

Somatotyp ovlivňují samozřejmě i vaše stravovací návyky, frekvence a druh pohybové aktivity. Podíl tuku a svalů v těle lze cíleně upravit a životní způsob je jedním ze zásadních faktorů.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích