vyzkoušejte týden zdarma

Cvičení, které vaše tuky doslova vypálí – taková je Bikram jóga Zpět na seznam článků

Každý se chce v létě v plavkách cítit dobře, proto se mnoho z nás před létem uchýlí k poněkud radikálnějšímu režimu, než jaký jsme dodržovali v zimě.

Tělo je dobré před létem trochu očistit a odlehčit, což vám zajistí nejenom dobrý pocit, ale také množství energie, bez které se při letních radovánkách neobejdete.

Prvním krokem ke štíhlejší postavě je zajisté strava, která by měla být především pestrá a dostatečně vyvážená tak, aby našemu organismu nechyběli žádné důležité živiny. Abychom však svůj životní styl obrátili celkově k lepšímu, jenom změna jídelníčku stačit nebude.

I pokud se nesnažíte o nějakou radikální změnu hmotnosti, je dobré zařadit ke kvalitnímu jídelníčku i nějaký ten pohyb, protože sport je dobrý nejenom na hubnutí, ale také pro udržení celkového fyzického i psychického zdraví.

Zapoťte se i u jógy

Vyzkoušeli jste již nespočet různých cvičení a stále jste nenašli to pravé pro vás? Jestliže konečně chcete najít ideální sportovní koníček a trávit hodiny ve fitness centrech či běháním venku vás nebaví, vyzkoušejte třeba jógu. Pokud vás hned napadne, že jóga také není nic pro vás, protože potřebujete aktivitu, u které se alespoň trochu zapotíte, nezoufejte.

Existuje druh jógy, který vás bude bavit a zároveň vám díky účinnému zahřátí pomůže vyrýsovat postavu do požadovaných křivek. Jóga, při které se vydatně zapotíte a kromě protažení těla spálíte i nějaké ty kalorie, se jmenuje Bikram jóga, v angličtině také někdy známá jako Hot jóga.

Tato jóga se víceméně odvíjí od klasické jógy, kterou jistě všichni známe, ale liší se v jednom základním bodě. Bikram jóga se neprovádí kdekoliv, nýbrž ve studiu, či jakékoliv místnosti vytopené až na 42 stupňů, což zajistí při cvičení kompletní prohřátí všech svalových skupin. Díky vysoké vlhkosti, která se v místnosti nachází, budete teplo vnímat o něco příjemněji než by tomu bylo na rozpáleném sluníčku, což je při cvičení jógy jistě velmi žádoucí.

Jen několik pozic ke štíhlé postavě

Bikram jóga byla vyvinuta v Indii a zasloužil se o to pán jménem Bikram Choudhury, který cvičil jógu již od útlého mládí. Tento muž toho o józe věděl tolik, že postupem času vymyslel seskupení několika pozic, které se vzájemně perfektně doplňují a tvoří tak systém 26 ásán, který má prokazatelně výborné účinky na lidské tělo.

U cvičení Bikram jógy se také využívají dva druhy dýchání převzaté z klasické hatha jógy, což vás naučí správně se soustředit na své tělo a každý pohyb dokonale procítit tak, aby cvičení mělo co nejlepší efekt. Díky správnému dýchání se vaše tělo také dostatečně okysličí, což rovněž prohloubí vaši celkovou pružnost a ohebnost.

Díky vysoké teplotě, která dosahuje něco málo přes hranici čtyřicítky, se vaše svaly dokonale prohřejí a při cvičení jednotlivých pozic se tak mnohem lépe protáhnou a zároveň formují a posilují.

Bikram jóga není nic jednoduchého, proto je lepší, když si před touto hodinou zažijete alespoň nějaké pozice při hodině normální hatha jógy. Vysoká teplota také nastartuje vaše spalování na maximum, přičemž za jednu hodinu můžete spálit až neuvěřitelných tisíc kalorií. Pokud se tedy snažíte zhubnout za kratší, omezenější dobu, Bikram jóga vám k tomu může jednoduše dopomoci.

Cvičit Bikram jógu může téměř každý

Ptáte se, jestli je Bikram jóga vhodná právě pro vás? Ano, Bikram jógu může cvičit skoro každý, nedoporučuje se pouze dětem do 13 let, osobám s kardiovaskulárními onemocněními a těhotné ženy by se vždy měli raději poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích