vyzkoušejte týden zdarma

Přehled soutěžních kategorií v kulturistice Zpět na seznam článků

Podle Mezinárodní federace kulturistiky a fitness (IFBB), jejímž členem je také Svaz kulturistiky a fitness ČR (SKFČR), jsou oficiální soutěžní kategorie:

  • kulturistika
  • klasická kulturistika (jen pro muže)
  • fitness
  • bodyfitness
  • bikiny fitness (oboje jen pro ženy)
  • physique

V tomto článku si podrobněji rozebereme jednotlivé disciplíny.

Kulturistika

Pro tuto třídu je důležitá maximální velikost a vyrýsovanost všech svalů, které však musí být v rovnováze a harmonii. Účastníci by neměli mít žádná „slabá místa“ a nedostatečně vyvinuté svaly.

Před samotnou soutěží podstupují trénink pro co největší snížení množství tělesného tuku a podkožní vody. Jedinec, na kterém jsou při soutěži dobře vidět všechny detaily svalů, získává vyšší hodnocení. Dalším důležitým kritériem je celkový vzhled postavy, která by měla být proporcionální, tzn. široká ramena a štíhlý pas, stejně jako dostatečně dlouhé nohy a kratší horní část těla.

Soutěžící pózují naboso a provádějí povinné cviky. Další kolo je určeno pro individuální prezentaci na hudbu dle vlastního výběru.

Klasická kulturistika

Tato disciplína (určená výhradně mužům) je vhodná pro ty, kteří sice chtějí mít svaly vyrýsované na maximum, ale zároveň preferují lehčí „klasickou“ postavu. Jejich svalový objem je tedy menší. Pravidla jsou omezena konkrétními váhovými limity v závislosti na tělesné výšce.

Hlavní pozornost je věnována celkovému vzhledu postavy a stejně jako u předchozí disciplíny, soutěž probíhá ve třech kolech a jednom volném na vlastní výběr muziky.

Ženské fitness

Tato kategorie se stala oficiální od roku 1996 jako reakce na stále se zvyšující zájem žen, které dávají přednost méně svalnaté, ale přesto atletické a esteticky vypadající postavě. Jedním z hlavních hledisek při hodnocení je provedení volné sestavy, zaměřené na silové, gymnastické a další dynamické prvky.

Kromě symetrie a vyrýsovanosti postavy se posuzuje rovněž celková prezentace, včetně sebevědomého vystupování, elegantního držení těla a koordinace pohybů.

Mužské fitness

Je podobné ženskému fitness, ale u mužů opět existují jistá váhová omezení na základě výšky. Při pózování a prezentaci by se účastníci měli zaměřit na pevnost a pružnost pohybů, zapojit gymnastické prvky či jinak zdůraznit své atletické schopnosti.

Bodyfitness

Hlavní pozornost v této třídě určené jen ženám je věnována postavě, ne však v takové míře, jako je tomu u kulturistiky. Soutěžící předvádějí svou postavu v pohybu, a to především během krátké sebeprezentace, která se nazývá T-walking. Vystupují v bikinách a na jehlových podpatcích. Kromě obvyklých tělesných měřítek se hodnotí i účes a make-up.

Bikiny fitness

Další výlučně dámská disciplína je určena ženám se sportovní, ale ne vyloženě osvalenou a vyrýsovanou postavou. Nehodnotí se jen tělo, ale celkově atraktivní a zdravě vypadající vzhled.

Jak už název napovídá, soutěžící májí na sobě dvoudílné bikiny a jehlové podpatky a stejně jako u bodyfitness kategorie se prezentují tzv. T-walkingem.

Mužské physique

Teprve 4 roky oficiální kategorie přitahuje každý rok stále více zájemců. Ti jsou z řad mužů, kteří provozují silový trénink, udržují se v kondici a mají zdravý a vyvážený jídelníček, netouží však po vyloženě svalnaté postavě. Musí být ovšem atletická.

Při soutěži se prezentují v koupacích (tzv. surf) šortkách a důraz je kladen mimo jiné na sebevědomé vystupování a elegantní držení těla.

Ženské physique

Je zatím poslední IFBB oficiálně uznanou disciplínou (od roku 2013).

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích