vyzkoušejte týden zdarma

H.E.A.T. jako jedna z oblíbených kardio aktivit Zpět na seznam článků

Fyzická aktivita je jednou z nejlepších prevencí vzniku onemocnění srdce a cév. Především jde o sporty „v pohybu“: běh, plavání, jízda na kole a další.

Umožňuje nám udržet si optimální váhu, zabraňuje nadměrnému ukládání tuku, rozvoji inzulinové rezistence, a navíc nám pomáhá po stránce psychické i sociální.

Účinky kardio cvičení na organismus

Kardio, zkratka pro kardiovaskulární, je forma pohybu, při kterém rozpumpujete srdce a rozproudíte krev. Při kardiu spalujete mnoho kalorií a zlepšujete tak vaši fyzickou zdatnost. Pravidelné kardio snižuje krevní tlak, zlepšuje cirkulaci krve, náladu, zrychluje metabolismus a snižuje stres.

Kardio aktivity jsou různé intenzity. Pod méně intenzivním kardio cvičením si představte takové tempo, které nezpůsobuje rychlý vzestup srdeční frekvence. Je daleko pozvolnější a pohodové. Nestane se vám, že sotva lapáte po dechu.

K takovým cvičením se řadí svižná chůze, pomalé proběhnutí, či projížďka na kole. Tímto tempem zvládnete cvičit delší dobu, protože se pohybujete v mírném stejnoměrném rytmu.

Vysoce intenzivní kardio lze dělat pouze v krátkých intervalech, v rozmezí zhruba od deseti vteřin do jedné minuty. Po tuto dobu do sebe dejte vše, ale pak je nutné před dalším výkonem povolit. Vyvíjíte zde vyšší sílu a úsilí, a proto i více spalujete.

Tento typ tréninku však není pro každého. Je velice náročný. Řadí se sem např. sprint. Úplně nejvhodnější je kombinace obou intenzit kardia.

Seznámení s H.E.A.Tem

H.E.A.T je cvičení na pohyblivém pásu, u kterého si sami volíte náročnost. Zkušený instruktor by vás měl provázet v průběhu celého cvičení a určovat rytmus vašeho výkonu. K tomu mu také slouží hudební doprovod, který cvičence nevědomky podněcuje (podobně je tomu např. u spinningu).

Důležité je zde nezapomínat na sebereflexi. Ne každému jeho fyzická kondice umožňuje požadavky trenéra, a tak především vnímejte své tělo. Pokud vám přijde tempo nadsazené, zvolněte. Nejde o to se uhnat. Chce to trpělivost, zvláště pokud začínáte.

H.E.A.T je v programu často rozdělen dle intenzity tréninku. Začátečník by se určitě neměl zapsat do skupiny pro velmi pokročilé. Nejprve si cvičení tzv. „osahejte“.

Díky dobrému kardio cvičení, jakým je i H.E.A.T, budeme mít zdravější plíce a srdce. Což představuje základ dobrého zdraví vašeho těla. Cvičení probíhá obvykle po dobu 1 hodiny a střídá se méně intenzivní kardio s více intenzivním, doplněné o pasáže protahování a rozehřívání, tak jak by tomu mělo být při každém sportu.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích