vyzkoušejte týden zdarma

Hubnutí bez blbnutí, aneb kterých chyb se při hubnutí nejčastěji dopouštíme Zpět na seznam článků

Teoreticky se hubnutí zdá být jednoduché – stačí „jen“ spálit více kalorií, než zkonzumujeme, resp. méně jíst a více se hýbat. Nicméně skutečnost bývá složitější.

Spousta lidí dělá typické dietní chyby a mnohdy si to ani neuvědomují. Které to jsou a jak se jim vyhnout se dočtete v tomto článku.

Nepočítáte všechny kalorie

Snídaně, oběd, večeře – hlavní jídla dne máte většinou naplánovaná. Ale co svačiny mezi nimi, sklenička alkoholu anebo láhev coca-coly? Když jste na oslavě, na rande, nebo dostanete hlad mezi hlavními jídly, i tehdy se kalorie sčítají. A počítají se také ty v nápojích.

Vezměte si seznam všeho, co za den sníte a vypijete a poznačte si rovněž kalorickou hodnotu těchto potravin a nápojů. V současnosti lze používat i pohodlné a rychlé mobilní aplikace.

Zvolili jste nesprávný typ tréninku

Jakákoli pohybová aktivita je samozřejmě lepší než žádná, ale možná jste si zvolili jen jeden konkrétní druh cvičení, který zapomínáte střídat s jiným. Může to dokonce v úspěšném shazování kil bránit, protože tělo si na ty samé pohyby časem zvykne a nebude se tak namáhat.

Není ani dobré provádět stále kardio cviky ve stejném tempu bez občasného přidání silového tréninku (zapojte všechny velké svalové skupiny, nejen problémová místa) či intenzivnějších intervalů. Pravidelně si plánujte frekvenci, intenzitu, dobu a typ tréninku (dobře se vám to zapamatuje pod zkratkou FITT – z angl. frequency, intensity, time a type) a poraďte se také s trenérem, jaká cvičení jsou pro vás vhodná.

Příliš se omezujete

Před vyloženě nízkokalorickými dietními programy, které navíc skoro nebo zcela vynechávají některou z důležitých živin, odborníci varují. Kromě toho budete mít neustále hlad, chutě a celkově se nebudete cítit dobře.

Dieta se nemá rovnat hladovění, naopak. Co se týče stravy, je hlavní, aby obsahovala vyvážené množství bílkovin, zdravých tuků a sacharidů, celozrnných výrobků a spoustu ovoce a zeleniny.

Nedopřejete si ani den odpočinku

Není tragédie si některý den v týdnu dopřát, na co máte chuť – kousek pizzy, sladkého nebo slaného. Naopak to může urychlit váš metabolismus. Tento den pauzy od přísného režimu však rozhodně neznamená přejíst se! To samé platí pro cvičení.

Řada začátečníků se domnívá, že den bez pohybu zhatí jejich plány, ale mnohem důležitější je poslouchat své tělo a stanovit si reálné cíle, zejména, cítíte-li bolesti. Klidně si dejte den na oddech a regeneraci a místo aktivního tréninku si zajděte třeba na procházku, projeďte se po městě na kole, anebo vyzkoušejte pár relaxačních jógových cviků.

Dostatek spánku a vyhýbání se stresu hrají v úspěšném hubnutí rovněž významnou roli.

Příliš sledujete váhu

Spousta lidí se zaměřuje pouze na počet kilogramů a pak jsou zklamaní, když se snižuje pomaleji, než by čekali. Hmotnost však může kolísat třeba i ze dne na den – záleží na různých faktorech, např. hladině hydratace, jídle, které jste zrovna snědli apod. Stačí se vážit 1x za měsíc a k tomu sledovat své míry u problémových partií jako pas, boky či stehna.

Nesnídáte

Lidé, kteří se ve snídani nimrají nebo si nedopřejí vůbec žádnou, bývají pak hladovější během dne a mají sklony k přejídání se na oběd či večeři. Ačkoli snídaně zřejmě není pro efektivní hubnutí tak významná, jak se dříve věřilo, je dobré ji nevynechat.

Zejména pokrmy s vysokým obsahem proteinů mohou podle studií zvýšit hladinu dopaminu na celý den a zabránit tak pozdějším chutím na nezdravé pamlsky. Prostě se nedokážete přemoci? I miskou ovesných vloček si pomůže během dne se nepřejíst.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích