vyzkoušejte týden zdarma

Rostlinná strava ve fitness výživě Zpět na seznam článků

Základem je dobře sestavený jídelníček

Dbát o stravování je v případě fitness, a nejen fitness, základem úspěchu. Ať už je fitness vaše volno-časová aktivita číslo 1 nebo ho provozujete na profesionální úrovni, jistě vás zajímá, jak zvýšit efektivnost tréninku. Za více než 60 % je odpovědný právě váš jídelníček!

Je důležité mít dobře sestavený jídelníček. To, co jíte, má následně vliv na fyzickou kondici, možnost zvýšit náročnost tréninku a hojení svalové tkáně.

Pryč s jednostrannou stravou

Strava silových sportovců, především kulturistů, je často velmi špatně složena. Zaměřují se na výsledný vizuální efekt, jejich strava je chudá na živiny a také poměrně jednostranná. Z dlouhodobého hlediska je velmi nevhodná.

Běžný jídelníček začátečníka pak vypadá dost tristně. Samé doplňky stravy s vitaminy namísto čerstvého ovoce a zeleniny, vaječné bílky, steaky z libového masa pořád dokola a samozřejmě proteinové koktejly.

Jídelníček podobný tomuto točí každý den znova a znova. Ale už se ví, že tomu tak být nemusí a pouze bílkoviny nám svaly nenaženou. Navíc příjem bílkovin vyšší než 2 gramy na kilogram tělesné hmotnosti tělo ani nevyužije a zbytečně tím sportovci zatěžují ledviny.

 Co vše získáme rostlinnou stravou?

Získání bílkovin z rostlinných zdrojů je pro organismus o trochu komplikovanější než u živočišných produktů. Bílkoviny jsou vázány v potravinách v takové formě, které tělo obtížněji zpracovává, a je z nich schopno využít menší množství. Nicméně to neznamená, že rostlinnou stravu vyřazujeme!

Rostlinná strava je kvalitní, pestrá, nemá vysoký energetický obsah, je bohatá na antioxidanty s protizánětlivými účinky. Rostlinná strava je dále plná vitaminů a minerálních látek, které jsou nezbytné pro silový trénink.

Celozrnné obiloviny a luštěniny mají vysoký obsah bílkovin, vitaminů, minerálních látek, vlákniny a komplexních sacharidů. Bílkoviny nejsou pouze v mase a vaječných bílcích!

Rostlinná strava nás obohatí o pestrou škálu vitaminů a minerálních látek, díky čemuž nemusíme spoléhat na drahé doplňky stravy. Jde to i přirozenou cestou bez obav, že přiberete.

V kulturistice je obvykle snaha snížit příjem sacharidů na minimum a naopak zaměřit se na příjem živočišných zdrojů kvůli bílkovinám.

Komplexní sacharidy v obilovinách a luštěninách ovšem pomáhají doplnit zásoby glykogenu, které umožňují zvýšit intenzitu tréninku. Bez sacharidů byste činku nezvedli.

Dobře sestavená strava živočišného původu je také bohatá na bílkoviny, omega 3 a 6 mastné kyseliny. Není jedno bez druhého, a proto je optimální rostlinnou i živočišnou stravu ve fitness kombinovat. Rostlinná strava se v silových sportech poměrně opomíjí, ale teď již víme, že má své opodstatnění.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích