vyzkoušejte týden zdarma

Rostlinná strava ve fitness výživě Zpět na seznam článků

Základem je dobře sestavený jídelníček

Dbát o stravování je v případě fitness, a nejen fitness, základem úspěchu. Ať už je fitness vaše volno-časová aktivita číslo 1 nebo ho provozujete na profesionální úrovni, jistě vás zajímá, jak zvýšit efektivnost tréninku. Za více než 60 % je odpovědný právě váš jídelníček!

Je důležité mít dobře sestavený jídelníček. To, co jíte, má následně vliv na fyzickou kondici, možnost zvýšit náročnost tréninku a hojení svalové tkáně.

Pryč s jednostrannou stravou

Strava silových sportovců, především kulturistů, je často velmi špatně složena. Zaměřují se na výsledný vizuální efekt, jejich strava je chudá na živiny a také poměrně jednostranná. Z dlouhodobého hlediska je velmi nevhodná.

Běžný jídelníček začátečníka pak vypadá dost tristně. Samé doplňky stravy s vitaminy namísto čerstvého ovoce a zeleniny, vaječné bílky, steaky z libového masa pořád dokola a samozřejmě proteinové koktejly.

Jídelníček podobný tomuto točí každý den znova a znova. Ale už se ví, že tomu tak být nemusí a pouze bílkoviny nám svaly nenaženou. Navíc příjem bílkovin vyšší než 2 gramy na kilogram tělesné hmotnosti tělo ani nevyužije a zbytečně tím sportovci zatěžují ledviny.

 Co vše získáme rostlinnou stravou?

Získání bílkovin z rostlinných zdrojů je pro organismus o trochu komplikovanější než u živočišných produktů. Bílkoviny jsou vázány v potravinách v takové formě, které tělo obtížněji zpracovává, a je z nich schopno využít menší množství. Nicméně to neznamená, že rostlinnou stravu vyřazujeme!

Rostlinná strava je kvalitní, pestrá, nemá vysoký energetický obsah, je bohatá na antioxidanty s protizánětlivými účinky. Rostlinná strava je dále plná vitaminů a minerálních látek, které jsou nezbytné pro silový trénink.

Celozrnné obiloviny a luštěniny mají vysoký obsah bílkovin, vitaminů, minerálních látek, vlákniny a komplexních sacharidů. Bílkoviny nejsou pouze v mase a vaječných bílcích!

Rostlinná strava nás obohatí o pestrou škálu vitaminů a minerálních látek, díky čemuž nemusíme spoléhat na drahé doplňky stravy. Jde to i přirozenou cestou bez obav, že přiberete.

V kulturistice je obvykle snaha snížit příjem sacharidů na minimum a naopak zaměřit se na příjem živočišných zdrojů kvůli bílkovinám.

Komplexní sacharidy v obilovinách a luštěninách ovšem pomáhají doplnit zásoby glykogenu, které umožňují zvýšit intenzitu tréninku. Bez sacharidů byste činku nezvedli.

Dobře sestavená strava živočišného původu je také bohatá na bílkoviny, omega 3 a 6 mastné kyseliny. Není jedno bez druhého, a proto je optimální rostlinnou i živočišnou stravu ve fitness kombinovat. Rostlinná strava se v silových sportech poměrně opomíjí, ale teď již víme, že má své opodstatnění.

Co si přečíst dál?

Jsou zdravé potraviny skutečně zdravé?

Záleží vám na výběru potravin? Nejsou vám lhostejné jejich nutriční hodnoty? Vybírat potraviny dle obsahu zdraví prospěšných látek nestačí. Zajímat by […]

Fit lívance 3x jinak

Hubnete do plavek a sladkému se pro jistotu vyhýbáte? Lívancům nemusíte. Pochutnat si na nich můžete dokonce i v dietě. […]

3 fit dezerty k nedělní kávě

Nedokážete si vychutnat odpolední či nedělní kávu bez sladkého zákusku? Bojíte se však při mlsání o svoji kondici? Zkuste se inspirovat […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Jsou zdravé potraviny skutečně zdravé?

Záleží vám na výběru potravin? Nejsou vám lhostejné jejich nutriční hodnoty? Vybírat potraviny dle obsahu zdraví prospěšných látek nestačí. Zajímat by […]

Contours v médiích