vyzkoušejte týden zdarma

Individuální vs. kolektivní cvičení Zpět na seznam článků

Takže pěkně popořádku: jak jste na tom se sportem?

Jste aktivní již od mala, kdy vás rodiče přihlásili do kroužku fotbalu či krasobruslení a vydrželo vám to do dnešních dní, nebo se každodenně marně přemlouváte jít si zaběhat nebo alespoň udělat si doma pár zpevňujících cviků?

První zmiňovaní zřejmě nedostatkem pohybové aktivity netrpí, co ale my ostatní? Dejte sbohem lenošení a blížící se jaro nastartujte s novým, vylepšeným životním stylem!

Pokud si najdete motivaci a budete se v tomto novém, sportovním směru vnitřně podporovat, budete se cítit skvěle a navíc budete konečně ve formě.

Sport by totiž měl být nedílnou součástí našeho života, dodává nám energii i psychickou pohodu a navíc má velmi příznivé účinky na naše zdraví.

Chůze jako nástroj k hubnutí

Jaký sport si ale vybrat, když cvičení příliš neholdujete a raději než běhání věnujete čas dobré knížce?

Každý jsme jiný a každý máme jiné koníčky a priority, přesto bychom si alespoň minimum času měli vymezit pro nějakou aktivnější činnost.

Pro začátek postačí, když začneme více chodit pěšky. Slunečných dnů přibývá a vše kolem se pomalu začíná zelenat, což je pro „nesportovce“ obrovská výzva začít se trochu více hýbat.

Chůze je navíc pro člověka nejpřirozenějším a nejzdravějším pohybem (tedy pokud na jednom rameni netáhneme tříkilovou kabelku, že ano dámy).

Nemusíte začít chodit na desetikilometrové túry, ale pokud se naskytne příležitost k tomu, abychom přes den chodili více, chyťte ji za pačesy. Stačí třeba jen vystoupit o zastávku dříve a do cílového bodu dojít po svých, nebo si cestu domů z práce zpříjemnit oklikou přes nedaleký park.

Zkoušejte a experimentujte

Máte-li o něco více času, zajděte si někam zacvičit. Jak ale zjistíte, které cvičení je pro vás to pravé? Určitě se nevyhnete nějakému tomu zkoušení různých pohybových aktivit, než najdete takovou, kterou budete dělat s radostí a bez velkého přemáhání.

Někomu vyhovují individuální sporty, jiní si raději zacvičí ve větší skupině stejně namotivovaných lidí. Jaký sport tedy zvolit?

Jděte na čerstvý vzduch

Jste-li zastáncem individuálních aktivit a také jste raději, když vás při cvičení nikdo nekomanduje, zvolte aktivity jako je běh, rychlejší chůze, jízdu na kole či in-line bruslích, k čemuž se nadcházející počasí doslova vybízí.

Výhodou individuálních sportů je to, že si sami můžete určovat své tempo a nikdo vás při vaší aktivitě „nekomanduje“. Při takovém sportu si také daleko více odpočinete po psychické stránce, jelikož si konečně na chvíli dovolíte vypnout a nikoho do svého světa raději nepouštíte.

Každý, kdo se nějakému z výše jmenovaných individuálních sportů věnuje, jistě ví, že pustit si do sluchátek svou oblíbenou hudbu a nechat se unášet „kam nás nohy zavedou“ je jeden z nejsvobodnějších pocitů jaké dnes můžeme zažít.

Domů se vrátíte příjemně vyčerpaní, ale zároveň nabití novými silami pro další zapeklité úkoly, které nám život každodenně hází pod nohy.

Vytáhněte známé a zasportujte si spolu!

Vidina běhání ve vás vyvolává pocity hrůzy a říkáte si, že to raději budete pět hodin doma uklízet? Ano, i při uklízení si tak nějak psychicky odpočineme a dokonce spálíte nějaké ty kalorie, ale věřte, že existují lepší a účinnější způsoby aktivního odpočinku než je zušlechťování vašeho obydlí.

Zaprvé můžete přesvědčit kamarády či kolegy z práce a vydat se někam na hřiště či do tělocvičny, kde si zahrajete svůj oblíbený kolektivní sport.

Fotbal, florbal, hokej, volejbal, basketbal… nezáleží na tom, jaký z těchto nebo jiných sportů si vyberete, ale uvidíte, že hubnout se dá i zábavně. Při hraní kolektivních her se skvěle pobavíte a navíc odejdete domů s dobrým pocitem, že jste něco udělali pro své tělo.

Objednejte se už dnes!

Máte pocit, že jste na takové sporty nemehlo? Ať už je to pravda, nebo jen chabá výmluva, i pro vás se ještě nabízí jedna možnost cvičení.

Mnohá fitness centra dnes nabízí skupinové lekce různých cvičení, při kterých sice cvičíte jako jednotlivec, za to ale kolem sebe máte spoustu jiných lidí, kteří si „svůj boj“ jedou v podstatě s vámi.

Výhoda těchto lekcí spočívá v tom, že při hodině vás vede zkušený instruktor, který vám po celou hodinu říká, co máte dělat a jak máte cvičit. Nemůže se tak stát, že zakončíte svou snahu o půl hodiny dřív jen proto, že zkrátka nevíte, jak máte správně cvičit. Navíc vás cvičící lidé kolem vás nabudí k daleko větším výkonům, budete se vzájemně motivovat a podporovat.

Na tyto lekce se také většinou musíte objednat a zaplatit dopředu, což znamená, že výmluvy na poslední chvíli vás s vidinou ztracených peněz již nezachrání.

Myslete i na svůj jídelníček

Pokud se rozhodnete začít cvičit, palec nahoru. Měli byste však také zapřemýšlet nad tím, zda by nestálo za to, změnit svůj životní styl od základů. Není váš jídelníček v rozporu se cvičením? Bravo.

Pokud si však myslíte, že můžete na svém stravování něco zlepšit, ať už jde o pravidelnost, vyváženost či pestrost jídla, vzhůru do toho. Dodá vám to nejenom elán do života, ale mnohem větší energii a chuť ke cvičení.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích