vyzkoušejte týden zdarma

Jak neztratit motivaci ke cvičení Zpět na seznam článků

Patříte mezi šťastlivce, kteří se těší na to, až si zase půjdou zasportovat, nebo se den co den musíte ke cvičení sáhodlouze přemlouvat?

Ať už patříte do jakékoli z těchto skupin lidí, jistě víte, že aktivní pohyb je velmi zdravý a pro náš spokojený život téměř nezbytný.

Každý z nás, kdo sportuje nebo chce s nějakou sportovní aktivitou začít, k tomu má sice rozdílné důvody, výsledky jsou však většinou podobné.

Pravidelným pohybem si udržujeme nejenom fyzické zdraví, ale také se celkově udržujeme ve formě, což se může projevit i v našich osobních životech.

Při sportu navíc naše tělo vyplavuje endorfiny, které jsou známé jako hormony štěstí. Zásluhou právě těchto hormonů se po dobře odvedeném výkonu cítíme šťastně, uvolněně a psychicky vyrovnaně.

Jste spíše členem druhé zmiňované skupiny a cvičení vám nic neříká? Nevadí, pokuste se najít si něco, důvod proč byste měli svůj životní styl změnit a pokuste se ho dovést do zdárného konce! Jak? Kouzlo tkví v pozitivním myšlení.

Stanovte si jasný cíl

Každý z nás chce začít cvičit z jiného důvodu, a právě na to bychom se měli při své snaze zaměřit. Pokud chcete do svého života přinést něco nového, trochu se pobavit a navázat nová přátelství, tak i toto může být vaší motivací proč začít se cvičením.

Spousta lidí se dnes každodenně potkává ve fitness centrech či při jiných kolektivních aktivitách, kde si mimo sportu většinou i skvěle popovídají a vzájemně se podporují.

Výhoda skupinových cvičení je nesporná, protože co je lepší, než když máte při cvičení oporu a spojence, kteří v tom jedou s vámi a snaží se vás za každou cenu vyburcovat k pořádným výkonům.

Chcete zhubnout nebo nabrat svaly? Motivujte se!

Je vaším snem mít dokonalou postavu a tělo bez jediného faldíku navíc? V tomto případě jste na správné adrese, k vyrýsované a štíhlé postavě se bez cvičení zkrátka nedostanete.

Samozřejmě, v tomto případě zde hraje velkou roli i vaše stravování a celkový životní styl, které byste při redukci hmotnosti či nabírání svalové hmoty měli změnit dle svých možností.

Motivací ke cvičení vám v tomto případě může být nejenom fotka z minulosti, kde v plavkách vypadáte nesmírně sexy, ale třeba i překrásné tělo vaší mladší kolegyně.

Zpočátku jsou taková rozhodnutí snadná, máte spoustu energie a odhodlání si svůj sen splnit. Nejtěžší je však v takovémto rytmu setrvat, jelikož radikální změna životního stylu může být pro vás po pominutí počáteční euforie trochu šok. V tomto případě je nezbytné najít si ke cvičení motivaci, která vás bude ke skvělým výkonům popohánět i nadále.

Mějte svůj sen před očima!

Zkuste si například vytvořit svoji motivační nástěnku, kam si budete dávat motivační citáty nebo obrázky vysněného výsledku. Pokaždé, když se vám do cvičení nebude chtít, postačí prohlédnout si svůj „oltář úspěchu“ a věřte, že rázem změníte názor, protože si připomenete, proč to vlastně děláte.

Další skvělou motivací vám může být outfit, který si na sport zvolíte. Pokud se budete při pohybu cítit pohodlně a zároveň se budete sami sobě líbit, hned vám vše půjde lépe od ruky. Nemusíte si kupovat předražené funkční prádlo, sportovní kolekce dnes dělá téměř každá módní značka.

Při lítání po obchodních centrech tedy nezapomeňte na svůj „nový koníček“ a pořiďte si něco pěkného i do tělocvičny. Uvidíte, že znenadání se budete těšit, až si zase půjdete zacvičit.

Držte se plánu

Důležité je také stanovit si tréninkový plán, kterého se budete držet zuby nehty. Nezáleží na tom, zda budete cvičit podle sebe či s trenérem, vždy je však dobré určit si předem stanovený cíl cvičení.

Pokud se snažíte zhubnout, zapomeňte na silové tréninky v posilovně a raději vyběhněte na hodinku do lesa. K redukci hmotnosti je důležitá pravidelná aerobní aktivita, při které vaše tělo spaluje především tuky. Následně, pokud svůj stanovený cíl splníte, odměňte se!

Motivací k dobře odvedenému výkonu vám může být nový kousek oblečení, relaxační masáž či kvalitní večeře s přáteli.

Motivovat by vás měl i fakt, že díky sportu si udržíte dobré zdraví, posílíte své srdce i kosti. Pokud i vy hledáte lék na dlouhověkost, tak právě pravidelný sport může být jedním z nich.

Buďte k sobě upřímní

Už jste vyzkoušeli všechny výše uvedené motivační pomůcky a stále se vám nedaří dodržet svůj plán? Zamyslete se, zda jste se při stanovení svého cíle nepřecenili. Motivace ke cvičení může být sebelepší, ale nikdy nebude fungovat, pokud se sami přeceníte.

Důležité je zůstat nohama na zemi a k situaci se postavit realisticky. Při změně životního stylu nemůžete hned očekávat zázraky, cesta za vysněným cílem může být někdy náročná a zdlouhavá.

Hlavní je těšit se i z malých pokroků, protože víte, že každý den jste o něco blíže ke svému cíli.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích