vyzkoušejte týden zdarma

Jak poznáš kvalitního fitness trenéra? Zpět na seznam článků

Mít osobního trenéra, který vám vždy správně poradí a pomůže vám dosáhnout vytoužených cílů, je báječná věc. Pokud ale zvolíte špatně, nejen, že zbytečně přijdete o peníze, ale především můžete uškodit svému zdraví! Přečtěte si, jak při jeho výběru postupovat.

Kde ho najít?

Nejlogičtější volba je poptat se ve vaší oblíbené posilovně, s níž už máte dobré zkušenosti. V době internetu je dalším ideálním řešením hledání dotyčného na specializovaných webových stránkách, rovnou i s jeho referencemi, životopisem a dalšími informacemi.

Jaké má mít vzdělání?

Existuje mnoho trenérských škol a kurzů. Ty kvalitní poznáte podle akreditace MŠMT. Fitness trenér může vystudovat přímo VŠ nebo VOŠ v rámci tělovýchovného oboru. Dále si lze vyhledat podrobnější informace na webu Národní soustavy kvalifikací.

Kromě vzdělání, resp. certifikátů, se rovněž samozřejmě zajímejte i o praktické zkušenosti dotyčného a reference od jeho klientů.

V neposlední řadě by měl mít pochopitelně přehled o nejnovějších fitness trendech a novinkách v oblasti zdravého životního stylu.

Na co se dále zeptat?

V případě ceny (stejně jako u jiných služeb) platí, že je podezřelá jak velmi nízká cena, tak ve srovnání s jinými trenéry příliš vysoká. Spadají sem např. možnosti speciálních „balíčků“ služeb, motivační techniky a cvičební pomůcky/stroje, vstupní měření a diagnostika (tzn. zjištění váhy, výšky, změření % tělesného tuku a krevního tlaku, stavu vašeho svalstva apod.), vidina dlouhodobého plánu vašeho tréninku, časový harmonogram (měl by být flexibilní) atp.

Nikdy se nezapomeňte zmínit o vašich případných zdravotních omezeních, můžete donést i papíry od lékaře, aby věděl, co v žádném případě dělat nesmíte.

Je obvyklé, že tyto vstupní konzultace jsou zdarma včetně úvodní ukázkové hodiny.

Jaké by měl mít vlastnosti?

Trpělivost

Trpělivost je klíčová pro bezproblémový vztah klienta s instruktorem. Trenér by měl vědět, že co funguje u jednoho cvičence, nemusí být vhodné pro jiného, včetně tempa, kterým dělá pokroky. Proto se předem zajímá o vaše speciální potřeby, fyzický stav a pro každého klienta dokáže sestavit individuální plán na míru.

Komunikativnost

Instruktor musí být schopen vám vše srozumitelně vysvětlit – nejen na úvodní hodině, ale zejména během vašich tréninků. Rovněž důležitá je zpětná vazba. Nikdy se nebojte na cokoli zeptat, klidně i vícekrát, pokud si napoprvé nejste zcela jisti.

To samé platí i v opačném případě. Nezatajujte žádné případné komplikace a problémy a v případě potřeby požádejte o změnu v souvislosti se sestavením tréninku.

Dobrý trenér, s opravdovým zájmem o své klienty, vám vyjde vstříc. Stručně řečeno, vyzařuje z něj profesionalita a vy byste měli cítit, že mu můžete plně důvěřovat.

Na co dávat pozor?

Kromě výše uvedených vlastností, vzdělání a referencí, existují ještě další věci, které je třeba brát v úvahu:

  • Snaha prodat vám suplementy jakéhokoli druhu. Nechcete-li se stát profesionálním kulturistou, měli byste být schopni získat všechny potřebné živiny z pestré a vyvážené stravy (popř. ji doplnit běžně prodejnými multivitamíny). Průměrný cvičenec, který chce být ve formě, shodit pár nadbytečných kil a zpevnit svalstvo, nepotřebuje proteinové prášky a speciální energetické drinky či koktejly.
  • Poradenství ohledně jídelníčku. Fitness a zdravá výživa jdou ruku v ruce a trenéři obvykle znají základy zdravého stravování. Potřebujete-li však zvláštní dietu, obraťte se přímo na certifikovaného nutričního terapeuta nebo dietologa, nikoli na instruktora fitness.

Věřte sami sobě

Stejně jako u hledání jiných služeb, rovněž v této oblasti platí, že nejlepší je spoléhat hlavně na svou intuici. Na rozdíl od pátrání po vhodném kadeřníkovi či učiteli cizího jazyka, zde jde především o vaše zdraví, fyzickou a psychickou pohodu. Řiďte se proto (kromě rad v tomto článku) především vlastním pocitem.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích