vyzkoušejte týden zdarma

Jaké signály nás varují před nedostatkem zdravých tuků ve stravě? Zpět na seznam článků

Mnozí z vás často zapomínají na to, že tuky hrají ve výživě důležitou roli. Proto se někteří ve svém stravování dopouští mnoha chyb. Někteří to s jejich množstvím přehánějí a jiní se jim zase vyhýbají jako čert kříži a konzumují pouze nízkotučné výrobky.

Ani jeden z těchto extrémů nemá se zdravým životním stylem nic společného. Pojďme si tedy upřesnit, k čemu jsou tuky jako takové dobré, a kterým byste měli dát přednost.

I tuky k životu potřebujeme

Přestože jsou tuky nejbohatším zdrojem energie, neměli byste je ve svém jídelníčku vynechávat, ba naopak.

Zaměřte se zejména na ty zdravé tuky. Mezi ty, které zdraví prospívají, patří tuky s obsahem nenasycených a polynenasycených mastných kyselin, které najdete převážně v rostlinných olejích, ořechách a semenech. Jejich přísun si můžete zajistit dostatečnou konzumací tučných ryb.

V našich končinách jsou nejčastějším problémem hlavně omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, které mnozí konzumujete buď v nedostatečném množství, nebo v nesprávném poměru.

Právě nedostatek těchto tuků může často za zdravotní problémy, které chybně připisujete zcela jiným faktorům.

Kdy se zamyslet nad tím, zda máte dostatek zdravých tuků ve stravě?

Pokud máte problémy s:

  • imunitním systémem
  • normální funkcí pohlavních orgánů
  • činností srdce
  • zdravím cév
  • vysokým krevním tlakem
  • depresemi

Pokud se potýkáte s některým z výše jmenovaných zdravotních problémů, zpozorněte a ujistěte se, že konzumujete dostatek zdravých tuků, nebo naopak nejíte příliš mnoho těch nezdravých.

Zdravými tuky k vysněné postavě

Tuky, které tělu příliš neprospívají, se vyskytují hlavně v živočišných zdrojích – tedy másle, tučném mase, sýrech, mléku apod. Tyto tuky nevyřazujte ze stravy úplně, nicméně jejich konzumaci se snažte omezit na minimum ve prospěch tuků rostlinných.

Vyvážený poměr zdravých tuků ve stravě vás chrání před mnohými neduhy a často vám může pomoci k mnohem spokojenějšímu životu i snadnějšímu hubnutí.

Pokud se necítíte dobře, pociťujete často únavu, úzkosti či deprese či trpíte vysokým krevním tlakem a vaše kůže, vlasy i nehty nejsou zrovna v perfektním stavu, upřete svoji pozornost nejprve na životosprávu.

Zamyslete se, zda vaše problémy nejsou způsobené nevhodnou stravou. Upravte svůj jídelníček, zařaďte více pohybu do každodenního života a možná vaše obtíže se brzy vyřeší i bez návštěvy lékaře!

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích