vyzkoušejte týden zdarma

Ryby a jejich prvenství Zpět na seznam článků

Co se dnes již ví je, že dieta s vyšším obsahem kvalitních proteinů zvyšuje při tréninku svalové schopnosti. Vhodná je kombinace proteinů, sacharidů, a obzvláště pak ještě s vhodným typem tuku.

Ryby jsou geniální kombinací bílkovin a zdravých tuků a jsou poměrně jednoduché na přípravu. Proč jich přes všechna jejich výrazná nutriční pozitiva lidé konzumují v tak malém množství? Průměrná spotřeba ryb se u nás již přes desetiletí nezměnila, činí pouze 5 kg na osobu za rok.

Přínos ryb pro organismus

Sportovci jsou si vědomi přínosu bílkovin pro budování svalové hmoty, avšak ryby v jejich jídelníčku mnohdy chybí! Přicházejí tím o velké množství kvalitních živin.

Maso ryb totiž obsahuje lehce stravitelné nenasycené mastné kyseliny, bílkoviny a minerální látky. V jistém směru jsou mořské plody jedinečným zdrojem tělu prospěšných látek.

Mořské ryby jsou zdrojem mnoha minerálních látek, které se podílejí na nastolení rovnováhy vnitřního prostředí a správném fungování organismu.

Obsahují například fluorid, jehož funkcí v těle je tvorba zubů a kostí. Hořčík, který ovlivňuje mineralizaci kostí a svalovou kontrakci. Dále stopový prvek zinek a selen, který spolu s vitaminem E funguje jako antioxidant.

Mořské ryby jsou dále prostředkem k hrazení jódu, s nízkým obsahem purinů a kyseliny močové. Jód reguluje růst a vývoj metabolismu, jeho nedostatek v potravě se musí řešit jodizací soli, přitom mořské plody mají nesrovnatelně vyšší množství jódu než jiné potraviny přirozeně jód obsahující.

Je libo pár kilo dolů?

K hubnutí pravidelná konzumace ryb neodmyslitelně patří. Ryby mají kvalitní živočišné bílkoviny, jsou lehce stravitelné a neobsahují příliš mnoho kalorií. Jsou dietní pochoutkou, která by se na vašem stole měla objevovat vícekrát než jen na Vánoce, ideálně dvakrát týdně.

V konzumaci dávejte přednost mořským rybám před sladkovodními, především těm tučnějším, a čerstvým před mraženými. Čerstvá ryba je rychlá na přípravu. Vyhněte se pokud možno dlouhému skladování v ledničce. Z mořských ryb lze například doporučit tresku, lososa nebo platýze.

Ani tučnějších ryb jako je losos, sleď nebo makrela se nemusíte bát! Zdravé tuky nacházející se v rybách poskytují tělu mnoho výhod. Jejich tuk obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které jsou pro život dokonce nezbytně důležité. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny snižují „špatný“ cholesterol, regulují tlak, slouží jako prevence kardiovaskulárních chorob, zlepšují obranyschopnost, mají protizánětlivé účinky a působí podpůrně při psychických problémech. Nejedná se však o konečný výčet pozitiv, které konzumace ryb přináší.

Poslední a zásadní bod. Nezdravou rybu dělá především její nezdravá úprava. Není ryba jako ryba, proto se doporučuje vynechávat z technologických úprav smažení. Nezoufejte, smažení přece není jediným možným způsobem jak přichystat rybu na talíř.

Co si přečíst dál?

Výživové trendy roku 2021

Loňský rok přinesl těžkosti a změny pro mnoho lidí po celém světě a každodenní společenské zvyky se dramaticky proměnily. Změnily […]

Vánoční tabule ve fitness podobě

Máte Vánoce spojeny s kaprem, bramborovým salátem a vánočním cukrovím? Přečtěte si v tomto článku, jak toto tradiční vánoční menu odlehčit, […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Výživové trendy roku 2021

Loňský rok přinesl těžkosti a změny pro mnoho lidí po celém světě a každodenní společenské zvyky se dramaticky proměnily. Změnily […]

Contours v médiích