vyzkoušejte týden zdarma

Kinesiotaping – účinná metoda prevence zranění Zpět na seznam článků

Víte, co se ukrývá pod pojmem kinesiotaping? Jde o způsob léčby, který je založený na reparačních procesech. Lékaři a především fyzioterapeuti jsou této metodě velice nakloněni, protože přináší opravdu velmi dobré výsledky.

Metoda vychází z dlouhodobých poznatků oboru kinesiologie, což je věda uznávající význam těla a pohybu při rehabilitaci také v běžném životě.

Tejpování má hluboký význam

Častěji se můžete setkat s názvem tejpování. Jde o velice moderní a uznávanou metodu, která slouží k prevenci a léčení pohybového aparátu. Tejpování využívají nejen profesionální sportovci, ale také lidé, kteří trpí bolestmi pohybového aparátu.

Tato metoda vám může pomoci i v případě, že rekreačně sportujete jako dokonalá prevence úrazu. Je třeba si uvědomit, že svaly neslouží pouze k pohybu těla, ale také řídí žilní oběh a lymfatický tok, dále pak tělesnou teplotu a mnoho dalších důležitých funkcí.

Kinesio tape

Kenesio tape není novinka, jak by se mohlo zdát. Tato metoda byla vyvíjena od roku 1973, tedy více než 40 let japonským chiropraktikem dr. Kenzo Kasem a jeho týmem. První aplikace kinesio tapu byla použita u pacienta s onemocněním kloubů. Díky zjištění, že elastický tape pomáhá také jako externí podpora svalů a přidružených tkání, vznikl zcela nový přístup k léčbě svalů, fascií, kloubů a vazů, šlach, nervů a dalších důležitých orgánů.

Není tedy divu, že kinesiotape je využíván převážně ortopedy, chiropraktiky a dalšími lékaři. Kinesiotape se velmi rychle rozšířil mezi profesionálními sportovci po celém světě.

Jak to vlastně funguje?

Pokud je sval přetížený v důsledku nadměrné zátěže, není schopný se uzdravit a může vzniknout zánět. Poznáte to podle toho, že sval je na dotek teplý, oteklý a ztuhlý. To vede k velké únavě a bolesti. Prostor, který se nachází mezi svalem a kůží je stlačen a výsledkem je omezení průtoku krve a lymfy. Tento tlak dráždí receptory bolesti pod kůží, které dávají signál mozku. Člověk tak pociťuje bolest.

Hlavním účelem kinesiotapingu je tedy vysoce efektivní léčba a korekce pohybového aparátu. Napomáhá zmírnit bolest a působí jako prevence při rekreačním, ale také vrcholovém sportu. Lze dokonce říci, že sportovci se bez této metody již neobejdou.

Ačkoliv tejpování není žádnou novinkou, s moderními technologiemi šla tato metoda značně kupředu. Měnila se především tloušťka, váha a elasticita kůže. Hlavním účelem je nejen účinnost tejpování, ale také jednoduchá a pohodlná aplikace, kterou zvládne každý a maximální komfort pro uživatele.

Hlavní funkce tejpování

Jistě vás zajímá, jaké jsou hlavní funkce tejpování. Především se jedná o zlepšení funkce svalů. Při zranění svalového aparátu může dojít k situaci, kdy je sval poškozen. V krajním případě může dojít dokonce i k ruptuře ve svalové buňce. Výsledkem je velká bolest a tuhost. Kinesio tejp má navíc blahodárné účinky také při pooperační rekonvalescenci.

Podporuje funkci kloubů za pomoci proprioceptivní stimulace. Tím lze dosáhnout lepšího a kvalitnějšího pohybu.

Mezi další účinky tejpování patří ochrana proti omezení lymfatické cirkulace a především tlumení bolesti. Bolest pohybového aparátu se bohužel stala velmi častým problémem současné doby. Není se čemu divit, sedavé zaměstnání a nevhodný způsob života si vybírají svou daň.

Tejpování je bezbolestné, jeho účinky jsou ověřeny. Vyzkoušejte tedy tejpování jako dokonalou prevenci proti zranění. Nečekejte, až se něco stane. Vždy platí, že štěstí přeje připraveným.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích