vyzkoušejte týden zdarma

Výhody a nevýhody domácího cvičení Zpět na seznam článků

Jste definitivně odhodláni vybudovat si konečně nádhernou postavu a zároveň posílit své zdraví a cítit se ve formě?

V tomto případě budete muset vedle správného stravování přidat do svého života i nějaký ten pohyb.

Spousta lidí necvičí kvůli tomu, že na navštěvování fitcenter a hromadných lekcí nemají finance, jiní jsou líní se do určitého zařízení i dopravit. Tak jako tak, vždy se jedná jen o výmluvy, protože na to, abyste se začali věnovat nějakému sportu, rozhodně nepotřebujete peněženku nacpanou k prasknutí.

Jak to tedy udělat, abyste si udrželi či vybudovali svou vysněnou postavu, a přesto nemuseli chodit za tréninkem daleko? Věřte, že efektivní cvičení se dá provádět nejenom v posilovně či venku, ale zacvičit si můžete i v pohodlí domova.

Chce to odhodlání

Stačí jenom chtít a účinné i zábavné cvičení si můžete vytvořit i doma v obýváku. Zpočátku bude těžší se k takovému cvičení donutit, jelikož vám nikdo předem neurčí čas, v který začnete cvičit, ani dobu, po kterou budete cvičení provádět.

Cvičením doma budete tedy posilovat nejenom svoje tělesné partie, ale také vůli. Uvidíte, že jakmile se k vykonávání pohybové aktivity donutíte, budete se po ní cítit opravdu skvěle nejenom fyzicky, ale také po psychické stránce.

Cvičení vyžaduje dostatek času

Cvičení v posilovně je skvělé, ale někdy může být časově velmi náročné. Do tréninku totiž nepočítáme pouze minuty, po které cvičíme, ale do celkového plánu si musíme připočíst i čas, který strávíme na cestě do fitness centra a zpátky.

Zejména u lidí, kteří jsou časově dosti vytížení, ať už jde o práci či děti, je taková časová pauza někdy doslova vyloučená. Od toho je tu řada domácích cvičení, které můžete provozovat kdykoli se vám naskytne chvilka času a navíc nemusíte nikam složitě dojíždět.

Stačí se podívat na internet či do různých časopisů, které domácím cvičením v poslední době doslova překypují. Najdete tam nejrůznější cviky na téměř všechny svalové partie, i proto si tam každý najde to své.

Cvičte doma zadarmo, ve fitness centru s profesionály

Dalším plusem domácích cvičení je i úspora peněz, protože co si budeme povídat, permanentky do posiloven nejsou zrovna levnou záležitostí.

Na druhou stranu ale někdy dobře, jelikož u někoho jsou pouze utracené peníze důvodem, aby se do posilovny přinutili vůbec jít. V posilovně si navíc můžete vyzkoušet nespočet různých strojů, které vám trénink buď usnadní, nebo mnohonásobně zintenzivní.

Ve fitness centrech také můžete využít služeb zkušeného instruktora či trenéra, který vám poradí jak cvičit správně a jak se vyvarovat těch největších chyb. Někdy si totiž nesprávným cvičením daleko více ubližujeme, nežli pomáháme.

Motivujte se navzájem

Další nespornou výhodou fitness center jsou skupinové lekce všemožných cvičení, na které se většinou objednáte dopředu, a tím máte přesně stanovený den i čas, kdy si půjdete zasportovat.

Většinou mají tyto lekce a přísná pravidla týkající se rušení rezervací, což nás ve cvičení může také podpořit. Když jsme doma, líní se zvednout od počítače, nemáme zkrátka jinou možnost než se ke sportu donutit, jelikož v jiném případě by nám cvičení i s penězi nevratně propadlo.

Skupinové lekce jsou skvělé také v tom, že po celou dobu vás vede zkušený instruktor a společně s ostatními, se při cvičení vzájemně podporujete a motivujete.

Rozlišujte mezi silovým a spalovacím tréninkem

Jestliže ale přesto nemáte čas do posilovny zajít a permanentka by se vám v žádném případě nevyplatila, nezbývá nic jiného, než si zacvičit doma.

Vyzkoušet můžete jógu, pilates nebo různá posilování podle dvd, v jiném případě si můžete pořídit i rotoped nebo běžecký pás a doma si dopřát kompletní trénink i s kardio cvičením. Bez kardio cvičení totiž pouze posilujeme tělo, ale nespalujeme tuky.

Pokud jste tedy v redukčním režimu, rozhodně byste měli do svého tréninkového plánu zařadit i aerobní pohybovou aktivitu.

Nemáte-li doma na tyto stroje místo, stačí, když nazujete tenisky a půjdete si zaběhat ven. Nebudete se trmácet daleko do posilovny, načerpáte čerstvý vzduch a cestu zpátky můžete využít jako prodloužený trénink.

Pusťte se do domácích prací

Při domácím cvičení si dávejte pozor, abyste dané cviky prováděli správně a dostatečně. Při nevhodných posilovacích cvicích si můžete zadělat na nepříjemné zdravotní komplikace, jako je třeba zablokovaná páteř.

Proto i domácí cvičení je nutné provádět správně a je dobré se o něm nejdříve poradit s někým, kdo tomu doopravdy rozumí. Cvičíte pouze s vlastním tělem a už vás to nebaví?

Fádní cvičení si můžete zpestřit po domácku vyrobenými činkami z obyčejných pet lahví, nebo přibrat do hry natahovací gumičky či ručníky pro posilování rukou. Vhodné jsou také pomůcky jako balanční míč, plošina, nebo bosu.

Co takhle spojit cvičení s něčím užitečným? Zkuste tentokrát místo posilování vzít do ruky vysavač a prachovku. I při obyčejném uklízení totiž spalujete daleko větší energii než normálně a zabijete tak dvě mouchy jednou ranou, co říkáte?

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích