vyzkoušejte týden zdarma

Nebojte se přibírání, jděte na to zdravou cestou Zpět na seznam článků

Když už přibírat, tak pozvolně a zdravě. Je to způsob, kterým tělo bude stíhat přetvářet přebytečnou energii ve prospěch budování svalové hmoty, a tudíž se nebude zbytečně usazovat v rizikových partiích.

Nabírání není pouze o navýšení energie v potravě, je třeba i správného poměru jednotlivých živin. Zásadní roli zde hrají i mikroživiny (vitaminy a minerální látky). Určit obecnou dietu na přibírání není vůbec snadné, každý na ní reaguje individuálně a je nutné vyzkoušet si, co vám sedí.

Problémem stravy sportovců bývá často nevyvážená strava, strava zaměřená čistě na příjem proteinů a komplexních sacharidů. Ostatní živiny jakoby ustoupily pro jejich nepotřebnost. Je-li strava vyvážená, není suplementace (vitamíny a minerálními látky) nezbytná. Potřeba těchto mikroživin ovšem roste při zátěžových situacích.

Vyšší příjem je vhodný při zvýšené zátěži, v období rekonvalescence nebo při vystavování se nadměrnému stresu. Fáze nabírání je mnohdy vnímána jako zátěžová, vytváříme na tělo zvýšený tlak a způsobujeme mu časté přetrénování!

Zdravý přístup k nabírání hmotnosti

Nejde vám přibrat? Musíte si hned na začátku uvědomit, že každý má své meze a že někdy v průběhu vašeho tréninku může nastat moment, kdy bude vaše tělo „stagnovat“. Buď tento moment po kratší či delší době překonáte sami nastavením správného režimu, jak ve stravování, tak v případě cvičení, nebo se poradíte s odborníkem.

Přetrénovanost zvyšováním již tak pro vás náročného silového tréninku či užíváním anabolik, zde nejsou řešením, zdraví je přece přednější! Nyní jsme ovšem na úplném začátku, kde je třeba si vysvětlit pár základních bodů, na kterých záleží.

Základní body, na kterých záleží

  • Je potřeba jíst pravidelně a jídla nevynechávat! Naopak si k hlavním jídlům ještě přidejte nějakou tu zdravou svačinku.
  • Nechcete nabrat, aby se vaše tělo proměnilo v hromadu tuku, chcete nabrat hmotu pro tvorbu svaloviny. Proto se nepřestávejte kvůli přibírání hýbat! Někdy to může vypadat až beznadějně, že bez absence pohybu to nepůjde. Řešení usnadní poměr vhodného tréninku a jeho frekvence.
  • Kvalitně trénujte a pravidelně trénink dodržujte. Zvolte typ tréninku, který je zaměřený na zvyšování objemu.
  • Tuky jsou nejkoncentrovanější formou energie pro tělo, ale nahradit denní energetický příjem převážně z potravin obsahujících velké množství tuků není pro vaše cévy a celý kardiovaskulární systém vůbec nic zdravého.
  • Hodně energie a tělu prospěšných látek je obsaženo v ořechách, semenech a ovoci. Jezte ryby, libové maso a dopřejte si v rámci nabírání o něco větší porce. Více než 2 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti by ovšem mohlo zatěžovat ledviny.
  • Nezdravé sladkosti typu větrník či kremrole vyměňte za ovocné tvarohové dortíky nebo pudink.

 

U řady výživových doplňků není efekt na organismus zdaleka potvrzen! Na co se ale lze spolehnout, je pestrá vyvážená strava! Suplementy se berou především pro zlepšení regenerace svalové tkáně, lepší spalování tuků nebo budování svalové hmoty. To vše ale dokážete i bez pomoci pilulek s neprokázaným účinkem. Jak? Vyváženou stravou! Přibrat je věda, ale přibrat zdravě je výzva!

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích