vyzkoušejte týden zdarma

Nejúčinnější výběr cviků na prsní svaly Zpět na seznam článků

Pokud pravidelně cvičíte a rádi se udržujete ve formě, rozhodně byste neměli zapomínat na žádnou partii svého těla.

Celkový dojem totiž dělá nejvíce, proto se nikdy nezaměřujte pouze na jednosměrná cvičení a snažte se do svého tréninku zařadit co nejvíce komplexní pohyby.

Součástí posilování by mělo být i posilování prsního svalstva, které ocení nejenom muži, ale také ženy.

U mužů je posílení prsních svalů na hrudníku vidět mnohem více než u žen, proto se mnoho těchto cviků zaměřuje spíše na hrubší část naší populace. Ani ženy by však neměly zůstávat pozadu a věnovat se kromě tvarování nohou a zadečku i prsním svalům.

Nezapomínejte na svůj hrudník

Dobře vyvinuté prsní svaly totiž nejenom dobře vypadají, ale také jsou důležité pro správnou funkci celého hrudníku, což zahrnuje například dýchání a práci našeho srdce.

Cviků na posílení prsních svalů je dnes opravdu mnoho, proto je někdy těžké se ve všech alternativách vyznat. Pokud si se cvičením této partie nevíte zpočátku rady, nebojte se obrátit na zkušeného trenéra, který vám pomůže sestavit trénink na míru tak, abyste se vyhnuli případným zraněním či vyčerpání.

Pokud hledáte inspiraci pro svůj budoucí trénink a cviky na posílení prsních svalů vám nic moc neříkají, zkuste následující tipy na jednoduché a vysoce účinné cvičení.

  1. Benchpress je nejzákladnější cvikem na posílení prsních svalů a můžeme ho provádět v několika variantách. V zásadě se jedná o zvedání činek na lavici, na které ležíte buď hlavou dolů, nebo nahoru.

Podle polohy vaší hlavy posilujete buď horní část prsních svalů (hlava je nahoře), dolní část prsních svalů (hlava je dolů), anebo celou oblast prsou při benchpressu na rovné lavici. Činku mějte v rukou ve větší šíři ramen a pohyb provádějte plynule od hrudníku, nejlépe pod kontrolou někoho dalšího.

  1. Kliky! Na posílení prsních svalů jsou dobré i široké kliky, u kterých si však vždy dávejte pozor na správné provedení. Kliky můžete provádět klasicky, vojenským stylem anebo s tlesknutím, fantazii se meze nekladou. Tento cvik patří k jedněm z nejúčinnějších, protože kromě prsních svalů posilujete i paže.

Využijte náčiní. Kliky můžete provádět i zavěšeni na bradlech, přičemž váhu těla a nohy přenesete spíše dopředu. Tímto vám bude zabírat hlavně prsní svalstvo, při zatažení nohou dozadu zabírají spíše tricepsy.

  1. Rozpažování s jednoručkami je také skvělým cvikem na posílení prsních svalů, přičemž dráha pohybu vašich rukou by měla opisovat jakýsi oblouk. Ruce zvedejte pomalu a pro tento cvik zvolte raději menší zátěž a více opakování. Vyzkoušejte rozdíl mezi prováděním cviku na rovné a šikmé lavici, určitě poznáte, že při každé alternativě zabírá jiná část vašich prsních svalů.

 

Ať už si vyberete jakýkoliv s těchto cviků, nezapomeňte, že po každém tréninku bychom si měli dát dostatečný čas na regeneraci. Prsní svaly proto rozhodně nepřetěžujte a pokuste se své tréninky alespoň obměňovat.

Prsní svaly se skládají z horní, střední a dolní třetiny, tudíž jednostranné zatěžování prsou by mohlo vést k nesouměrnému nárůstu vašeho hrudníku. Pokud jste žena a držíte redukční dietu, posilování prsou příliš nepřehánějte.

Díky vyrýsovaným prsním svalům si totiž můžete svá prsa ještě více opticky zmenšit, k čemuž většinou při redukční dietě dojde i tak. Mít hezky vypracované prsní svalstvo je určitě úspěch, ale věřte, že i zde je dobré zvolit zlatou střední cestu proto, abychom své tělo zbytečně jednostranně nepřetěžovali.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích