vyzkoušejte týden zdarma

Domácí gainer Zpět na seznam článků

Nejdříve bychom si měli zopakovat, co to vlastně takový gainer je a k čemu slouží. Pokud jste nadšenými sportovci, tak vám gainer jistě nemusíme představovat, ale pro jistotu si shrneme, co si pod pojmem gainer představit.

K čemu gainer slouží?

Gainer je sacharidovo-proteinový koncentrát, ze kterého si sportovci připravují náhradu jídla, aby jejich tělo nepostrádalo nezbytné živiny po náročném tréninku či během dne. Gainer používají zejména kulturisti a fitness příznivci, kterým záleží hlavně na budování svalové hmoty a zvyšování celkové tělesné váhy.

Gainer, který si zakoupíte v obchodě se sportovními doplňky je vyvinutý tak, aby obsahoval dostatečné množství všech nezbytných živin ve správném poměru pro růst svalové hmoty a celkovou regeneraci organismu po tréninku.

Vyvážený poměr živin

Vyvážený poměr jednotlivých živin se skládá hlavně z mono a polysacharidů zajišťujících doplňování glykogenových zásob ve svalu, což vede nejenom k lepší výkonnosti při dalším tréninku.

Další složkou gainerů jsou bílkoviny, neboli proteiny, které jsou rovněž nezbytné pro budování svalové hmoty a měly by být v kvalitním gaineru obsažené ve správném a plnohodnotném množství.

Plnohodnotné bílkoviny jsou totiž bohaté na esenciální aminokyseliny, které si naše tělo neumí samo vyrobit a musí je proto přijímat s potravou.

V gaineru je také nízký obsah tuků, avšak pouze těch, které jsou pro naše tělo zdravé. Nutričně hodnotný gainer obsahuje dostatek nenasycených mastných kyselin, které jsou důležité pro regeneraci svalových buněk, nikoli pro nárůst váhy.

Ušetřete za drahé výrobky

Pokud gainery pravidelně užíváte, tak jistě víte, že ani tento doplněk stravy není úplně levná záležitost. Pokud si chcete ušetřit finance, nebo třeba jen vyzkoušet něco nového, neváhejte a pusťte se do přípravy domácího gaineru. Budete ho mít po ruce, kdekoliv si jen vzpomenete, a navíc budete vědět, co přesně gainer skrývá.

Zkuste následující recept a uvidíte, že bude fungovat stejně tak dobře, jako gainer zakoupený v obchodě. Poměr živin je téměř podobný jako u většiny komerčních gainerů, ale pokud jste opravdový profesionál a potřebujete stále vyvážený poměr všech aminokyselin, na kupovaný gainer raději úplně nezanevřete a tento recept berte jenom jako osvěžení vašeho jídelníčku.

Na 1 porci domácího gaineru si připravte

 • 40g ovesných vloček
 • 15-20g koncentrovaného proteinu (zakoupíte v obchodě se sportovní výživou)
 • voda na zředění asi 350ml
 • něco na dochucení – můžete použít čokoládový či vanilkový prášek, nebo jiné, nízkoenergetické dochucovadlo (můžete použít i banán)

Postup přípravy

 1. Ovesné vločky umelete na co nejjemnější mouku.
 2. Přidejte k nim protein a zalijte vlažnou vodou.
 3. Připravenou směs protřepte a dochuťte příchutí dle vaší volby (například vanilkový, čokoládový či karamelový extrakt) i v případě, že jste použili již ochucený protein – zvýrazníte tím chuť
 4. Znovu protřepte a poté je váš domácí gainer hotov!
 5. TIP! Pro dodání zdravých tuků můžete do gaineru přidat i lžíci lněného nebo sezamového oleje či rybího tuku. Připravte se ale na to, že tuk vyruší i chuť celého gaineru, proto si raději dopřejte omega3 mastné kyseliny v tobolkách.

 

Příprava domácího gaineru vám zabere jen pár minut, ušetříte peníze za kupované produkty a budete si moct být vždy jistí, co se ve vašem gaineru ukrývá. Tento nutričně vyvážený koktejl bohatý na živiny vám nahradí jídlo v jakémkoli okamžiku, proto neváhejte a tento domácí zdravý gainer si zkuste udělat i vy!

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

 1. 1. Vyplníte formulář
 2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
 3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích