vyzkoušejte týden zdarma

Není dřep jako dřep Zpět na seznam článků

Pokud si chceme vytvarovat krásné a pevné tělo, tak i dřepy by měly být nedílnou součástí našeho tréninkového plánu. Díky dřepování si totiž vykouzlíme krásně kulaté pozadí, o kterém určitě sní každý milovník fitness životního stylu.

Pokud se ale v okruhu fitness center pohybujete delší dobu a máte přehled o různých druzích cviků, jistě víte, že není dřep jako dřep a že máte nespočet možností, jak tento cvik obměnit a zaručit si tak mnohem efektivnější výsledky.

Pojďme se tedy podívat na to, jaké druhy dřepů můžeme provádět a vylepšit tak efekt cvičení na naše křivky.

Jste-li v tomto směru začátečník, bylo by dobré, kdybyste si domluvili alespoň několik prvních tréninků se zkušeným trenérem či fitness instruktorem, jelikož i obyčejnými dřepy si můžete lehce ublížit, pokud je neprovádíte správně.

U dřepování si musíme dávat pozor na celkový postoj, abychom zbytečně nezatěžovali záda. Při dřepech se tedy nezaměřujeme jenom na samotné dřepování, ale také na držení těla a zatínání těch správných svalových partií. Jen tak budou mít dřepy požadovaný efekt a vy se vyhnete nepříjemným zdravotním problémům.

Dřepy jsou na první pohled jednoduchý cvik, realita je však jiná

Na jaké dřepy se tedy při tréninku zaměřit pokud už víte, jak máte správně cvičit?

Nejdříve si ujasněte, jaký je váš cíl a co od cvičení očekáváte. Pokud je vaší motivací nabrat svalovou hmotu, jistě budete volit jiné cviky a závaží než žena, která si chce pouze hezky vytvarovat pozadí.

I tyto alternativy tedy raději proberete přímo na místě s někým, kdo vám dokáže poradit cviky na míru.

Dřepů máme hned několik druhů, jako první se zmíníme o dřepu na jedné noze. Dřepu na jedné noze říkáme odborně „pistol“ a díky němu si můžeme vycvičit hlavně pekelně silné nohy.

Tento cvik se používá místo výpadů, které jsou většinou mnohem složitější na techniku a někomu se zkrátka neprovádějí příliš „pohodlně.“

Výpady jsou na tvarování nohou a posilování zadku také velmi účinným cvikem, u nich bychom ale rovněž měli být zvláště opatrní, abychom nevytáčeli boky do špatné osy a neprohýbali se v bedrech.

Je důležité se zaměřit i na souměrnost jednotlivých cviků, vždy si tedy raději pro začátek určete méně cviků po více sériích a soustřeďte se na každý prováděný dřep či výpad. Kontrolujte si, zda nevytáčíte kolena do stran a zda je celé vaše tělo v jedné ose.

Krásné nohy a hýždě? Dřepujte!

Dalším kandidátem je zadní dřep, díky kterému nejenom posilujete nohy a hýždě, ale také nevědomky posilujete svůj výskok.

Opačným dřepem je takzvaný čelní dřep, u něhož se rovněž musíte zaměřovat hlavně na správnou techniku. Čelním dřepem také neposilujete jenom nohy a hýždě, ale dáváte zabrat i vašim břišním svalům, což jistě každý cvičenec ocení.

Většinu dřepů můžete praktikovat buď s, anebo bez závaží, záleží jen na tom, čeho chcete dřepováním docílit. Pokud vám tyto dřepy nic neříkají, nechcete si platit osobního trenéra, a přesto byste rádi svoje tréninky trochu obměnili, obohaťte se například některými video návody na internetu, kde naleznete spoustu možností, jak cviky provádět a navíc s komentáři, které si určitě poslechněte také.

V těchto videích nejenom uvidíte, jak cviky provádět, ale rovněž se dozvíte, na jaké partie si máte dávat při cvičení pozor, abyste si špatným cvičením zbytečně neublížili.

Správná technika je základ každého dřepu

I při dřepování je důležité udržovat si střed těla v jedné rovině a klást důraz na rovnováhu a hluboký stabilizační systém páteře.

Pamatujte, že dřepy jsou nejlepší a nejefektivnějším způsob, jak posílit celou dolní polovinu vašeho těla, ale musíme vždy pamatovat na to, abychom je prováděli správně.

Ať už dřepujete s činkami nebo bez, pro nabrání svalové hmoty či pouhé tvarování těla, nezapomeňte zohlednit své aktuální možnosti a nepřepínejte se. Pokud vám dřepování způsobuje neobvyklou bolest, například kolen či jiných partií vašeho těla, raději zvolte jiné cviky, které budou k vašemu tělu šetrnější.

Nemá cenu se přepínat, a pokud bychom dřepy prováděli špatnou technikou, můžeme si spíše ublížit. Na druhou stranu, dřep je nejúčinnějším cvikem pro rozvoj svalové síly a hmoty spodní poloviny těla, proto pokud se ho naučíme dělat opravdu správně, máme napůl vyhráno.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích