vyzkoušejte týden zdarma

Nízkofrekvenční stravování, pro koho je vhodné a kdo by se mu měl raději vyhnout? Zpět na seznam článků

Jak už z názvu vyplývá, nízkofrekvenční stravování souvisí s tím, jak často denně jíte. Právě o tom se vedou neustálé diskuze. Měl by člověk jíst 3x-4x za den nebo třeba 5x-7x?

V tomto článku se dočtete, jak různé frekvence ovlivňují metabolismus i organismus. Porovnáme také nízkofrekvenčního stravování (1-3 jídla denně) s jeho opakem, vysokofrekvenčním (5-7 jídel za den).

Kde se vzalo?

Vyznavači tohoto stylu se vlastně vrací k (pre)historickým dobám. V pravěku se lidé stravovali mnohem méně často než je tomu dnes. Pokud si nic neulovili, tak některé dny zkrátka a jednoduše nejedli.

Ve středověku se obvykle jedlo 2x denně (vydatná snídaně a večeře).

Teprve v dobách průmyslové revoluce se pro dělníky a zaměstnance různých závodů zavedl pravidelný oběd.

Je ovšem otázkou, jestli pro člověka význam vracet se do „pravěku“. Organismus se totiž neustále vyvíjí.

Frekvence stravování a metabolismus

Populární tvrzení, že jezení menších porcí vícekrát za den zrychluje metabolismus, není tak úplně přesné. Důležitější je množství energie, kterou přijmete a vydáte (při trávení, fyzické či aerobní aktivitě). Vyjde tedy nastejno, zda sníte 3 jídla, která dohromady mají 800 kalorií nebo 6 jídel o 400 kaloriích.

Ze studií porovnávajících konzumaci většího počtu menších porcí a menšího počtu větších porcí vyplývá, že ani u jednoho neexistuje významný vliv na rychlost metabolismu.

Vstřebávání živin

U nízko a vysokofrekvenčního stravování je rozdíl ve vstřebávání základních živin (bílkovin a sacharidů). Proteinů dokážete strávit 8-12 g za hodinu. Zato cukrů 100 g, popř. 130 g glukózy + fruktózy (u tuků tato hranice není pevně stanovena).

Při nízkofrekvenčním stravování se tedy vyplatí přijímat méně sacharidů a více bílkovin, které pocházejí ze středně až déle vstřebatelných zdrojů (maso, vejce, mléčné výrobky). U rychle stravitelných zdrojů proteiny opustí trávicí systém dříve, než jsou strávené.

Hladiny cukru v krvi

Lidé se obvykle domnívají, že menší a častější porce denně hladiny cukru v krvi vyrovnávají a stabilizují. Naopak větší a méně časté porce způsobují jejich rychlé zvýšení i propad.

Vědecké studie však ukazují, že osoby, které zkonzumují menší počet větších jídel, mohou mít sklon k výkyvům, ale celkově je u nich hladina krevního cukru poměrně nízká. Jak jistě víte, jeho vysoké hladiny vedou k různým zdravotním problémům.

Pro koho je nízkofrekvenční stravování vhodné?

Z výše uvedených informací vyplývá, že nízká frekvence jídel se hodí pro ty, kteří drží ketogenní dietu (malý příjem sacharidů a velký příjem bílkovin a tuků) a další typy nízkosacharidových diet. Máme tím na mysli například: prediabetickou nebo diabetickou dietu. Zároveň je vhodná i pro ty, kdo chtějí ztratit nadbytečný tuk.

Naopak vyšší frekvence stravování bude spíše vyhovovat vegetariánům, veganům, příznivcům raw a paleo stravy. Také těm z vás, kdo držíte objemové a udržovací diety a čas od času i sacharidové vlny.

Výhody nízkofrekvenčního stravování

Výzkumy naznačují, že může mimo jiné snižovat pocity hladu a chutí spojených s kolísáním krevního cukru. Dále urychluje regeneraci, podporuje očistu střev a může být dobrou prevencí před jejich rakovinou. V neposlední řadě dokáže zabraňovat únavě.

 

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích