vyzkoušejte týden zdarma

Pole dance – cesta k pevnému a krásnému tělu Zpět na seznam článků

Ještě donedávna si u pojmu tanec u tyče většina lidí vybavila noční kluby a striptérky. V současnosti je to však populární druh fitness a skvělý, zábavný, způsob, jak se udržovat v kondici a udělat mnoho pro své zdraví.

Přečtěte si v tomto článku, proč pole dance, jehož výuku nabízí stále více sportovních center po celé republice, vyzkoušet.

Rychlé spalování kalorií

Pole dance zapojuje všechny svaly těla a ty jsou neustále v pohybu, takže je to výborná kombinace tzv. izometrického (statického, zaměřeného na výdrž) a kardiovaskulárního cvičení.

Za 30 minut organismus spálí stejné množství kalorií jako např. u aerobiku nebo gymnastiky, což během pár měsíců povede i ke snadnější ztrátě nadbytečných kil.

Méně stresu a kvalitní spánek

Jedna z největších výhod tance u tyče souvisí s psychikou a emocionálním zdravím, nejde tedy jen o tělo.  Intenzivní trénink zvyšuje tvorbu endorfinu, přezdívaného „hormonu štěstí“. Po cvičení se okamžitě budete cítit klidnější, spokojenější a nabití pozitivní energií, naopak v noci rychleji usnete a bude se vám lépe spát.

Dobrý spánek se často podceňuje, přitom je pro zdraví stejně důležitý jako pohyb a vyvážený jídelníček!

Lepší pružnost a ohebnost

Dnešní sedavý styl života způsobuje u mnoha lidí bolesti a ztuhnutí zad, krku a dalších svalů. Právě pohyb podporující pružnost a ohebnost tyto problémy dokáže odstranit a zmenšuje také riziko zranění. Nemusíte být pokročilí, tanec u tyče okamžitě rozvíjí tyto schopnosti rovněž u začátečníků.

S tím dále souvisí zlepšení držení těla, rovnováhy a především kinestetické percepce. To je schopnost mozku vypočítat, kde se tělo nachází v trojrozměrném prostoru ve vztahu k jiným objektům kolem vás. Jednoduše řečeno, je to vlastně vnímání pohybu.

V kombinaci s lepší rovnováhou, vám zvýšená schopnost vnímání pohybu umožní vyhnout se běžným, avšak nepříjemným nehodám jako uklouznutí, pády, podvrtnutí kotníku apod.

Zdravé kosti, klouby a srdce

Zejména ženy jsou v pozdějším věku po menopauze ohroženy řídnutím kostí – osteoporózou. Je proto důležité stále rozvíjet sílu kostí a pojivových tkání a zároveň zlepšovat pohyblivost kloubů. Na rozdíl od běhu či skákání přes švihadlo, pole dance je tzv. nízkonárazové cvičení, které zbytečně nezatěžuje klouby, naopak je posiluje.

Zároveň s neustálým používáním svalů v rukou, když držíte tyč, se můžete vyhnout dalším problémům, které často postihují lidi, pracující celý den v kanceláři u počítače jako je syndrom karpálního tunelu.

Navíc se jedná o skvělý aerobní (kardio) trénink podporující krevní oběh a tím celkové zdraví srdce.

Zpevnění svalů

Tato disciplína má pochopitelně i výhody projevující se navenek. Jestli toužíte po sexy zpevněné postavě, pole dance je pro vás tou pravou volbou. Jak už bylo zmíněno, zapojuje všechny svaly – nejen sílu v rukou, ale krásně formuje také stehna a lýtka a významně posiluje záda a břicho.

Výše zmíněná superlativa mimochodem oceníte, až budete čekat dítě. V tomto období budete méně náchylná k obvyklým bolestem zad a posílené břišní svaly zas mohou napomoci hladkému porodu.

Různorodost a zábava

Existuje mnoho druhů fitness, avšak některé mohou být po čase nudné. Valnou většinu lidí nebaví dělat to samé dokola. Po čase nevidí výsledky, takže ztrácí motivaci. U pole dance toto nehrozí – je to společenská sexy disciplína, která zlepšuje a rozvíjí dovednosti použitelné v každodenním životě. Výsledky se dostaví velmi rychle.

Vyšší sebevědomí

Výše uvedené zpevnění a posílení svalů, podpora hubnutí a zlepšení pružnosti, ohebnosti a držení těla se projeví rovněž na vašem sebevědomí – osvojíte si ladné pohyby, jistou chůzi, zlepšíte fyzičku a celkově se budete cítit sexy!

Další výhody pole dance

Ačkoli se to nezdá, je to kategorie určená pro všechny věkové skupiny, můžete s ní začít kdykoli, ačkoli by vás nikdy v životě tancovat u tyče ani nenapadlo. Jejímu kouzlu propadají dokonce i muži.

Zpočátku byste určitě měli navštěvovat lekce vedené zkušenými lektory, abyste se nedopouštěli chyb, které mohou vést až ke zranění, ale lze si pořídit tyč domů, stačí jen dostatek volného místa kolem.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích