Šetrné odvodnění organismu – kdy k němu dochází a jak ho nejlépe docílit? Zpět na seznam článků

Trpíte na časté otoky nohou, rukou a máte opakovaně nafouknuté břicho? Pravděpodobně se potýkáte s nadměrným zavodněním organismu, které může mít vícero příčin.

Kromě toho, že může jít o pouhé zavodnění z nezdravého životního stylu, je také pravděpodobné, že jde o některé poruchy zdraví, které s nadměrným zadržováním vody v těle souvisí. Mohou to být poruchy způsobené překyselením organismu či špatnou funkcí lymfatického systému. V některých případech souvisí zavodnění organismu s onemocněním ledvin nebo srdce.

Neberte to na lehkou váhu

Pokud delší dobu pozorujete otoky či jiné příznaky zavodnění organismu, neváhejte a poraďte se s lékařem. Jen on vám může doporučit dostatečnou a adekvátní léčbu na konkrétní problém.

Porada s lékařem je v některých případech jediným možným řešením, protože pokud trpíte některým z výše uvedených problémů, nešetrné odvodňování organismu by mohlo ohrozit váš život.

Jestliže však s jistotou víte, že za zavodněním organismu stojí pouhý životní styl nebo například premenstruační syndrom, můžete v malé míře využít přírodních diuretik.

Diureticky, neboli močopudně působí například káva, některé čaje a kořenová zelenina, skvělým pomocníkem může být ale i obyčejná okurka či meloun.

Při užívání močopudných nápojů však nezapomínejte na dostatečný pitný režim, protože na nedostatek tekutin v těle organismus rovněž reaguje opětovným zadržováním vody.

Pomohou vám bylinky

Na šetrné odvodnění organismu také působí různé bylinné čaje, které dnes jednoduše obstaráte v lékárnách. Z bylin vybírejte především pampelišku lékařskou, přesličku rolní, kopřivu dvoudomou, ale třeba i brusinku či černý rybíz.

Než začnete tyto čaje užívat, raději se ujistěte, že vám budou vyhovovat. S čajem to také nepřehánějte, protože i když se jedná o přírodní produkt, může jejich nesprávné užívání natropit více škody než užitku.

Jezte zdravěji a méně solte

Za otoky, nafouknutým břichem a celkovým zavodněním stojí často nezdravá strava. Pokud váš jídelníček obsahuje nadbytek soli a jednoduchých cukrů, pravděpodobně znáte příčinu. Zkuste na nějakou dobu omezit sůl, uzeniny a cukrovinky.

Dále se zaměřte na dostatečný příjem draslíku, který najdete například v banánech či zelenině. Uvidíte, že kromě odvodnění organismu se budete cítit mnohem lépe a možná shodíte i nějaká ta nechtěná kila.

V mnohých případech odvodňují svůj organismus sportovci, kteří potřebují v rychlém časovém úseku shodit váhu, nebo vyrýsovat svaly. Vy však na takovéto odvodňování s vidinou rychle shozených kil raději zapomeňte, protože rychlé ztráty vody jsou pro vaše tělo velmi zatěžující. Také by se vám shozená kila mohla po nějaké době vrátit v mnohem větší míře, než tomu bylo dříve.

Kdybychom to měli shrnout, za zavodněním organismu mohou být různé příčiny a vždy byste měli nejprve zjistit, o jaké jde.

Při nesprávně nastaveném režimu, anebo nesprávně zvolenými močopudnými prostředky byste si mohli velmi ublížit, což jistě nikdo z vás nechce.

Pokud se chcete odvodnit opravdu šetrně, zkuste nejprve změnit svůj životní styl a až poté zařaďte některé podpůrné prostředky. Pokud by takový režim nedostačoval, neváhejte se obrátit na svého lékaře, který vyloučí případné možné zdravotní komplikace.

Co si přečíst dál?

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Contours v médiích