Šetrné odvodnění organismu – kdy k němu dochází a jak ho nejlépe docílit? Zpět na seznam článků

Trpíte na časté otoky nohou, rukou a máte opakovaně nafouknuté břicho? Pravděpodobně se potýkáte s nadměrným zavodněním organismu, které může mít vícero příčin.

Kromě toho, že může jít o pouhé zavodnění z nezdravého životního stylu, je také pravděpodobné, že jde o některé poruchy zdraví, které s nadměrným zadržováním vody v těle souvisí. Mohou to být poruchy způsobené překyselením organismu či špatnou funkcí lymfatického systému. V některých případech souvisí zavodnění organismu s onemocněním ledvin nebo srdce.

Neberte to na lehkou váhu

Pokud delší dobu pozorujete otoky či jiné příznaky zavodnění organismu, neváhejte a poraďte se s lékařem. Jen on vám může doporučit dostatečnou a adekvátní léčbu na konkrétní problém.

Porada s lékařem je v některých případech jediným možným řešením, protože pokud trpíte některým z výše uvedených problémů, nešetrné odvodňování organismu by mohlo ohrozit váš život.

Jestliže však s jistotou víte, že za zavodněním organismu stojí pouhý životní styl nebo například premenstruační syndrom, můžete v malé míře využít přírodních diuretik.

Diureticky, neboli močopudně působí například káva, některé čaje a kořenová zelenina, skvělým pomocníkem může být ale i obyčejná okurka či meloun.

Při užívání močopudných nápojů však nezapomínejte na dostatečný pitný režim, protože na nedostatek tekutin v těle organismus rovněž reaguje opětovným zadržováním vody.

Pomohou vám bylinky

Na šetrné odvodnění organismu také působí různé bylinné čaje, které dnes jednoduše obstaráte v lékárnách. Z bylin vybírejte především pampelišku lékařskou, přesličku rolní, kopřivu dvoudomou, ale třeba i brusinku či černý rybíz.

Než začnete tyto čaje užívat, raději se ujistěte, že vám budou vyhovovat. S čajem to také nepřehánějte, protože i když se jedná o přírodní produkt, může jejich nesprávné užívání natropit více škody než užitku.

Jezte zdravěji a méně solte

Za otoky, nafouknutým břichem a celkovým zavodněním stojí často nezdravá strava. Pokud váš jídelníček obsahuje nadbytek soli a jednoduchých cukrů, pravděpodobně znáte příčinu. Zkuste na nějakou dobu omezit sůl, uzeniny a cukrovinky.

Dále se zaměřte na dostatečný příjem draslíku, který najdete například v banánech či zelenině. Uvidíte, že kromě odvodnění organismu se budete cítit mnohem lépe a možná shodíte i nějaká ta nechtěná kila.

V mnohých případech odvodňují svůj organismus sportovci, kteří potřebují v rychlém časovém úseku shodit váhu, nebo vyrýsovat svaly. Vy však na takovéto odvodňování s vidinou rychle shozených kil raději zapomeňte, protože rychlé ztráty vody jsou pro vaše tělo velmi zatěžující. Také by se vám shozená kila mohla po nějaké době vrátit v mnohem větší míře, než tomu bylo dříve.

Kdybychom to měli shrnout, za zavodněním organismu mohou být různé příčiny a vždy byste měli nejprve zjistit, o jaké jde.

Při nesprávně nastaveném režimu, anebo nesprávně zvolenými močopudnými prostředky byste si mohli velmi ublížit, což jistě nikdo z vás nechce.

Pokud se chcete odvodnit opravdu šetrně, zkuste nejprve změnit svůj životní styl a až poté zařaďte některé podpůrné prostředky. Pokud by takový režim nedostačoval, neváhejte se obrátit na svého lékaře, který vyloučí případné možné zdravotní komplikace.

Co si přečíst dál?

Pohyb, strava, odpočinek a jejich propojení

Všechno souvisí se vším, a proto ani zdravá životospráva nepatří mezi výjimky. Pojem životospráva v sobě zahrnuje stravování, pohyb i potřebnou regeneraci. Výživoví odborníci vám […]

Nejčastější chyby v objemovém tréninku

Rozdíl mezi silovým a objemovým tréninkem Silový trénink je zaměřen na budování síly. Smyslem objemového tréninku je budování svalové hmoty. Při objemovém […]

Půsty a jejich vliv na lidské zdraví

Půsty jsou u lidí v dnešní době velmi populární. Zvláště z kraje nového roku se k nim uchyluje mnoho jedinců. Jaký prospěch může dlouhodobé […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Pohyb, strava, odpočinek a jejich propojení

Všechno souvisí se vším, a proto ani zdravá životospráva nepatří mezi výjimky. Pojem životospráva v sobě zahrnuje stravování, pohyb i potřebnou regeneraci. Výživoví odborníci vám […]

Nejčastější chyby v objemovém tréninku

Rozdíl mezi silovým a objemovým tréninkem Silový trénink je zaměřen na budování síly. Smyslem objemového tréninku je budování svalové hmoty. Při objemovém […]

Contours v médiích