vyzkoušejte týden zdarma

Co si představit pod pojmem „superkompenzace“? Zpět na seznam článků

Pohybujete se ve světě fitness, ale nevíte, co znamená pojem superkompenzace? V tomto případě je na čase si pojem vysvětlit.

Jak už název napovídá, superkompenzace by měla být součástí vývoje každého amatérského i profesionálního sportovce.

Superkompenzace je stav, který nastává v určitou dobu tréninkového režimu. Organismus se jako živá struktura v době zatížení, a následně i po něm, snaží vykompenzovat poškozenou či namáhanou strukturu tím, že ji zesiluje.

Na tomto principu fungují třeba svaly, které po posilování rostou. Také vaše výdrž, která se po zatížení zvyšuje. Čím častěji běháte, tím větší máte v budoucnu výdrž. A právě v tom spočívá podstata superkompenzace.

Důležitý čas v tréninkovém režimu

Superkompenzace je proces, který probíhá společně s ostatními procesy v určitém pořadí, a pokud byť jeden z nich opomeneme, nebude ani superkompenzace fungovat jak má.

Důležitou podstatou každého tréninku by měl být odpočinek a regenerace, kdy organismus načerpává nové síly pro další zátěž. Po každé zátěži následuje únava, po ní regenerace a konečné zotavení, po kterém přijde na řadu právě ona superkompenzace.

V procesu superkompenzace vaše tělo sílí jak po výkonnostní, tak po silové stránce, a připravuje se na další, mnohem větší zátěž. Pokud by však zátěž byla nedostatečná, čili podprahová, vaše tělo by takový impuls jen těžko zaznamenalo a k superkompenzaci by v takovém případě nedošlo.

V praxi to znamená, že pokud trénujete nedostatečně, pravděpodobně k větší výdrži a zlepšení v blízké době nedojde.

Dostatečně velká zátěž je ve výsledku stěžejní

Na druhou stranu, pokud by zátěž byla příliš velká, mohlo by dojít při nedostatečném odpočinku a regeneraci k vyčerpání organismu, což by znemožnilo další efektivní výkon.

Pokud se tedy chcete zlepšovat, nesmíte kromě zátěže opomínat ani na odpočinek, který je důležitý pro zesílení vašich svalů i výdrže.

Moment, kdy je vhodné znovu zařadit trénink, se nazývá superkompenzační, protože právě v této době je vaše tělo opět připraveno na další zátěž a dokáže ji využít k celkovému růstu vašich schopností.

Superkompenzace se u každého jedince vyskytuje po jiné době a záleží na mnoha faktorech, které ji ovlivňují. Nikdy se proto v tréninkovém procesu neřiďte dle ostatních.

Vždy spoléhejte pouze na sebe a své tělo tak, jak ho znáte. Jen vy totiž dokážete nejlépe určit, jestli už jste dostatečně odpočatí a připraveni na další cvičení.

Pamatujte si 4 hlavní body efektivního tréninkového režimu

  1. Zátěž – dostatečně velký impuls
  2. Únava – nikdy byste neměli pocítit absolutní vyčerpání
  3. Regenerace organismu – nová tvorba a zesilování struktur
  4. Superkompenzace – čas na další výkon

Pokud budete při tréninkovém režimu dodržovat výše uvedené body, spolehněte se, že po čase uvidíte zlepšení. Nezapomínejte také na dostatečnou výživu, která je v době před a po zatížení rovněž velmi důležitá a může ovlivnit proces celkové regenerace.

Nyní už víte, co superkompenzace znamená, tak si sami zkuste říci, zda tento koloběh procesů přirozeně dodržujete či nikoliv. Možná jste konečně pochopili, jak dosáhnout mnohem lepších výsledků než doposud a uvědomili si, že odpočinek je stejně důležitý jako samotný trénink.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích