vyzkoušejte týden zdarma

Co je to L-fenylalanin? Zpět na seznam článků

Jednoduše řečeno, L-fenylalanin (angl. zkratka LPA) je esenciální aminokyselina, tj. taková, kterou si lidský organismus neumí sám vytvořit a musí ji získávat z potravy nebo suplementů.

Zlepšuje paměť, odolnost vůči stresu, duševní a sexuální výkonnost. Dále se používá k léčbě:

  • depresí
  • ADHD
  • Parkinsonovy nemoci
  • chronických bolestí
  • osteoartritidy a revmatoidní artritidy
  • kožní nemoci vitiligo
  • ke zmírnění abstinenčních příznaků u alkoholiků a PMS u žen

Napomáhá také hubnutí!

Hlavní zdroje LPA

Pro získání této aminokyseliny zařaďte do jídelníčku hodně potravin bohatých na proteiny, tedy luštěniny, libové a drůbeží maso, ryby a mořské plody, vejce, nízkotučné mléčné výrobky a ořechy.

Mezi nejlepší zdroje patří švýcarský sýr, sýr Provolone a parmezán, arašídy, mandle a slunečnicová semínka, vepřové a tmavé kuřecí maso, dále kvasnice, tofu, ale i čokoláda.

LPA a hubnutí

Studie naznačují, že LPA může hrát roli v regulaci tělesné hmotnosti, zejména spolu s hormony cholecystokininem (CCK) a dopaminem, ale je potřeba ještě dalších výzkumů.

LPA a cholecystokinin

CCK je hormon produkovaný buňkami v tenkém střevě, když strava vstoupí do zažívacího traktu, především pokud sníte potraviny obsahující tuky či aminokyseliny. LPA je jedna z aminokyselin, které stimulují uvolňování CCK.

Podle jedné studie CCK potlačuje chuť k jídlu a v krátkodobém horizontu může snížit kalorický příjem, ale není známo, jestli vyšší konzumace LPA vede k většímu potlačení chutí a jestli CKK dokáže podpořit rovněž dlouhodobé hubnutí.

LPA a dopamin

LPA je nezbytný k tvorbě další aminokyseliny – tyrosinu. Ten zas podporuje syntézu dopaminu, hormonu, který vzniká, když máte příjemné pocity – třeba poté, co si dáte svůj oblíbený zákusek.

Podle studií existuje souvislost mezi dopaminem a obezitou: přejídání nebo nadměrná konzumace tučných pokrmů způsobuje náhlé zvýšení jeho hladiny, naopak její pokles, např. když začnete s dietou, stimuluje chuť k jídlu a přibírání na váze.

Proto by mohlo hubnutí napomoci udržovat si vyšší hladiny dopaminu, ale opět zatím není jasné, zda pomůže i zvýšený příjem LPA.

LPA jako doplněk stravy

Chcete-li začít s užíváním suplementů, poraďte se nejprve s lékařem. Tyto doplňky stravy se nedoporučují diabetikům, lidem, kteří trpí záchvaty úzkosti, mají vysoký krevní tlak, fenylketonurii (Føllingovu nemoc, PKU), rakovinu kůže, schizofrenii, chronické onemocnění ledvin či jater, těhotným a kojícím ženám.

Denní dávka LPA by neměla překročit 1500 mg.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích