vyzkoušejte týden zdarma

Nasycené a nenasycené mastné kyseliny Zpět na seznam článků

Tuky patří k základním složkám potravy, to je skutečnost, která pro mnoho z vás již není novinkou.

Jejich doporučený denní příjem by se měl pohybovat mezi 30-35 %. Daleko důležitější je ale poměr nasycených a nenasycených mastných kyselin, které tuky přirozeně obsahují. Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Jednoduše řečeno, nasycené tuky jsou tužší konzistence, kdežto tuky nenasycené se vyskytují v tekuté podobě. Strukturou však jejich odlišnosti zdaleka nekončí, proto se na ně pojďme podívat blíže.

Nasycené mastné kyseliny

Tuky s obsahem nasycených mastných kyselin najdeme převážně ve výrobcích živočišného původu, a to zejména v uzeninách, sádle, mléčných výrobcích, kakaovém másle či tučném mase. Vyskytovat se mohou i v rostlinných tucích, a to v tzv. tropických tucích, kterými jsou kokosový a palmový olej. Zde jsou zastoupeny v poměrně vydatném množství.

Proč jsou nasycené mastné kyseliny škodlivé?

  • Přispívají ke zvyšování hladiny cholesterolu v krvi
  • Vedou ke zvýšenému riziku kardiovaskulárních onemocnění
  • Zvyšují riziko obezity

I přes jejich neblahý vliv na lidský organismus, jsou nasycené mastné kyseliny v České republice konzumovány v daleko vyšším množství, než je, dle odborníků, jejich doporučená denní dávka.

Nenasycené mastné kyseliny

Mezi nejdůležitější zdroje nenasycených mastných kyselin řadíme omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

První skupinu nalezneme ve lněném či řepkovém oleji a kvalitních roztíratelných tucích z nich vyrobených. Významným zdrojem omega-3 mastných kyselin je také rybí tuk, a to především mořských ryb, jakými jsou např. losos, makrela, tuňák, aj. V neposlední řadě jimi disponují ořechy, olejná semínka a avokádo.

Jaký vliv mají nenasycené mastné kyseliny na zdraví člověka?

  • Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi
  • Snižují riziko vzniku krevních sraženin
  • Mají pozitivní vliv na srdce a jeho správnou činnost
  • Jsou nezbytné pro přirozený růst a vývoj dětí

Některé nenasycené mastné kyseliny jsou pro náš organismus vyloženě nezbytné. Tělo si je neumí samo vytvořit, a tak je jejich pravidelný příjem pro lidský organismus bezpochyby zásadní.

Čemu při výběru tuku věnovat pozornost?

Nelze jednoznačně tvrdit, že všechny rostlinné tuky jsou zdraví prospěšné a naopak, že všechny živočišné tuky jsou zdraví škodlivé. Důležité je dodržovat jejich přijímané množství, dbát na jejich kvalitu a složení jednotlivých mastných kyselin.

Vhodné je upřednostňovat výrobky s převahou nenasycených mastných kyselin a pokud možno jimi nahrazovat výrobky spadající do skupiny nasycených mastných kyselin.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích