vyzkoušejte týden zdarma

Poslechněte Pepka námořníka a dejte svalům špenát! Zpět na seznam článků

Vzduchem se nesou různé alternativní dietní styly, které hrají do noty všem vegetariánům a veganům, kteří žijí fitness životním stylem. Snaží se vyzdvihnout rostlinnou stravu nad tou živočišnou a argumentují to tím, že energií z rostlin dokážete získat opravdovou sílu.

Jednou z těchto doporučovaných rostlin je také špenát. Jeho pravidelnou konzumací v kombinaci se silovým cvičením můžete vybudovat kvalitní svalovou hmotu.

Nutriční složení špenátu

 • Zelenina obecně nemá významnou energetickou hodnou, je ceněná především pro své kvalitativní složení. 100 g čerstvého špenátu vás přijde na pouhých 106 kJ (25 kcal). Tuků má špenát jako průměrná zelenina pod 1 g (přesně 0,4 g), bílkovin 2,6 g a sacharidů 1,7 g.
 •  Je velmi dobrým zdrojem pyridoxinu, vitaminu B6. Vedle masa, banánu a cereálních produktů. 100 g špenátu obsahuje 31 mg vitaminu C.
 • Z minerálních látek disponuje vápníkem, fosforem a železem.
 • Dříve se o špenátu tradovalo, že je významným zdrojem železa, což bylo následně vyvráceno, a to kvůli mylné interpretaci výsledků.
 • Luštěniny jsou například daleko lepším zdrojem železa. Ve špenátu je železo navíc pro tělo ve velmi málo využitelné formě.
 • Špenát obsahuje některé aminokyseliny, u kterých se předpokládá, že pomáhají budovat svalovou hmotu.
 • Špenát má nízký glykemický index. Po jeho konzumaci se výrazně nezvedá hladina cukru v krvi, a tudíž nedochází k vyplavování velkého množství inzulinu.
 • Porovnáním obsahu bílkovin v drůbežím mase se špenátem, je špenát slabým odvarem. Na 100 g masa přijde až 22 g bílkovin.

 

Špenát v jídelníčku

Jako zpestření jídelníčku je špenát určitě žádoucí zeleninou. Do fitness jídelníčku se skvěle hodí např. v podobě:

 • omelety se špenátem
 • dušeného špenátu s vejcem, podávaného s brambory
 • hub se špenátem a parmezánem
 • brokolice, červené papriky a špenátu se sezamem

 

Špenát a svalová hmota

Na základě čistě rostlinné stravy naše tělo nedostává dostatek substrátu pro budování svalů. Jedinci, kteří se orientují se na výsledek, při tomto stravování často přejdou na konzumaci velkého množství doplňků stravy, aby podpořili nárůst svalové hmoty.

S pestrým jídelníčkem, tedy kombinováním rostlinné a živočišné stravy, není suplementace v podobě výživových doplňků zapotřebí.

Princip budování svalové hmoty spočívá v dostatečném přísunu bílkovin a aminokyselin, které slouží jako „potrava“ pro svaly. Občasná konzumace libového masa je v budování svaloviny velmi nápomocná.

Je vidno, že ve špenátu, stejně jako v dalších potravinách, se nachází řada prospěšných látek prospěšných pro zdraví. Důležité je ovšem složit jídelníček tak, aby se potraviny navzájem doplňovaly. Fixovat se na špenát po vzoru siláka Pepka námořníka zajisté není to pravé řešení.

O špenátu se ví, že obsahuje důležité látky pro rozvoj síly (kreatin, glutamin, vitaminy, minerální látky), ale to neznamená, že byste ho měli konzumovat každý den. Zpestřujte jím jídelníček tak, aby vám jeho velké množství nezatěžovalo zažívání a nekomplikovalo trénink.

Příznivci fitness dobře vědí, že pestrá strava zkvalitňuje trénink, zvyšuje výkonnost i elán.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

 1. 1. Vyplníte formulář
 2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
 3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích