vyzkoušejte týden zdarma

Cvičíte s železem? Nezapomeňte ho také doplňovat! Zpět na seznam článků

Pokud i vy patříte mezi fitness nadšence, anebo jen velmi rádi sportujete a pohybová aktivita je u vás téměř na každodenním pořádku, měli byste dbát na přísun všech důležitých vitaminů, stopových prvků i minerálních látek.

Dnes bude řeč o jednom z těch nejdůležitějších mikroprvků, železu.

Příznaky nedostatku železa

Necítíte se náhodou v posledních dnech slabší než obvykle, unavení, bez energie a nálady? Nevypadávají vám nadměrně vlasy a netrpíte bolestmi hlavy či poruchami soustředění?

Tyto i mnoho jiných neduhů může způsobovat právě nedostatek železa!

V horších případech nedostatku železa můžete trpět i anémií, neboli chudokrevností.

Železo je důležitým prvkem, na jehož nedostatek by si měli dávat pozor především sportovci, ženy v produktivním věku, těhotné či kojící ženy a všichni, kdo se pravidelně vystavují vyšší fyzické zátěži – například pravidelné zátěži v posilovně.

Špenát bohatý na železo je mýtus

Vzpomínáte si na pohádku o Pepku námořníkovi, který sílil zejména díky pojídání špenátu?

V tomto případě vás asi zklamu, ale za tento mýtus se zasloužila chyba – přesněji posun desetinné čárky v deklaraci obsahu železa ve špenátu.

Železo se sice vyskytuje i v rostlinných zdrojích, ale mnohem lépe vstřebatelné je právě z těch živočišných.

Najdete ho především v červeném mase, vejcích a vnitřnostech, ze kterých železo získáte velmi snadným způsobem.

Bílkoviny totiž podporují vstřebávání tohoto prvku, stejně tak jako třeba vitamin C. Naopak mléko, mléčné výrobky a káva vstřebávání tohoto prvku brzdí.

Stejně tak i některé látky obsažené v rostlinných zdrojích zabraňují vstřebávání železa, i když je jinak v těchto zdrojích přítomno ve větších množstvích.

Zbystřit by měli zejména vegetariáni, vegani a jiní příznivci rostlinné stravy, jelikož trpí jeho nedostatkem, zvláště, pokud jsou často vystavováni vyšší fyzické zátěži.

Důležitá je vstřebatelnost železa z jednotlivých zdrojů

Nejčastější domněnkou všech vegetariánů i veganů je, že pokud jí potraviny s vysokým obsahem železa, nemusí se bát jeho nedostatku. Málo z nich však pomyslí na to, jakou část z celkového obsahu železa v potravině si tělo doopravdy dokáže vzít.

Proto je dobré potraviny bohaté na železo zařazovat co nejčastěji, patří sem zejména obilné klíčky, meruňky, oříšky, luštěniny a ovesné vločky.

Pokud máte pocit, že právě vy byste mohli trpět nedostatkem železa v organismu, neváhejte se obrátit na svého lékaře, který vám udělá laboratorní rozbor krve, který je nejpřesnějším ukazatelem tohoto i jiných prvků.

Do nadměrné suplementace železa se samovolně bez porady s odborníkem raději nepouštějte, mohli byste si v mnoha případech spíše ublížit.

Do jídelníčku zařaďte potraviny s vyšším obsahem železa a pokuste se ho do těla dostat tou nejlepší a nejpřirozenější cestou – skrze pestrou a vyváženou stravu.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích