vyzkoušejte týden zdarma

Kdy je lepší trénink vynechat? Zpět na seznam článků

Ačkoli je pravidelný pohyb pro zdraví velmi důležitý, najdou se objektivní důvody, pro které je lepší dát si od cvičení na čas pauzu. V jakých případech jsou taková rozhodnutí ke prospěchu věci a proč je pro vás v ten moment klidový režim výhodnější?

Získání štíhlé postavy či budování svalové hmoty vyžaduje permanentní úsilí na sobě samé. Pravidelnost a sebekázeň sklízí ovoce, ne však za každou cenu. Za těchto okolností trénink raději zrušte!

Nachlazení nebo nemoc

Při nachlazení nebo v počátcích onemocnění (natož v jeho průběhu) dostává organismus pořádně zabrat. Potřebuje dostatek času k vypořádání se s bacili, navíc je mnohem náchylnější k dehydrataci. Pokud jste nemocná nebo na vás nemoc teprve leze, na cvičení rozhodně zapomeňte. Nechte tělo odpočinout a dejte mu možnost naplno se věnovat boji s nemocí.

Zranění

V případě úrazu je logické trénink na nějakou dobu vynechat. Pokud totiž nedáte po období rekonvalescence poraněné části těla dostatečný čas na jeho zotavení, může prvotní úraz časem přerůst v pěkný malér. Věřte, že například chronický zánět se lečí mnohonásobně delší dobu. Je tedy lepší odpočívat v řádech dní než měsíců, nemyslíte?

Těhotenství a šestinedělí

Pokud jste těhotná, nemusíte dát nutně sportu sbohem. Najde se jistě alternativní druh pohybu, který v době těhotenství můžete i na dále provozovat. O jeho volbě se však poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Stejný přístup zaujměte i v období po porodu. Počítejte ze začátku spíše s pomalejším tempem a prováděním cviků zaměřených na posílení pánevního dna. Pokud jste i před otěhotněním patřila mezi aktivní sportovkyně, do formy se dostanete jistě co nevidět!

Přetrénování

Únava z přetažení nastává, když to člověk se cvičením příliš přehání. „Všeho s mírou“ platí i v případě pohybu. Pokud má být pohyb zdravý a pro tělo prospěšný, je při něm třeba nejít za hranice svých fyzických možností. Trénink pak ztrácí na kvalitě a vy si akorát koledujete o pravděpodobné zranění. Pokud máte svalovou horečku nebo jste po tréninku z předchozího dne nadměrně unavená, jděte raději do sauny nebo na masáž a nechte tělo dostatečně zrelaxovat.

Spánkový deficit

Jedna probděná noc není důvodem k tomu, abyste druhý den nenazula tenisky a nedala svalům co proto. Jestliže je ale takových po sobě jdoucích nocí více, do tréninku se přeci jen nepouštějte. Nedostatek spánku organismus oslabuje, a i v tomto případě riskujete různá zranění.

Kocovina

Po alkoholové párty do posilovny také raději nechoďte. Dost možná v sobě máte ještě nějaké to promile a trénink se zbytkovým alkoholem v krvi pro vás stejně nebude příliš efektivní. Může se vám udělat nevolno, a také jste nepochybně celkově dehydratovaná, proto je rozumnější jít se raději vyspat a pořádně si odpočinout.

Ve výše uvedených případech je odpočinek tím nejlepším řešením. Pokud jste ale zdravá jako rybička, hýbat byste se měla každý den. Načerpáte energii, zklidníte mysl a vyplavíte z těla endorfiny. A ten pocit po dobře odvedené práci, ten je k nezaplacení!

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích