vyzkoušejte týden zdarma

Kvalita a zdraví vás nemusí stát majlant Zpět na seznam článků

Jíst zdravě, chutně, a přitom levně je klidně možné. Ačkoli si to spousta lidí nepřizná, záleží jen na stanovených prioritách každého z nás.

Jak na nákupu potravin hravě ušetřit?

  1. Plánujte nákup s předstihem. Sepište si na papír opravdu jen ty nejdůležitější položky, bez kterých se v kuchyni jako správná hospodyňka neobejdete. Mělo by se jednat o základní suroviny, na kterých stojí a padá i to nejsnáze připravené jídlo.
  2. Při výběru potravin sáhněte po těch nejpřirozenějších verzích. Neutrácejte peníze za slazené či jinak ochucené produkty. Podtrhnout jejich chuť můžete vy sami, a to především levnějším a zdravějším způsobem.
  3. Sledujte akční nabídky, v rámci kterých jsou dané potraviny cenově výhodnější, než je tomu obvykle.
  4. Nenakupujte do zásob, a to ani v případě mimořádných slev.
  5. Upotřebte zbytky, a to například jejich zamražením nebo usušením.
  6. Stanovte si v životě své priority! Chcete umět hospodařit s financemi? Je pro vás zdraví na prvním místě? Usilujete o kvalitnější život? Pokud vaše odpovědi byly kladné, investujte peníze raději do jídla než do tabákových výrobků či alkoholu.

Jak takový nákup v praxi vypadá?

Naprostou nezbytností je pitný režim. Jestlipak jste si ale někdy spočítali, kolik vás týdně stojí nákup sladkých limonád, džusů či slazených sirupů? Přesně tyto položky jsou totiž v nákupním košíku naprosto zbytečné.

Daleko lepší chuť vykouzlíte spojením obyčejné vody a čerstvého ovoce, které můžete doplnit například bylinkami z vlastní zahrádky. Na těchto svěžích a vitamíny nabitých domácích džusech nebo limonádách si skvěle pochutnáte, a ještě navíc výrazně ušetříte.

Co se týče mléčných výrobků, i v jejich případě si vystačíte s obyčejnými neochucenými variantami. Zkuste do nich přidat domácí zavařeninu nebo kus ovoce, čímž zvýšíte jejich nutriční hodnotu. Zároveň zapomeňte na uměle slazené produkty, které bývají zpravidla dražší a vašemu zdraví nijak nepřispívají.

Pokud jde o masné výrobky, jejich cena patří k těch nejvyšším. I přesto dejte v případě masa vždy přednost kvalitě před cenou. Vždyť z jednoho kuřete můžete připravit oběd pro celou rodinu a poctivý vývar zároveň. Z vnitřností udělejte paštiku a ze zbylého krku a skeletu použijte maso například do salátu nebo rizota.

Nabízí se vám celá řada možností, jak naložit s kusem drůbeže, tak buďte ekonomičtí.

Zkuste vařit častěji z luštěnin, čímž uděláte dobře nejen svému tělu, ale hlavně finančnímu kontu. Luštěniny nejsou nijak výrazně drahé, a přitom jsou nutričně velmi hodnotné.

Množstvím bílkovin v nich obsažených nahradí třeba již zmiňované maso nebo vejce. Uvaříte z nich výborný guláš, pomazánky, nebo jimi zkrátka a jednoduše obohatíte jakýkoliv pokrm.

A konečně ovoce a zelenina. Ty by měly tvořit naprostý základ každého jídla. I na nich lze výrazně ušetřit, a to koupí sezónních potravin, pokud možno od domácích výrobců.

Významně ulehčíte peněžence i tím, že upřednostníte ovoce a zeleninu po domácku zpracovanou, a to v mražené, sušené či konzervované podobě. Sice nemají tolik vitamínů jako v čerstvém stavu, to ale neznamená, že ztrácí na svém významu. Některé druhy v supermarketu jsou na tom možná s obsahem mikronutrientů na chlup stejně, a to i v syrovém stavu.

Rada na závěr

Stačí tedy nejdříve přemýšlet, a pak začít vařit. Věřte, že toto jednoduché pravidlo má pozitivní dopad nejen na výsledný obsah vaší peněženky, ale i na celkové zdraví.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích