vyzkoušejte týden zdarma

Následky pití alkoholu po tréninku Zpět na seznam článků

Máte chuť vyrazit si po tréninku do baru s přáteli nebo si dát doma jednu či dvě skleničky vína? Zvažte vaše potřeby.

Pití alkoholu po tréninku vás může dehydratovat, zmařit váš výkon a zpomalit potřebnou regeneraci.

Proč se konzumaci alkoholu po cvičení vyhnout a nedovolit občasnému popíjení, aby zničilo váš pokrok? Čtěte dále.

Proč nepít alkohol po tréninku?

Zvyšuje riziko dehydratace

Alkohol, stejně jako kofein, je diuretikum. Po jeho konzumaci tak uvolňujete více tekutin a máte větší nutkání chodit na toaletu. Takový stav není ideální, jelikož po fyzické námaze je třeba doplňovat tekutiny. Zejména, cvičíte-li intenzivně nebo při vyšších teplotách.

Dehydratace se neprojevuje jen žízní. Můžete mít závratě, bolesti hlavy, křeče, cítit se podráždění nebo nesoustředění. V extrémních případech je konzumace alkoholu po tréninku životu nebezpečná.

Zhoršuje případná zranění

Konzumace alkoholu zpomaluje proces zotavování a brání přirozeným léčebným schopnostem organismu.

I obyčejné modřiny se mohou hojit pomaleji. Může také dojít ke zhoršení otoků postižených tkání v důsledku otevírání krevních cév.

Zpomaluje získávání svalové hmoty

S popíjením alkoholu souvisí i pomalejší obnova svalových tkání. V případě, že je vaším cílem nabrat svalovou hmotu a zpevnit svalstvo, brání vám alkohol ve vámi nastaveném cíli.

Způsobuje únavu

Požitý alkohol se rozkládá v játrech a ty nemají čas vykonávat ostatní funkce jako např. produkci glukózy potřebné k získávání energie.

Konzumace alkoholu zpomaluje reakce, koordinaci, přesnost a zhoršuje rovnováhu.

Vede k nadváze

Alkohol má vysoký obsah kalorií. Jestliže cvičíte, abyste zhubli, prázdné a nadbytečné kalorie z pití pro vás budou překážkou.

Mnoho lidí má navíc po několika drincích chuť na nezdravá, vysoce kalorická a tučná jídla.

Jak zodpovědně pít?

Po tréninku se nejprve hydratujte nealkoholickými tekutinami. Živiny a energii doplňujte svačinou s proteiny a sacharidy (celozrnné pečivo a cereálie, ovoce, luštěniny, ryby, vejce, nízkotučné sýry, libové a kuřecí maso).

Chcete-li si dát později drink, nepijte nalačno, střídejte alkohol s vodou či jinými nealkoholickými nápoji. Pijte pomalu, dávejte přednost nízkoalkoholickým drinkům, nemíchejte různé druhy dohromady.

Jestliže máte pocit, že vás okolí nutí pít více nebo rychleji, nepřistupujte na to. Není vaše povinnost pít, když nemáte chuť.

Pokud jste rozhodnuti nepít a přátelé vás ponoukají, řekněte jim, že řídíte. Můžete jim rovnou nabídnout odvoz domů a zároveň se tak vyhnout pití.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích