Jak správně doplňovat energii při vytrvalostním sportu? Zpět na seznam článků

Letní počasí vybízí k delšímu pobytu na čerstvém vzduchu. Mnoho z vás ho možná využívá k řadě sportů a vytrvalostním tréninkům.

Podívejme se tedy na to, jak doplňovat energii při dlouhodobé fyzické zátěži a podpořit jí sportovní výkon.

Zdroje energie v závislosti na výkonu

Při dlouhodobé fyzické zátěži čerpá tělo energii především ze sacharidů a tuků.

Při intenzivnějším výkonu žádá tělo rychlou dodávku energie ze sacharidů. Naopak při méně intenzivním výkonu čerpá tělo energii z tukových zásob.

Pokud patříte mezi vytrvalce, je vaším cílem využívat během tréninku metabolismus tuků jako primární zdroj energie. Zásobu sacharidů si raději ponecháte. Ptáte se proč?

Zásobní glykogen v játrech a svalech se při tréninku s vyšší intenzitou vyčerpá zhruba do hodiny a úbytek glykogenu povede k nižšímu výkonu a únavě.

Co jste možná nevěděli…

  • Při pravidelném vytrvalostním tréninku dochází ke zvýšené schopnosti kosterního svalstva využívat tukové zásoby jako primární zdroj energie pro činnost svalů.
  • Příjem komplexních sacharidů zabrání kolísání hladiny cukru v krvi.
  • Ideálními zdroji sacharidů při vytrvalostním sportu jsou rýže, těstoviny, brambory a celozrnné pečivo.

A co jednoduché sacharidy? Ty také patří do jídelníčku vytrvalostního sportovce, přestože se jejich konzumace příliš nedoporučuje. Po tréninku slouží jako rychlý zdroj energie a zajišťuje tak rychlé obnovení hladiny glukózy v krvi a svalového glykogenu.

Strava před, v průběhu a po vytrvalostním tréninku

Nechcete vyhořet hned na začátku? Pak se nezapomeňte pořádně nasnídat.

  1. Po ránu si dejte dávku komplexních sacharidů s nižším glykemickým indexem. Sacharidy doplňte o kvalitní bílkoviny a malé množství tuků. Podobně by mělo vypadat také předtréninkové nebo předzávodní jídlo.
  2. Bezprostředně před výkonem sáhněte po lehce stravitelné energetické tyčince.
  3. Nezapomeňte doplňovat sacharidy i během samotného tréninku či závodu, obzvlášť, trvá-li déle jak hodinu. V takovém případě volte zdroje sacharidů s vyšším glykemickým indexem.
  4. Do hodiny po tréninku přijměte jídlo bohaté na sacharidy a bílkoviny v poměru 4:1. Takovýmto potréninkovým jídlem podpoříte obnovu glykogenu a zajistíte příjem aminokyselin pro obnovu svalové tkáně.

Tekutiny a jejich vliv na výkonnost

Dostatečný příjem tekutin vede k lepšímu sportovnímu výkonu. Nečekejte na pocit žízně a doplňujte 1,5 dcl tekutin (zejména čisté vody) každých 15 minut. Pitný režim podpořte vhodnými iontovými nápoji.

Co si přečíst dál?

Kouzlo skoku přes švihadlo

Vzpomenete si, kdy jste naposledy skákali přes švihadlo? Tento druh pohybu je přitom velmi účinný v boji s nadbytečnými kilogramy. Pokud chcete zhubnout […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Contours v médiích