vyzkoušejte týden zdarma

Nebojte se sacharidů, pomohou vám k lepšímu výkonu a ztrátě tuku Zpět na seznam článků

Mnoho lidí si myslí, že jsou sacharidy nepřítelem hubnutí. To ale nemusí být pravda. Sacharidy mohou v mnoha případech se snížením váhy pomoci. Důležitý je jejich rozumný příjem a povědomí o tom, které druhy sacharidů jsou lepší, a které horší.

Typy sacharidů

Sacharidy se podle cukerných jednotek dělí na monosacharidy (jednoduché cukry), disacharidy a polysacharidy (komplexní). Pojďme si je představit blíže.

Monosacharidy

Monosacharidy jsou nejrychlejším zdrojem energie. Nejvýznamnější z nich je glukóza a fruktóza.

Glukóza zajišťuje energii svalům a mozku. Vytváří se z téměř všech zkonzumovaných sacharidů. Fruktózu, jak název napovídá, najdete v ovoci. Přijímat fruktózu z ovoce je v pořádku. Ovoce navíc obsahuje řadu vitamínů i zdravou vlákninu.

Fruktóza se objevuje i ve slazených nápojích a různých průmyslově zpracovaných potravinách. Bez hledu na její zdroj, po ní můžete v nadměrném množství ztloustnout.

Disacharidy

Do této skupiny patří hlavně sacharóza (řepný cukr) a laktóza (mléčný).

Sacharóza stejně jako fruktóza zvyšuje hladinu krevního cukru a může vést k obezitě. Laktóza se vyskytuje v mléčných produktech. Někteří lidé mohou trpět laktózovou intolerancí.

Polysacharidy

Polysacharidy jsou  komplexní a měly by tvořit hlavní část vašeho sacharidového příjmu. Konkrétně mezi ně patří škroby a vláknina. Energii v organismu uvolňují postupně, takže hladina glukózy v krvi zůstává vyvážená.

Glykemický index

Potraviny obsahující glycidy mají svůj glykemický index. Tato hodnota určuje, jak rychle se sacharidy vstřebají do krve v podobě glukózy a tak tím ovlivní její hladinu.

Vysoký glykemický index mají pochopitelně různé sladkosti a slazené nápoje s jednoduchými cukry. Relativně vysoký mají brambory a bílá mouka. Nižší glykemický index mají přirozené zdroje polysacharidů, jakými jsou zelenina, ovoce, celozrnné výrobky a luštěniny.

Denní příjem sacharidů

Obecně se doporučuje, zastoupení sacharidů ve výši 45-65 % celkového denního kalorického příjmu. Jinými slovy, zkonzumujete-li např. 2000 kalorií za den, 900-1300 z nich by mělo být ze sacharidů (225-325 g).

Jak sacharidy zlepšují výkon a pomáhají hubnout?

Sacharidy jako zdroj energie

Sacharidy jsou hlavním zdrojem paliva pro vaše tělo. Na snídani a před cvičením se doporučuje jíst potraviny s nízkým glykemickým indexem, respektive s komplexními sacharidy. Naopak po náročnější aktivitě si můžete dopřát jídlo s vyšším glykemickým indexem.

Sacharidy s vyšším glykemickým indexem rychle doplní vyčerpanou hladinu glykogenu a podporují regeneraci a růst svalové hmoty. Vhodné jsou například sladké brambory, hroznový cukr, pšeničné pečivo, banán, müsli tyčinka nebo čokoládové mléko.

Sacharidy jako pomoc při udržení zdravé hmotnosti

Komplexní sacharidy tráví tělo pomaleji, takže se cítíte dříve plní, aniž byste snědli mnoho prázdných kalorií. Zároveň snižují chutě na nezdravá jídla, zrychlují metabolismus a spalování tuků (během své cesty trávicí soustavou uvolňují mastné kyseliny podporující spalování tuků, hlavně v břiše).

Vhodné potraviny

Jak už bylo řečeno, některé sacharidy jsou zdraví prospěšné, jiné méně. Je proto důležité získávat je z vhodných zdrojů. Mezi ty doporučené patří ovoce a zelenina (nejlépe čerstvá, zmrazená či konzervovaná), celozrnné a nízkotučné mléčné výrobky a luštěniny (jsou také dobrým zdrojem bílkovin).

TIP: Celkově se v potravinách a nápojích vyhýbejte přidaným cukrům.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích