vyzkoušejte týden zdarma

Nejčastější chyby v objemovém tréninku Zpět na seznam článků

Rozdíl mezi silovým a objemovým tréninkem

  • Silový trénink je zaměřen na budování síly. Smyslem objemového tréninku je budování svalové hmoty.
  • Při objemovém tréninku se pracuje s menší zátěží, větší intenzitou a kratšími přestávkami mezi jednotlivými sériemi.
  • Objemový trénink zahrnuje vedle komplexních cviků i cviky izolované s nižším počtem sérií. Je ho však možné provádět i s vyšším počtem opakování.
  • Při objemovém tréninku je pozornost věnována spíše konkrétním svalovým partiím.
  • Oba tréninky je třeba podpořit správnou výživou, výživovými doplňky i odpočinkem.

 

Začínáte s objemovým tréninkem nebo se mu už nějakou dobu věnujete a svaly vám pořád nerostou? Přečtěte si v tomto článku, jakých chyb se pravděpodobně dopouštíte.

Chyby v objemovém tréninku

Nenastaveny základní předpoklady

Každý tréninkový program je definován svým objemem (počtem sérií a opakování), intenzitou, zátěží a frekvencí (jak často zatěžujete konkrétní svalové partie).

Pro kvalitní a účinný trénink je potřeba brát všechny tyto komponenty v úvahu.

Nízký nebo vysoký počet sérií

Pro nabírání svalové hmoty je počet sérií dle odborníků klíčový. U velkých partií (nohy, záda, hrudník) se obecně doporučuje cvičit je po 4x-5x sériích, u menších (ramena, biceps, triceps) po 3x-4x sériích. Počet opakování by neměl být víc než 10 (za ideální se považuje 6-10 opakování).

Přestávka mezi sériemi by měla trvat 30 vteřin až minutu.

Rozhodně se vyvarujte tvrdých sérií a nadměrnému opakování na jednu svalovou partii nebo jednoho cviku. Můžete si tak přivodit zranění. Velký, jenže nekvalitní objem cviků, svaly ve výsledku nestimuluje. Méně je v tomto případě lépe, avšak s kvalitním provedením a technikou.

Špatný odhad zátěže

Intenzita zátěže (hmotnost činky) je u těchto typů tréninku obvykle vyjádřena jako procento max. výkonu pro 1 opakování.

Větší část výkonu by se měla pohybovat mezi 60-85 % 1 opakování. Těchto 60-85 % znamená zátěž, se kterou dokážete udělat 5-15 opakování v sérii. V tomto rozmezí by se měla pohybovat i zvolená zátěž. Např. je-li váš max. výkon 100 kg (1 opakování) , měli byste pracovat s 60-85 kg.

Nerovnováha mezi tréninkem a odpočinkem

Začátečníkům se radí chodit do posilovny 3x týdně a přitom dodržovat nižší objem tréninku na tréninkovou jednotku (tj. 1 cvik na partii). U pokročilých by měla být frekvence 2x za týden, u náročného objemového tréninku 1x za 5 dní.

Co se týče regenerace, existují 2 základní metody. Buď 1+1 (1 den cvičíte a druhý odpočíváte) anebo 2+1 (2 dny cvičíte a 1 den odpočíváte). S regenerací souvisí také kvalitní spánek 7-8 hodin denně.

Samotné cvičení by nemělo trvat déle než hodinu, nejlépe 45-60 minut včetně přestávek.

Špatný jídelníček a výpočet kalorického příjmu

Při objemovém tréninku jsou nejvhodnějším zdrojem kalorií komplexní sacharidy (škroby). Najdete je například v těstovinách, bramborách, pečivu, ovesných vločkách apod.

Zapomínat byste neměli ani na bílkoviny a tuky ze zdravých zdrojů (ořechy, semena, avokádo, ryby atd.). Jíst byste měli každé 2-3 hodiny.

Co se týče suplementace, určitě sáhněte po proteinu a aminokyselinách (BCAA, L-Glutamine).

Další chyby, kterým je třeba se vyhnout

Nejčastější chyby už znáte. K dalším patří například dávání přednosti strojům před činkami, zapomínání na kardio (aerobní) aktivity (nebo jejich častější zařazení v tréninku – ideální je 20 minut kardia 3x za týden), volba nevhodných cviků a jejich špatné technické provedení. Dále je třeba počítat s tím, že spolu se svalovou hmotou se zvýší i tukové zásoby. Proto je lepší věnovat se objemovému tréninku v zimě a v létě se zbavovat tuku.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích