vyzkoušejte týden zdarma

Zásady slušného chování, které se ve fitku vyplatí dodržovat Zpět na seznam článků

Člověk by se měl chovat slušně kdekoli za každé situace. Výjimkou není ani návštěva fitness centra, kde je ohleduplné chování vůči ostatním podmínkou pro dosažení příjemného pocitu z daného místa i samotného cvičení.

Pokud se cvičením v posilovně nemáte doposud žádné zkušenosti, díky našemu článku zjistíte, jak byste se měli chovat, abyste si trénink užili a neušili si pořádnou ostudu.

Základní pravidla určená všem

Nemocní patří do postele

Pokud se necítíte dobře, do fitka raději nechoďte. Ve špatném zdravotním stavu nepodáte dobrý výkon, naopak si můžete ublížit. S oslabeným organismem si navíc koledujete o snazší nákazu jakýmkoli bacilem.

Berte ohled i na ostatní cvičence, kteří se do posilovny jistě nepřišli nakazit. Právě riziko nákazy je v posilovnách vysoké, jelikož v jejich prostorách dýcháte společný, ne zrovna čistý, vzduch. V něm se bakteriím výborně daří.

Fitko není drbárna

Do posilovny byste měli jít s úmyslem si zacvičit, nikoli klábosit s kamarádem/kou. Věřte, že je pro ostatní nepříjemné poslouchat vaše společné, mnohdy hlučné, žvanění, tím spíš, pokud se chtějí soustředit se na svůj vlastní výkon.

V případě, že máte společnou potřebu probrat nejžhavější novinky týdne, vyberte si k tomu jiné místo, než jakým je posilovna.

Neničte cizí majetek

Vybavení fitka jak posilovacími, tak i aerobními stroji, je finančně velmi nákladné. Pokud se tedy nechcete podílet na jejich opravě, nakládejte s nimi opatrně. Činky nepouštějte na zem, se stroji zacházejte dle pokynů.

Pokud si způsobem jejich použití přeci jenom nejste jisti, poproste o pomoc někoho zkušenějšího, nejlépe trenéra.

Nejste v roli rádce

Je jedno, zda patříte k začátečníkům, nebo se řadíte mezi profíky, ale nevhodné poznámky a komentáře na adresu ostatních si odpusťte. A to i v případě, že je nemyslíte zle. Zaměřte pozornost na svůj vlastní výkon, o který by vám mělo jít v první řadě.

Každý je zodpovědný za vlastní zdraví a pokud techniku a provedení cviků nezvládá, je na něm, zda poprosí trenéra o pomoc či nikoli.

Hygiena je základ

Ruku na srdce, komu z vás se líbí ve špinavém a zapáchajícím prostředí? Není žádný med přebrat stroj po propoceném jedinci, který si zapomněl vzít ručník. Stejně odporná je představa vlézt do sprchy po člověku, který trpí kožními problémy.

Buďte ohleduplní i co se hygieny týče. Vždy si s sebou nezapomeňte přibalit čisté prádlo, ručník nebo osušku, deodorant a prodyšnou obuv. Jedině tak se vyhnete přezíravým pohledům ze strany vašich kolegů.

S hygienou souvisí i úklid, na nějž byste neměli za žádných okolností zapomínat. Nemyslí se jím jen vrácení činek na správné místo nebo otření všech vámi použitých lavic a madel.

Ušetřete práci také uklízečce, například v prostoru šatny. Nezanechávejte po sobě zbytečné stopy a chovejte se tak, jak byste si přáli, aby se chovali i ostatní.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích