vyzkoušejte týden zdarma

Novoroční předsevzetí? Nauč se poslouchat své tělo Zpět na seznam článků

Určitě jste už mnohokrát slyšeli, že člověk by měl poslouchat své tělo. Mnozí ale nevědí, co je tím vlastně myšleno. Na co byste se měli zaměřit a jak se vlastně dá svému tělu naslouchat?

Nový rok je ideální příležitostí, jak s nasloucháním svého těla začít. V tomto článků se dozvíte několik snadných způsobů, jak na to.

Odměnou vám bude pevnější zdraví i lepší psychická pohoda.

Pište si deník

Psaní deníku je často doporučováno jako terapie. Můžete psát samozřejmě o čemkoli, ale co se týče umění „naladit se na své tělo“, měli byste se soustředit na věci, které s ním souvisí.

Poznamenejte si, co byste pro své tělo mohli udělat, zajít si na masáž či pedikúru, chodit dříve spát, pít dostatek vody atd. Pak samozřejmě hlídejte, zda všechny body plníte.

Pište si také to, co už jste pro sebe udělali a jaké pocity jste při všech těch aktivitách měli. Například jak se cítíte po určitých jídlech (potravinách), jestli vám cvičení pomáhá vyprázdnit hlavu, zda máte více energie po provedení určitých činností atd.

Všímejte si varovných znamení

Tělo vám začne vysílat varovné signály, když se necítí dobře. Jste pod tlakem, ve stresu nebo vám něco chybí? Tělo vám dá vědět.

Většinou jsou to různé opakující se potíže. Trápí vás často rýma, opary, bolesti hlavy, problémy se zažíváním apod.? To všechno a mnoho dalších symptomů mohou naznačovat, že je něco v nepořádku. V takovém případě začněte hledat příčinu, abyste ji mohli co nejrychleji odstranit.

Meditujte a věnujte se józe

Obojí je skvělý způsob, jak se přirozeně naladit na své tělo. Naučí vás vnímat jen sebe a své pocity, což vám v každodenním shonu mnohdy chybí.

Existují různé typy meditace a jógy. Jste-li v tomto oboru nováčky, experimentujte, dokud nenajdete pro vás to nejlepší.

Jezte vědomě

Vědomé stravování vytváří zdravý vztah mezi jídlem, vaší myslí a organismem. Dalo by se o tom napsat mnoho, takže jen ve zkratce základní tipy, jak na to.

  • Jezte vsedě, v klidném a příjemném prostředí.
  • Při jezení si nečtěte a ani se nedívejte na televizi.
  • Věnujte pozornost chuti, vůni i struktuře jídla.
  • Nepřejídejte se a nehltejte.
  • Nejezte před spaním, ve stresu, z nudy a podobných důvodů.

Zpomalte

Zpomalení souvisí s již zmiňovanou meditací a jógou, avšak zastavit můžete kdykoli. Cítíte-li tuto potřebu, prostě na chvíli přestaňte s běžnými činnostmi, zhluboka dýchejte, ponořte se do sebe a zeptejte se sami sebe, jak se cítíte.

Chvilku klidu byste si měli dopřát zejména ve stresových situacích, a to i když jste velmi zaneprázdnění.

Věřte své intuici

Mnoho lidí považuje pojem intuice za nesmysl. Ve skutečnosti je však každému dána od narození a pomáhá člověku rychleji a snadněji se rozhodovat.

Je to schopnost podvědomí člověka varovat, popř. nasměrovat, aniž by třeba věděl proč, a nemá ani žádné logické důvody.

Podvědomí však využívá poznávací procesy a zkušenosti z minula, je to vlastně instinkt. Intuice je tedy schopnost naslouchat podvědomí a lze ji dokonce procvičováním rozvinout.

Pečujte o sebe

Rozmazlovat sám sebe není nic sobeckého, naopak. Dopřát si čas pro sebe, relaxaci, odpočinek a různé příjemné aktivity je velice prospěšné jak pro psychické, tak celkové zdraví.

Lidé, kteří si neumí udělat čas jen sami pro sebe a všechen věnují práci či jiným, mohou být v mnohem větším stresu, nervóznější, unavenější a celkově ve větší nepohodě, než ti, kdo sami sebe nezanedbávají.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích