vyzkoušejte týden zdarma

Přizpůsobte cviky typu vaší postavy Zpět na seznam článků

Snažíte se marně zhubnout a zpevnit svou postavu pomocí různých cviků, ale nemůžete docílit toho správného efektu? Dokonce cvičíte stejně, jako vaše kamarádka, která má na rozdíl od vás postavu jako proutek, jak je to možné?

Odpověď je jednoduchá, stejně jako je tomu u diety, také cvičení je třeba přizpůsobit na míru. Každý člověk je originál a co funguje na jednoho, nemusí platit na druhého. Bohužel je to tak. Odborníci upozorňují na to, že cvičení je vhodné přizpůsobit podle typu vaší postavy.

Každý typ postavy si žádá trochu jiné cviky. Když zvolíte cvičení správně, výsledky se dostaví velice rychle. Zkusme si tuto problematiku více vysvětlit.

Základní rozlišení typů postavy

V první řadě je klíčové zjistit, jaký typ postavy vlastně máte. Rozlišují se čtyři základní typy: jablko, hruška, přesýpací hodiny a tužka. Někdy se místo tužky setkáte také s názvem chlapecká postava.

Každý z tělesných typů má jiné silné a naopak slabé stránky, proto je důležité zvolit cvičební sestavy na míru pro každý druh postavy individuálně. Odborníci poukazují na to, že vše záleží na proporcích postavy. Abyste dosáhli těch nejlepších výsledků je potřeba zdůraznit klady každé postavy.

Postava JABLKO

Jakou postavu si lze pod tímto pojmem představit? Postava ve tvaru jablka má ramena širší než boky, záda jsou výrazná a silná, stejně jako hrudní koš. Tuk se ukládá zejména na bříšku, jde prakticky o nejvíce problematickou partii z celého těla. Obvod pasu a boků je téměř stejný. Naopak zadek bývá malý a plochý. Postava působí značně nesouměrně.

Pokud patříte mezi tento typ postavy, pak se zaměřte zejména na břicho. Určitě vám pomůže kardio cvičení a posilování břišních svalů. Je potřeba zpevnit střed postavy, který bude mít vliv na celkové držení těla. Je tedy vhodné zařadit cvičení v rychlém tempu alespoň 3 až 4 krát týdně.

Dále se zaměřte na cviky na břicho, posilování břišních svalů je u vás klíčové. Vyzkoušet můžete například kruhové sedy a lehy. Tento cvik spočívá v tom, že si lehnete na záda. Kolena jsou pokrčené a chodila na podlaze, ruce dáte za hlavu. Trup zvedáte směrem vlevo, dále přesuňte na střed a doprava. Vrátíte se do východní pozice a opakujete.

Postava HRUŠKA

Postava hrušky má úzká a lehce svěšená ramena, která mohou působit kulatě. Hrudník je úzký a prsa jsou malá. Na rozdíl od jablka je vrchní část postavy spíše hubená. Naopak výrazné linie jsou v pase a v zadečku, stehna jsou také silnější.

Nejproblematičtější partie jsou tedy zadeček a stehna. Za tento typ postavy může hormon estrogen, který si udržuje tuk jako takovou rezervu pro případně těhotenství.

Pro tuto postavu volte cvičení, při kterých budete stát vzpřímeně. Je potřeba zapojit více svalů najednou. Vhodné je kardio cvičení, plus posilovací cviky na záda, stehna i horní část těla. Ideální je do svého tréninku vložit tři dny kardio cvičení a tři dny posilovací cviky. Ideální jsou například skokové výpady.

Postava PŘESÝPACÍ HODINY

Když si představíte přesýpací hodiny, pak vám vyjde jednoduše, že vrchní i spodní část těla je silnější a pas a bříško je úzké. Tato postava v podstatě není ani tlustá, ani hubená. Stačí běžné cvičení, není třeba nějaký náročnější program.

Obvykle stačí zpevnit horní část těla a posilovat také nohy a stehna. Ideálním cvikem je běhání nebo posilování.

Postava TUŽKA

Možná vám lidé závidí, že jste krásně hubená. Přesto i tato postava vyžaduje pravidelné cvičení. Ačkoliv je tento typ postavy opravdu štíhlý, je třeba věnovat se zejména posilovacím cvikům a také volit alespoň pravidelné procházky.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích