vyzkoušejte týden zdarma

Proč je důležité posílit střed těla? Zpět na seznam článků

Dopřát si jednou za čas nějakou tu chvilku pro sebe je to nejlepší, co můžeme ve volném čase udělat. Zapomeňte na chvíli na to, že vás čeká hromada práce a starostí a zacvičte si!

Vždyť hodinku bez vás vydrží i ten nejmenší kojenec a věřte, že všechny složité úkoly se vám po aktivním odpočinku budou zdát rázem o něco snazší. Lidé, kteří se pravidelně věnují nějaké sportovní aktivitě, vědí, proč to dělají.

Sport vám přinese do života nejenom kondici a nádherné tělo, ale zároveň posílí vaši psychiku a po vydařeném tréninku se díky vyplaveným endorfinům budete cítit naprosto fantasticky!

Cvičte za každých okolností

Rozhodně nezáleží na tom, jestli zrovna hubnete nebo se snažíte kila nabrat. Cvičit bychom měli všichni, bez ohledu na to, v jaké dietní fázi se právě nacházíme.

Pro redukční režimy je rozhodně nejvhodnější zvolit pravidelnou aerobní aktivitu a to nejlépe 3-5krát týdně, po dobu nejméně 45 minut. Aerobní aktivita je taková, při které spalujeme nejvíce tuků a zároveň posilujeme naše srdce a cévy.

Na druhou stranu bychom však neměli zapomínat ani na posilování, které je pro náš organismus neméně důležité. Posílení všech svalových skupin vás udělá zdravější a zároveň krásnější.

Co je to střed těla?

Málokdo ví, že nestačí posilovat pouze svaly, které jsou vidět na první pohled. Je sice krásné mít vyrýsovaný biceps či bříško, ale neměli bychom při posilování vynechávat ani hluboký stabilizační systém.

Posilování středu těla může být totiž stěžejním bodem v honu za zdravým a vyrovnaným tělem (i duchem!).

Odvíjí se od něj veškerý pohyb

Každý pohyb, který během dne uděláte, závisí na vašem středu těla. Pokud budete svůj střed těla pravidelně procvičovat, docílíte tak nejenom efektivnějších, ale také funkčnějších pohybů za každé situace, jelikož na pevnosti středu těla závisí pohyby všech svalů na těle.

Pokud budete mít střed těla posílený, zvýšíte tak svoji flexibilitu a zároveň sílu. Primárním úkolem středu těla je také zabraňovat dysbalancím a podporovat správné držení těla za každé situace.

Budete se tedy cítit daleko lépe a změnu určitě zaregistrují i lidé okolo Vás, jelikož z tohoto důležitého bodu vycházejí všechny vykonávané pohyby. Je to jako při vaření. Pokud nebudete mít kvalitní základní suroviny, dobrou buchtu či guláš zkrátka nikdy neuděláte.

Hluboký stabilizační systém páteře

Součástí středu těla je také méně známá svalová skupina, kterou všeobecně nazýváme HSSP, neboli hluboký stabilizační systém páteře.

Do této skupiny patří několik menších a hlouběji uložených svalů, které jsou při cvičení a posilování velice často opomínány.

Svaly hlubokého stabilizačního systému páteře mají za úkol primárně podporovat stabilitu páteře, ale také pomáhají snižovat přetěžování páteře při nevhodných aktivitách nebo postoji.

Posilování HSSP tedy může pomoci i s odstraněním nechtěných bolestí zad a zároveň snižují riziko poranění páteře. Pro zajímavost, mezi svaly HSSP patří zejména svaly uložené na břiše, spodní části trupu a zad.

Jmenovitě je to například příčný sval břišní, dále multifidus, což je souhrnný název pro několik krátkých svalů uložených v oblasti obratlů, zhruba po celé páteři. Tyto miniaturní svaly podporují rozkládání tlaku působícího na páteř a tím zabraňují jejímu zranění.

Dále sem patří svaly pánevního dna, které je důležité posilovat zejména u žen. Není to jenom z důvodu těhotenství, ale zároveň můžeme posilováním svalů pánevního dna, dosáhnout intenzivnějšího sexuálního prožitku.

Mezi svaly HSSP patří též bránice, která je sice svalem dýchání, ale na podpoře páteře se překvapivě podílí také. Proč myslíte, že nás odborníci stále nabádají, abychom se učili správně dýchat do břicha?

Patří sem i svaly povrchové

Střed těla ale netvoří pouze svaly hlubokého stabilizačního systému, ale také některé povrchové svaly břicha a spodní části zad. Posilování těchto svalů je rovněž důležité, ne však natolik jako posilování HSSP.

Opakováním stejných cviků (např. sed-lehů) na posilování pouze povrchových svalů si totiž můžete dokonce ublížit. Jestliže máte povrchové svaly posílené více nežli ty hluboké, můžete si koledovat o chronické bolesti zejména bederní části páteře.

Obstarejte si pomocníky

Pro posílení svalů HSSP se nejvíce hodí balanční cvičení s pomůckami jako je gymnastický míč, bosu či dnes velmi oblíbený TRX. Výhodou bosu je, že si ho můžete pořídit domů a efektivní cviky si vyhledat třeba na internetu.

Posilování pomocí TRX systému je dnes velmi časté v posilovnách, kam se můžete přihlásit na hromadnou lekci. Vzhůru do toho, nebojte se cvičit, ale nikdy nezapomínejte na posílení středu těla – od něj se bude dále odvíjet většina funkčních, ale i vizuálních pokroků! Budete se zkrátka nejenom cítit lépe, ale jako bonus budete i lépe vypadat.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích