vyzkoušejte týden zdarma

Proč nepít energetické nápoje, a to ani před cvičením? Zpět na seznam článků

Z reklam se může zdát, že energetické nápoje jsou přímo zázračné. Slibují jejich pomocí zvýšit energii, zlepšit tréninkový výkon, podpořit hubnutí, zbystřit smysly a soustředění.

To zní opravdu lákavě, souhlasíte? Stačí se trochu napít. Ale samozřejmě to ve skutečnosti není tak jednoduché a ani energy drinky nejsou magický recept na všechno.

Mnohé studie ukazují, že např. slibované zlepšení koncentrace je ve skutečnosti placebo efekt. Důležité ale je, že vzhledem ke svému složení mohou mít řadu vedlejších účinků.

Přečtěte si v tomto článku, proč se energetickým nápojům raději vyhnout.

Složení energetických nápojů – jak to funguje?

Stimulanty

Tyto drinky obsahují především stimulanty, samozřejmě také kofein, popř. extrakt z guarany nebo taurin.

Samy o sobě zmiňované látky nebezpečné nejsou. Šálek kávy po ránu je v pořádku, guarana nezatěžuje trávicí systém tak jako kofein a taurin je zas důležitá aminokyselina, která se sama tvoří v lidském organismu a příznivě podporuje různé fyziologické procesy.

Pokud však do sebe „kopnete“ celou plechovku, reakce těla je mnohem intenzivnější než třeba ono ranní usrkávání kávy. Po vyčerpání takto vysoké dávky energie rychle poklesne hladina cukru v krvi, což způsobí následnou únavu a snížení mozkové aktivity.

Kofeinem se naopak zvýší hladina kyseliny mléčné v krvi, což vede k „zakyselení“ a následné bolesti svalů.

Taurin zas zvyšuje některé účinky inzulinu. Inzulin je odpovědný za proces přesunu cukru (zdroje energie) z krve do buněk a taurin tento proces urychluje. Jenže po tréninku se tak cukr přesune hlavně do unavených buněk ve svalech a nezbude ho dost pro mozek, což může vést k hypoglykémii, projevující se nevolností i mdlobami.

Proto myslete v delším časovém horizontu a berte v úvahu, že energetický nápoj může sloužit jako podpora před cvičením, zároveň však zhorší následnou potřebnou regeneraci, která je po tréninku velmi důležitá!

Sacharidy

Další významnou složkou těchto drinků jsou sacharidy ve formě cukrů. Ty také mají povzbuzující účinky. Neplatí to však u výrobků bez cukru, popřípadě light. Zde totiž cukr nahrazují umělá sladidla, která jsou pochopitelně bez oné potřebné energie a navíc nezdravá.

Ačkoli vám reklama může slibovat mj. též podporu hubnutí, syntetická sladidla naopak zvyšují riziko obezity.

Vedlejší účinky

Výše jsme zmínili, jak stimulanty a cukry fungují na lidský organismus. Dalšími problémy jejich pravidelného užívání ve vysokých dávkách (plechovka energetického nápoje může obsahovat až 500 mg kofeinu, což se rovná 14 plechovkám koly!) může být závislost.

Člověk potřebuje stále větší množství, aby pocítil účinek. Může mít rovněž abstinenční příznaky, vysoký krevní tlak související s rizikem vzniku srdečních onemocnění včetně infarktu, cukrovku, být obézní, trpět na bolesti hlavy až migrény, mít problém s nespavostí, nervozitou, úzkostí, nevolností, dehydratací či se zubními kazy.

V žádném případě se energy drinky nesmí kombinovat s alkoholem a nemají je pít děti, teenageři a těhotné ženy.

Vhodnější alternativy

Mnoho lidí, kteří aktivně sportují, dává přednost tzv. sportovním (iontovým) nápojům. Jsou vhodné zejména pro intenzivní či vytrvalostní trénink (běh, cyklistika), protože doplňují elektrolyty, které se během cvičení (kvůli pocení se) ztrácejí.

Elektrolyty jsou vlastně minerály (draslík, vápník, sodík, hořčík atd.) poskytující přísun vody pracujícím buňkám a udržující rovnováhu mezi kyselinami a zásaditými látkami v těle. Cvičíte-li však jen rekreačně, nejsou tyto nápoje potřeba.

Nejlepší volbou před, během i po fyzické aktivitě je pít dostatek čisté vody, energii a regeneraci podpoří také zdravý jídelníček a správná životospráva celkově.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích