vyzkoušejte týden zdarma

Protein: Kdy ho zařadit do jídelníčku a jaký druh vybrat? Zpět na seznam článků

Proteiny v podobě suplementů bývají nedílnou součástí jídelníčků aktivních sportovců. Zajímá vás, proč zrovna ony?

Důvodem jsou aminokyseliny, základní stavební jednotky proteinů, nezbytné pro svalový růst, rychlejší regeneraci a ochranu svalové hmoty před jejím případným poškozením.

Dělení proteinů

Komplexní proteiny

Poskytují tělu všech 9 esenciálních aminokyselin, které nedokáže samo vytvořit. Nejlepšími zdroji komplexních proteinů je maso, vejce a nízkotučné mléčné výrobky.

Některé druhy masa ale obsahují kromě bílkovin i značné množství nasycených tuků. Dávejte proto přednost libovému drůbežímu masu a mořským rybám. Maso namísto smažení raději pečte, vařte nebo grilujte.

Nekomplexní proteiny

Postrádají 1 nebo více esenciálních aminokyselin. Jsou jimi téměř všechny bílkoviny rostlinného původu (fazole, hrách a další luštěniny, dále sójové produkty jako tofu, tempeh nebo sójové mléko, ořechy a semena).

Pokud jste vegetariáni, případně vegani, měli byste konzumovat více druhů rostlinných proteinů. Výborným zdrojem je například quinoa.

Druhy proteinů

Syrovátkový protein

Patří k nejobvyklejšímu zboží v obchodech se sportovní výživou a potravinovými doplňky. Syrovátkový koncentrát bývá levný a lze ho jíst před i po cvičení, případně mezi denními jídly. Neměl by se konzumovat na noc a někteří lidé se po něm mohou cítit nafouklí a trpět plynatostí. Výhodou však je, že pomáhá snižovat krevní tlak.

Opakem koncentrátu je syrovátkový izolát. Ten je vhodný pro ty, kteří drží nízkosacharidovou dietu. Rychle se vstřebává a poskytuje svalům živiny potřebné k obnově po cvičení a k růstu.

Kasein

Pokud hledáte typ bílkoviny, která se v organismu odbourává pomalu během několika hodin a můžete ji užít před spaním, kasein je pro vás tou správnou volbou.

Vykazuje vysoký obsah glutaminu, látky, která posiluje imunitu a urychluje regeneraci.

Hydrolyzovaný protein

Patří mezi nejdražší, avšak nejkvalitnější na trhu. Rychle se absorbuje a na rozdíl od syrovátkového koncentrátu se lépe tráví.

Sójový protein

Je vhodný pro vegetariány a vegany. Je bohatým zdrojem glutaminu, argininu (aminokyselina důležitá především v období růstu) a aminokyselin BCAA (podporujících regeneraci).

Zdravotní výhody proteinů

Mezi hlavní účinky proteinů patří mimo jiné to, že se po nich budete cítit déle sytí. Zabraňují nezdravým chutím a přejídání, snižují tělesný tuk a zvyšují obsah svalové hmoty. Tím však jejich benefity nekončí. Zrychlují metabolismus, podporují rychlejší regeneraci svalů po tréninku a pomáhají stabilizovat hladiny cukru v krvi.

Doporučený denní příjem

Liší se podle věku a fyzické aktivity. U dětí a dospívajících je to 1-1,5 g/na 1 kg hmotnosti/na 1 den, u dospělých včetně rekreačně sportujících 0,8-1 g, těhotných žen 6-10 g a kojících žen 12-16 g.

U vytrvalostních sportovců je jím 1,2-1,6 g (dle intenzity), u sportovců věnujících se silovému tréninku 1,5-1,7 g (nováčci) a 1-1,2 g (při ustáleném stavu).

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích