vyzkoušejte týden zdarma

Zvolte si tu správnou dietu s ohledem na váš zdravotní stav Zpět na seznam článků

Pokud máte v plánu držet dietu, neměli byste se řídit jen současnými výživovými trendy.

Každý dietní program by měl být individuální a vyhovovat by měl potřebám konkrétního člověka. Při jeho sestavování ovšem záleží na zdravotním stavu každého jedince.

Některé obtíže může vhodně vybraný dietní plán zlepšit a jiným předcházet.

V tomto článku vám představíme několik takových specifických způsobů stravování.

DASH dieta

Je určena lidem s vysokým krevním tlakem (hypertenzí), ale i těm, u kterých je zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění.

DASH dieta se zaměřuje především na omezení soli (sodíku) a sladkostí, nasycených tuků a trans tuků.

Obecně se při ní doporučuje jíst více zeleniny a ovoce, při vaření používat méně másla, margarínu či dresinku a volit nejlépe nízkotučné a odtučněné varianty mléčných produktů. Vhodné je mezit i maso (především červené) a dát přednost luštěninám a celozrnným výrobkům.

Při nákupu je dobré kontrolovat údaje o obsahu soli. Doporučená denní dávka sodíku je 1500 mg.

Potraviny prospívající srdci jsou ořechy a semena, celozrnné produkty bohaté na vitamíny skupiny B (oves, hnědá rýže, quinoa), sója a hořká čokoláda.

MIND dieta

Je kombinací DASH diety a středomořské stravy. Vyvinutá je konkrétně za účelem prevence Alzheimerovy choroby, dalších neurodegenerativních onemocnění a pro podporu mozkových funkcí.

Podle této diety by se měly konzumovat alespoň 3 porce celozrnných potravin v průběhu dne, dále listový salát nebo jiný druh zeleniny a sklenice vína (ne více). Každý druhý den se doporučuje pojídat ořechy a luštěniny a alespoň 1x až 2x týdně drůbeží maso, ryby a bobulovité plody (zejména borůvek).

Vyhnout by se mělo smaženému jídlu a fast foodu, červenému masu, sýrům, máslu, případně margarínu, sladkostem a sladkému pečivu.

Mozku dále prospívá:

 • cholin (najdete ho především v sójových bobech, arašídech a vejcích, dále bramborách, květáku, rajčatech, banánech, pomerančích, mléku, čočce, obilninách a semínkách)
 • omega-3 mastné kyseliny (obsažené jsou v mořských rybách, vlašských ořeších, dýňových a lněných semenech a oleji)
 • vitamíny E, B a zinek (naleznete je v játrech, žloutcích, mléčných a celozrnných produktech, mořských plodech)
 • antioxidanty

TLC dieta

Tato dieta je vyvinutá speciálně pro snižování hladiny cholesterolu. Podle ní by méně než 7 % denních kalorií mělo pocházet z nasycených tuků, 25-35 % z ostatních tuků a cholesterol z potravin by neměl překročit 200 mg denně.

Doporučuje se omezit maso a před konzumací ho zbavit kůže a dalšího přebytečného tuku.

Vhodné je dát přednost rybám a luštěninám, ale také bílkům před žloutky. Mléčné výrobky je vhodné vybírat nízkotučné nebo odtučněné a oleje s nenasycenými tuky (řepkový, kukuřičný, olivový, sezamový, slunečnicový, saflorový, sójový). Naopak dobré je omezit máslo, sádlo a ztužené tuky na pečení.

Jíst by se mělo 3-5 porcí ovoce a zeleniny denně, které je vhodné dochucovat kořením a bylinkami. Nezapomínat byste měli také na konzumaci celozrnných produktů a obilovin (granola, müsli, ovesné otruby).

Cholesterol dále snižují:

 • fazole
 • hrách
 • rajčata
 • mrkev
 • pomeranče
 • oves

Středomořský způsob stravování

Národy, které se takto stravují, se dožívají vyššího věku a je jim připisováno nižší riziko vzniku rakoviny, srdečních a civilizačních chorob. Tento jídelníček je tak univerzální a vhodný pro většinu populace.

Základem středomořského jídelníčku jsou mořské ryby a plody, olivy, olivový olej, čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, víno (samozřejmě s mírou), celozrnné potraviny, luštěniny, bylinky, koření a hlíznaté rostliny (brambory a sladké brambory, tuřín). V menším množství zdraví prospívá drůbeží maso, vejce a mléčné výrobky (sýry nebo jogurty).

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

 1. 1. Vyplníte formulář
 2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
 3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích