vyzkoušejte týden zdarma

První nákup suplementů – jak se v nich nejlépe orientovat? Zpět na seznam článků

Suplementy, nebo také sportovní doplňky stravy, mají za úkol sportovcům a lidem, co aktivně trénují, doplnit specifické nutriční potřeby, které jim mohou v každodenním jídelníčku chybět.

Slouží zejména jako podpora v konkrétních fázích tréninku a jiných obdobích (např. před závody).

Na trhu takových přípravků existuje celá řada, takže může být jejich první nákup matoucí.

Inspirujte se tímto článkem, abyste věděli, podle čeho vybírat a na co se sami sebe zeptat, abyste zvolili ten správný.

Základní rozdělení suplementů

Obecně se sportovní doplňky stravy dělí do 4 skupin.

Skupina (D) je zakázaná nebo nebezpečná a B a C vyžadují ještě další výzkumy, zda jsou opravdu prospěšné, proto budeme mluvit jen o 1. skupině (A).

Sem patří sportovní nápoje, gely, cukrovinky a tyčinky, syrovátkový protein a ostatní proteiny, tekutá strava, vápník, železo a další minerály, vitamíny a multivitamíny, probiotika, elektrolyty, kofein, kreatin a bikarbonát.

Nejoblíbenější suplementy

I v samotné skupině A je jich ale pořád hodně, omezíme tedy výběr na ty, které opravdu fungují a nejsou jen ztrátou peněz.

Mezi takové patří kreatin, železo, multivitamíny/multiminerály, vitamín D, syrovátkový protein a dále rybí olej a aminokyseliny BCAA.

Přírodní vs. syntetické

Ve většině případů zpracovává tělo jak přírodní tak syntetické vitamíny stejným způsobem.

Výjimkou je kyselina listová (lepší v syntetické podobě), dále vitamín E a beta-karoten (lepší v přírodní).

Složení

Pro lepší vstřebání je u některých vitamínů a minerálů potřebná tzv. chelátová vazba.

Tyto cheláty (např. sukcinát/jantaran hořečnatý, citrát vápenatý, uhličitan vápenatý, askorbát vápníku, kyselina aspartová, kyselina jablečná apod.) se proto přidávají do některých přípravků. Nejde o nic škodlivého, pozor si však dávejte na to, aby žádný suplement, který si chcete koupit, neobsahoval cukr, umělá barviva a ochucovadla, konzervační látky a přísady jako šelak, chlor a jiné chemikálie.

Výrobce (značka)

Kvalitní a renomovaní výrobci vyvíjejí své produkty na základě vědeckých výzkumů, z těch nejlepších surovin a platí si nezávislé testy, které potvrdí jejich bezpečnost a účinky. Nemají problém se specifikací svého zboží a předložením vědeckých důkazů a ochotně a podrobně zodpoví na všechny dotazy.

Cena

U sportovních suplementů je lepší připlatit si za kvalitu. Příliš levné výrobky (hlavně ty, co se prodávají v běžných obchodních řetězcích) mohou být ošizené. Nejdražší, ale obvykle nejkvalitnější přípravky jsou poskytovány přímo výrobcem přes internet, katalogy nebo nezávislé obchodní zástupce.

Vcelku dobrý poměr kvality a ceny mají produkty z lékáren a specializovaných sportovních obchodů a obchůdků se zdravou výživou.

Co dále usnadní orientaci?

Při výběru suplementů se ptejte:

  • Je to bezpečné a legální?
  • Dávají reklamy na tento produkt vůbec smysl?
  • Existují studie provedené na hotovém výrobku, ne jen na jednotlivých složkách a byly tyto výzkumy provedeny u vytrvalostních sportovců?
  • Je doporučené množství všude stejné, neliší se např. ve studii a na etiketě?
  • Na co konkrétně potřebuji doplněk stravy a je pro mě opravdu nezbytný?

 

Pokud si stále nejste jistí, poraďte se i s lékařem či lékárníkem.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích