vyzkoušejte týden zdarma

Superfoods v jídelníčku sportovce Zpět na seznam článků

O pozitivních účincích superpotravin na lidský organismus dnes už není třeba pochybovat.

Proč je zvláště důležité zařadit tyto potraviny do jídelníčku každého sportovce? Čtěte dále.

Co jsou „superfoods“?

Superfoods neboli superpotraviny jsou potraviny výjimečné svou abnormální nutriční hodnotou a léčivým charakterem. Nejedná se o zcela běžné potraviny, v dnešní době jsou však běžně dostupné.

Mnoho z nich pochází z Latinské Ameriky, Asie či Afriky. Tedy z kontinentů, které těmto plodinám nabízí ideální podmínky pro jejich optimální růst.

Superpotraviny obsahují živiny v přírodní a uměle nezpracované podobě. Právě takové jsou totiž lidskému tělu nejpřirozenější. Tím ale jejich bezkonkurenční vlastnosti zdaleka nekončí.

Obsahují mnoho proteinů, vitamínů, minerálů a řadu esenciálních polysacharidů, antioxidantů, enzymů či esenciálních mastných kyselin.

Mimo jiné v nich nenajdete žádné hormony, pesticidy, geneticky upravené organismy a jiné chemické složky. Jsou doslova zdravím nabité.

Seznam vybraných superpotravin

Acai bobule

Antioxidant plný minerálních látek a vitamínů, ideální do redukčních diet.

Goji

Plody Kustovnice čínské, které posilují imunitu a obsahují velké množství beta-karotenu.

Chia semínka

Zvyšují hydrataci organismu, obsahují velké množství proteinů, kvalitních sacharidů, vlákniny, Omgea-3 a Omega-6 mastných kyselin.

Chlorella

Významná pro své detoxikační vlastnosti.

Kakaové boby

Zdroje hořčíku a minerálních látek s významnými antioxidačními účinky.

Maca kořen

Zvyšuje odolnost vůči stresu, odbourává špatný cholesterol, léčí menstruační a menopauzální obtíže, zdroj aminokyselin, minerálů, vitamínu C a B.

Spirulina

Významný zdroj bílkovin s antioxidačními účinky.

Superpotraviny nemusí být jenom exotické

Pokud se řekne slovo „superfoods“, většina lidí si pod tímto pojmem představí zpravidla exotické plodiny. Věděli jste ale, že mezi superpotraviny patří i ty tuzemské? Které, že to jsou?

Vejce

Ano, skutečně je tomu tak! Mějte na mysli vejce organická od soukromých farmářů. Taková, která jsou necpaná léky, hormony a prefabrikovanou stravou.

Vejce jsou plná vitamínů, minerálů a jejich proteiny jsou vhodné jak před tréninkem, tak po samotném výkonu. U sportovně založených jedinců by v jídelníčku rozhodně neměla chybět.

Vnitřnosti

Nejen, že jsou výborným zdrojem bílkovin, ale obsahují mimo jiné významné množství vitamínu D, kterého má většina lidí nedostatek. Dále jsou vhodným zdrojem esenciálních mastných kyselin.

Fermentovaná zelenina

Pokud zařadíte do svého jídelníčku kvašené zelí nebo například kefíry, jogurty či fermentované sýry, přispějete tím ke zdraví střevní mikroflóry. Proces fermentace totiž pro člověka využívá prospěšné bakterie, jejichž výskyt ve střevech je doslova nepostradatelný.

Obzvlášť vhodné pro sportovce

Ať už se věnujete jakékoli fyzické aktivitě, rekreačně nebo závodně, potřebujete dvojnásobek energie a síly oproti běžným povalečům. I když jíte zdravě a přijímáte dostatek vitamínů a minerálů, tělo z nich využije pouhou část. Zbytek vyloučí.

Nejen proto je důležité zvýšit příjem mikronutrientů. Právě „superfoods“ představují ideální způsob, jak do sebe tyto látky dostat v té nejčistší podobě. O kvalitních proteinech nemluvě! Zkrátka a jednoduše se budete po superpotravinách cítit skvěle a své tělo nejen posílíte, ale také uzdravíte.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích