vyzkoušejte týden zdarma

Roller Derby – novodobá sportovní disciplína na kolečkových bruslích Zpět na seznam článků

Představte si hokejové utkání, ale nahraďte led plochým oválem, pytlovité dresy šortkami a tílky a v neposlední řadě také mohutné muže drobnými ženami. Vznikne vám tak Roller Derby, kde bodování je sice odlišné od jiných sportů, ale stejně jako třeba u hokeje, se jedná o rychlý, intenzivní a agresivní sport, občas přerušovaný bojůvkami mezi hráčkami.

Na rozdíl od profesionálních hokejistů, je naprostá většina hráček a hráčů Roller Derby neplacená. Sami si tak kupují potřebné vybavení a platí příspěvky svým klubům.

I přesto tato disciplína láká stále více lidí. Přečtěte si v následujícím tomto článku, proč tomu tak je.

Historie Roller Derby

V roce 1935 se v USA konal první vytrvalostní závod na kolečkových bruslích. O 2 roky později však účastníci usoudili, že mnohem zajímavější jsou občasné srážky mezi bruslaři a z vytrvalostního závodu se stalo utkání mezi jednotlivými týmy, které měly své vlastní obránce a útočníky.

Od počátku se jednalo převážně o ženský sport, ale existuje i řada mužských a smíšených lig.

Opět populární začalo být od tohoto tisíciletí. Roku 2004 vznikla Světová asociace ženského Roller Derby WFTDA a první mistrovství světa se konalo před 5 lety.

Trénink

Většina klubů neřeší, jakou postavu uchazečka má a nezáleží jim ani na tom, že na bruslích nestála celé roky. Na praktických školeních nováčky naučí pravidla a základní techniky a „ostrých“ soutěží se neúčastní nikdo, kdo by tým nepřesvědčil, že se nevystaví riziku.

Začátečníci se učí například dřepy, uhýbání, přeskakování překážek, bezpečně padat, bruslit ve vysoké rychlosti atp.

Zápas

Samotnou hru (která trvá hodinu a je rozdělena na 2 poločasy) tvoří série utkání, kde proti sobě stojí dva pětičlenné týmy. V každém týmu jsou 4 blockerky a jedna jammerka, která jako jediná sbírá body. Tři blockerky se snaží zastavit jammerku druhého týmu a zároveň pohánějí tu svou kupředu. Čtvrtá blockerka má pozici pivota.

Každý zápas trvá cca 2 minuty. Na začátku se celý tým na startovní čáře seřadí, a po zapískání rozhodčího vyrazí blockerky v jedné skupině, zatímco jammerky stále čekají na startu. Až když jsou ostatní 6 metrů od čáry, rozhodčí zapíská znovu a vyráží i jammerky.

Jammerka o jedno kolo předjíždí hráčky soupeřícího týmu a při dalším průjezdu jejich skupinou dostane za každou překonanou protihráčku bod. Blockerky musí povolenými zásahy či vytlačením z trati odstavit soupeřky a pomoci své jammerky projet skupinou.

Bezpečnost

Jelikož se jedná o rychlý a tvrdý sport, modřiny, boule a škrábance jsou zde na denním pořádku. Můžete si ale také zlomeniny, výrony a vymknuté klouby. Hráči se proto učí kromě bruslařské techniky rovněž správně padat.

Samozřejmostí jsou ochranné pomůcky. Povinné jsou helmy a chrániče úst, zápěstí, loktů a kolen, volitelné chrániče kyčlí a kostrče.

Zdravotní přínosy

Navzdory riziku zranění, je Roller Derby skvělý způsob, jak si zlepšit kondičku a celkové zdraví. Spalujete kalorie a tím podporujete hubnutí, zlepšujete vytrvalost, rovnováhu a koordinaci.

Roller Derby má aerobní a anaerobní výhody, prospívá zdraví srdce, posiluje svaly, snižuje stres, zvyšuje sebevědomí a vštěpuje smysl pro týmovou spolupráci.

Co si přečíst dál?

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Co nedělat, když chcete zhubnout

Zdravé a úspěšné hubnutí vyžaduje odhodlání, soustředění, motivaci, odříkání a rozhodnutí držet se určeného plánu. Na cestě za vysněnou postavou je […]

  1. 1. Vyplníte formulář
  2. 2. Zavoláme Vám a potvrdíme termín první lekce
  3. 3. Přijdete si zacvičit

Všechny články Přečtěte si

Plavání a jeho vliv na zdraví

Proč si zamilovat plavání? Tento sport zlepší vaši kondici i zdraví. Plavání má pozitivní vliv na srdeční činnost, klouby a […]

Potraviny zdravé pouze na pohled

Vypadají jako zdravé, ale opak je pravdou. Obsahují nadbytek jednoduchých cukrů, nasycených tuků a jiných látek, které zdraví jednoznačně škodí. Možná […]

Contours Fitness Club pro ženy v médiích